Patronlar krizde makam aracı yenilemiyor

Patronlar makam otomobilini yenilemiyor

Geçen yıl ekim ayında motor hacmi 2 litrenin üzerindeki otomobillerin ÖTV oranının yüzde 84'ten 130'a çıkması sonrasında patronlar makam otomobili almaktan vazgeçti. En lüks makam aracı olarak kullanılan 4 modelin satış rakamları söz konusu tarihten sonra yarı yarıya azaldı. Borusan Otomotiv CEO'su Eşref Biryıldız, “Patronlar ya ellerindeki mevcut makam araçlarını kullanıyorlar ya da bir alt sınıf modele kayıyorlar." dedi.

 

Yılın ilk 6 ayında Premium (lüks) otomobil pazarı toplam binek otomobil pazarından daha az düşüş sergilemesine rağmen zirvede durum oldukça değişti. En lüks makam otomobili olarak bilinen BMW 7, Mercedes S, Audi A8 ve Range Rover'ın satış rakamları yarı yarıya indi. Yıllık ortalama 800'den fazla satılan bu araçlardan yılın ilk yarısında yola ancak 193 adet çıkabildi. BMW, Land Rover, MINI ve Aston Martin markalarını temsil eden Borusan Otomotiv'in CEO'su Eşref Biryıldız, zenginlerin bile ÖTV artışı sonrası makam aracı alımını kestiğini, bunun yerine mevcut aracıyla yola devam etmeyi ya da bir alt sınıftan bir araç almayı tercih ettiğini söyledi. Geçen yıl ekim ayında yapılan düzenleme ile motor hacmi 2 litrenin üzerindeki otomobillerin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) yüzde 84'ten yüzde 130'a çıkarılınca bu araçların başlangıç fiyatları da 400-500 bin liralara ulaşmıştı.

ÖTV'nin yüzde 130'a çıkmasıyla bu tür araçların fiyatlarının en az 100 bin lira otomatik zamma uğradığını belirten Biryıldız, “Bu da ne kadar paranız olursa olsun, alımların kesilmesinde etkili oldu. 2011'in son üç ayında ÖTV artışı etkili olmasına rağmen lüks makam araçlarının toplam lüks satışlarındaki oranı yüzde 1,7'ydi. 48 bin lüks aracın 833'ü bu araçlardan oluştu. Bu yılın sonunda makam aracı olarak kullanılan 4 modelin satışları maksimum 400 olur. 2011'e göre en az yüzde 50-60'lık düşüş anlamına gelecek. Ben de şirket aracı olarak kullandığım 7 serisini ÖTV artışı sonrası değiştirmedim.” dedi.  

Makam araçları talebinde düşüş yaşanırken, düşük vergi dilimine giren 1,6 litre modellerin artmasıyla birlikte lüks oto satışlarının toplam pazardan daha az düştüğünü belirten Eşref Biryıldız, şunları dile getirdi: “Geçen yıl BMW'nin içinde 1.6 litre motor hacmine sahip modellerin toplam satışlardaki payı yüzde 20 iken şimdi bu oran yüzde 46-47'lere çıktı. Yani bu yıl sonunda satmayı hedeflediğimiz 15 bin 300 BMW'nin 7 binden fazlası düşük ÖTV dilimine giren 1.6 litre motorlu araçlardan oluşacak. Bir başka deyişle bu yıl 4 bin 500 yeni müşteri BMW markasıyla tanışacak. Bu oranı toplam lüks satışlarına vurduğumuzda 15 bin yeni lüks oto müşterisi olacak."

Memduh Taşlıcalı-Zaman Gazetesi

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz