Parisle pazarlık yaptı, en uygun fiyatı aldı

Elektrikli  Fluence’ın fiyatı dizelden ucuz oldu

Oyak Renault’nun Bursa’da ürettiği elektrikli Fluence ZE modelinin  merakla beklenen fiyatı belirlendi.  Renault Mais’in  merkezle yaptığı sıkı pazarlıklar sonrasında  elektrik motorlu Fluence Z.E.’nn (Zero Emission) Türkiye’de satış fiyatı  60 bin TL olarak açıklandı. Fluence Z.E.’nin fiyatı  hükümetin verdiği %3 ÖTV desteğiyle  en üst  donanıma sahip 2012 model Fluence Privilège 1.5 dCi 110 bg dizelin 61.4 bin TL’lik fiyatından bile daha  ucuz  kaldı. Perakende satışına yılbaşı sonrasında  başlanacak modelin teslimatları  Mart ayında start alacak. 2012 sonuna kadar  kamu teslimatları dahil 1000 adet satış öngörülüyor.

Avrupa’dan da ucuz

Elektrikli Fluence için Türkiye’de açıklanan fiyat birçok Avrupa ülkesinden de düşük durumda. Fransa’da anahtar teslimi 21.3 bin  Euro’dan itibaren (batarya hariç, 5 bin Euro’luk  teşvik dahil) satılacak araç Avrupa’da  yürürlükteki KDV’ye göre vergi teşvikleri  hariç yaklaşık 26 bin Euro (Yaklaşık 64 bin  TL) anahtar teslimi fiyatla satılacak. Bu satış fiyatına bataryanın kira bedelini içeren bir abonman ücreti de ekleniyor, Avrupa’da aylık  79 Euro seviyesinde bulanan  kiranın  Türkiye’de ise  100 Euro olması öngörülüyor.

Kasko sorunu giderilecek

Elektrikli otomobilin satışında son pürüz kaskoda. Çünkü  üzerindeki batarya aracın sahibi değil Renault’ya ait bulunuyor. Bunun için poliçelerde diğer  araçlardan ayrı bir uygulaması yapılması planlanıyor. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar  aracın Türkiye’de satışı için prosedürlerin tamamlandığını vurgulayarak  İstanbul’da başta olmak üzere şarj noktalarının artmakta olduğunu ayrıca herhangi bir 16 amperlik topraklı prizle aracın evlerde de  şarj  edilebileceğini söyledi.

Tek şarjla 160 km yapıyor

Aybar,  100 kilometrelik  mesafenin benzinli araçlarla 30 liraya, dizelle  20 liranın üzerinde bir maliyetle gidilirken, elektrikli araçlarla  yaklaşık 2.5 liraya gidilebileceğini vurguladı. Aybar Fluence’ın  160 km menzilli bataryasının yaklaşık 4.5 TL’ye dolduğunu, işlemin geceyarısı yapıldığında daha da ucuzladiğini belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz