Paris Otomobil Fuarı 2018: Fransızlar 2035 yılının otomobilini gösterdi

Fransızlar, başkentlerindeki gösteriye elektrik ağırlıklı yeni modelleriyle çıktılar. Şehir içi kullanımda 50 km menzile sahip plug-in yani fişe takılarak şarj edilebilen akülere sahip otomobiller PSA Grubu markalarının başrolündeydi.

Peugeot’nun 3008 ve 5008 modeline uyarlanan hibrit teknoloji, Citroen ve DS gibi şirketni diğer markalarında da görev üstlenecek.

Grup, 2025 yılına kadar tek başına içten yanmalı motora sahip model üretimini bırakacak. Tabii bu otomobiller için geçerli. Ticari araçlar için dizel motorlar iyileştirilerek, kullanımaya devam edecek. Aslında önümüzdeki yıllarda Avrupa’da bir çok başkente ve büyük şehre sokulmama kararı alınan dizel motorlu araçlar için de yeni dönem 2018 Paris Otomobil Fuarı ile başladı. Geleceğin gösterildiği fuarda 2035 yılında yollarda ne tür otomobillere bineceğimizi anlatan projeksiyonlar dahi vardı.

DS e-Dream adını verdi

Bu otomobillerden biri DS markasının e-Dream adını verdiği rüya modellerden biriydi. Yol testleri bile yapılan elektrikli otomobil 250 km menzili olan elektrikli bir motora sahip. Önden bakıldığında simetrik bir otomobil oan E-Dream iki koltuklu bir araç. Ama bildiğimiz iki koltuklu cabriolardan biri olmadığını hemen gösteriyor.

Aracın sürücü ve yolcu kabini ayrı ayrı tasarlanıp, geliştirilmiş. Sürücü kabini tarafından araç kullanımını saglayan direksiyon, pedallar vs ve sürücü koltuğu yer alıyor. Burada sürücü koltuğun ayarladığınızda kabin tamamen hareket ederek, adeta canlı bir kavrama bürünüyor. Bu bölümün kapısı bilinen otomobillerdeki gibi bir kapı sadece yukarı doğru açılıyor. Bir Lamborghini kapısı gibi yani.

Yolcu tarafında ise adeta bir yatak bulunuyor. Kapısı bir uzay kabinini andıran bu bölümde kapı üzeri tamamen cam tavan. Koltuğuna uzanan yolcu gökyüzünü seyrederek, yolculuğunu sürdürebilecek ya da ayaklarını uzatarak uyuyabilir.

Sürücü ile yolcu arasında iletişim sağlanmamış.

Bir de araç otonom. Yani kendi kendine giden teknolojiye sahip. 2035 yılının aracı olduğuna göre ileri seviye otonomi bulunuyor. BU durumda tek kişilik şehirlerarası yolculuklarda sürücü yan tarafa geçerek, uyku ihtilacını karşılarken, araç ta kendi başına kaza yapmadan ilerleyebilecek.

Fransızlar teknoloji ile otomobilin birleşimine oldukça kafa yoruyor görünüyor. Ama asıl iddiaları, biz otomobil tasarlıyoruz, tasarladığımız araçlarda size otomobil heyecanı veribilen tasarımları, güvenli sürüşe imkan veren yalın tasarımlarla altınıza sunuyoruz diyorlar. Tasarladıkları otomobillere ister içten yanmalı, ister hibrit isterseniz elektrikli güç ünitelerini seçerek otomobilli yaşamınızı kurgulayabileceğimizi söylüyorlar.

DS marka ıyeni DS 3 Crossback ve E-Tense modellerinde v eyine DS 7 E-Tense modelinde bunu sergiledi. FOCAL gibi ses sistemlerinde Fransa’nın premium markasıyla yaptığı işbirliğiyle aracınızı konser salonuna çevirerek, yolculuğunuzu daha da keyifle hale getirmeyi de 2 bin euro gibi bir berdele garanti ediyor. Araç camlarında çift cam teknolojisi gibi yalıtım özellikleriyle kabin içini sessizleştirerek, yolculuk konforunu artırıyor.

Paris’in ifadesi donanım seçeneklerinin yanı sıra performans meraklılarına buna özel araç tasarımları sunabiliyor.

 

İşte Paris’e çıkan yeni BMW modelleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz