Peugeot 2008’i Merih Tüzün anlatıyor

Türkiye otomotiv sektöründeki deneyimli isimlerden biri de Merih Tüzün'dür. Uzun yıllar Renault Mais bünyesinde yöneticilik görevleri yapan Tüzün, daha sonra bu şirketin İran operasyonuna Ticari Direktör olarak gitmişti.

1 yıla yakın İran'da görev yapan Tüzün, oradaki genel müdürle arasında oluşan "yönetim anlayışı farkı" nedeniyle yoluna devam etmeme kararı almıştı. Daha onra Renault bünyesinde uygun görev aranan, ama 3 ayın sonunda bulunamayan Tüzün, bu kez bir başka Fransız şirketi Peueot'ya geçmişti. Önce filo direktörü olarak göreve başlayan Tüzün, daha sonra satış direktörlüğü görevini devralmıştı.

Tüzün'ün ilk yılında Peueot satışları bu yıl toplam pazarda yüzde 4'ü bulacak. Bu da yaklaşık 33 bin adetler civarına denk geliyor. Bu satışlarda 10 bin adetin üzerine çıkacak satışlarıyla 301 modelinin payı büyük.

Bugün Merih Tüzün ile İstanbul yollarına çıktığımız Peugeot 2008 modeli Türkiye'de yeni satışa sunulan bir model. Dolayısıyla ilk 2 ayında 600 adete yakın satması onun geleceğine yönelik de işaretler veriyor. O asıl patlamasını 2014 yılında yapacak. Tüzün öyle söylüyor.

Peugeot'nun 2014 yılı planlarında Türkiye pazarında 35 bini geçecek bir satış ve yüzde 4.5 pazar payı yer alıyor. Bu satışlar içinde 2008 modelinin payı ise 3.500 adet civarında.

Merih tüzün peugeot

Tüzün'ün temkinlilik marjıyla "Evdeki hesap çarşıya uyarsa" …

Tüzün, 2014 yılında Türkiye otomotiv pazarının yüzde 3-4 oranında küçüleceğini tahmin ediyor. Fiyatların eurodaki artış nedeniyle mutlaka artacağını, bunun da pazarın küçülmesine neden olacağını tahmin ettiğini söylüyor. Fakat Peugeot'yu bu daralmanın dışında tutuyor. Aksine yüzde 10 büyüme öngörüyor.

YENİ 308 GÜN SAYIYOR

Peugeot'nun 2014 yılındaki büyüme planında yeni modellerin rolü büyük. 301'in gücünün devam edeceğini hesap eden Tüzün, ocak ayının son günlerinde yeni 308 modelinin Türkiye pazarına sunulacağına dikkat çekiyor.

Ayrıca yıl içinde 508, 3008 ve 5008 modellerinde facelift (görünümde küçük değişiklikler içeren yenilenme) yapılarak, piyasaya çıkacağını açıklayan Tüzün, "2008 modelimiz de tam yıl itibariyle satışta olacak. Bu sınıf gelişmekte olan en önemli segmentlerden biri. 3500 adetlik satış bekliyoruz" yaklaşımının altını çiziyor. Bunu da aracın motor ve donanım seçeneklerine bağlıyor.

35 BİN PEUGEOT'YU KESMEZ

Tüzün, Türkiye'de 49 yetkili bayi ve servisli bir marka olarak 35 bin adetlik satışın kendilerinin hakettiği bir nokta olmadığını, kısa sürede bunun üzerine 50 binler ligine yol alacaklarını söylüyor.

Türkiye otomotiv pazarında ilk 10'da üç kategoride marka bulunduğunu söyleyen Tüzün, "Burada üç yerli marka ile çok iyi satışlar yapan bir ithal marka bulunuyor. Bunların satış rakamları 100 bin adetler civarında. Sonra ikinci grup gealiyor. Satışları 50 bin adetler civarında olan bu markalarda da ithal ve yerli üç marka bulunuyor. Arkadaki üçüncü grup ise 30-40 bin arasında satış yapan markalardan oluşuyor. Tüzün, Peugeot'nun içinde bulunduğu bu üçüncü gruptan ikinci gruba çıkmayı hakedecek penetrasyon, bayi ve servis ağı ve organizasyona sahip olduğunu iddia ediyor.

Şimdi sizi Peugeot 2008'de Merih Tüzün ile başbaşa bırakıyoruz. Tüzün, Yayın Yönetmenimiz Halil Okşit ile birlikte 2008 üzerine konuştu.

 

 

Türkiye otomotiv pazarında ilk 10 marka var ama bunlar da kendi aralarında gruplaştılar.

İlk 4’lü grup var. Biri ithal diğeri Ford, Renault ve Fiat.

İkinci grup var. Yüzde 5-6 seviyesine sahipler. Opel, Hyundai, Dacia…

Sonrasında bizim de içinde oludğumuz üçüncü grup geliyor. Biz ikinci gruba yükselmeyi başarmalıyız, bu Peugeot için hakmettiğini bulmak olacaktır.  

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz