Pazar Nisan’da vites yükseltir

2016’nın ilk çeyreğini 127 bin 921 adetlik binek otomobil satışıyla kapayan Türk otomotiv sektörü, bahar aylarında vites yükseltmeye hazırlanıyor.

Uluslararası piyasalardaki son durum ve yurt içinde yaşanan gelişmelerin etkisiyle otomotiv pazarı, ilk 3 aylık dönemde geçtiğimiz yıla göre yüzde 1 artış gösterdi.

Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker, “Binek otomobil satışlarındaki artışın bu derecede yüksek olacağını hiçbirimiz beklemiyorduk. Özellikle Mart’ta gerçekleşen 63 bin 975 adetlik satışla birlikte Nisan’da daha yüksek bir rakama ulaşılacağını tahmin ediyoruz. Hafif ticari araçlar dahil Nisan ayındaki pazar tahminimiz 85 bin adet seviyesinde. Binek oto sınıfının aksine hafif ticari araçların pazarında da yüzde 12’lik bir düşüş söz konusu. Bunun en önemli nedenlerinin arasında geçtiğimiz yıl yapılan yeni model lansmanlarıyla birlikte gerçekleştirilen agresif kampanyaların 2016 yılının ilk döneminde azalmış olması” dedi.

Göker, sözlerine şöyle devam etti: “Binek otomobil satışlarındaki artışın en büyük sebebi kurların yatay seyri ile birlikte filo pazarındaki genişlemenin etkisi. Birçok markanın filo sektörüne kısa ve uzun vadede önemli finansman çözümleri sunması, var olan pazarın daha da artmasını sağladı. Filo pazarını da göz önüne alırsak otomotiv sektörünün 2016’yı 870-900 bin adet aralığında kapatacağını tahmin ediyoruz. Hyundai Assan olarak 2016 yılı toplam satış hedefimiz 55 bin adet. Bu rakama çok önemli sosyo-ekonomik değişkenlikler olmadığı sürece ulaşacağımızı öngörüyoruz. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğiyle bu yılı karşılaştırdığımızda aşağı yukarı aynı seviyelerde ilerlediğimizi söyleyebilirim. 2016 yılında da 4 segmentte ilk 5 arasında yer alarak binek otomobil pazarında yüzde 7.5’lik bir pay elde etmiştik.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz