Pandemi Türkiye’de otomobil iştahını arttırdı

Türkiye’de pandemi ile birlikte özel aracı olan her 4 kişiden 3’ü bunu kullanmayı tercih etti. Her 100 kişiden 84’ü ise pandemi nedeniyle oluşan ekonomik şartlara rağmen; bugünden itibaren gelecek 5 yıl içerisinde yeni bir araç satın almayı ya da kiralamayı istiyor.

Global filo kiralama şirketi LeasePlan ve araştırma şirketi Ipsos, Mobilite İçgörü Raporu’nun Yeni Normal bölümünü yayınladı. Covid-19’un dünya genelinde mobilite alışkanlıkları üzerindeki etkisiyle ilgili değerlendirmelerin yer aldığı kapsamlı araştırma; Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 22 ülkeden 5.000’in üzerinde kişinin katılımıyla yapıldı.

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sürücülerin küresel ısınma farkındalığının da yüksek oranda artmasını sağladı. Araştırmaya katılan sürücülerin yarısı önümüzdeki dönemde sıfır emisyonlu bir araca geçiş yapmak istediğini belirtirken; katılımcıların yüzde 65’i Covid-19 salgınının başlangıcından bu yana toplu taşıma yerine farklı alternatiflere yöneldiklerini dile getirdi.

Mobilite İçgörü Raporu’nda Türkiye’nin elektrikli araçlara olan ilgisi ve iklim değişikliğiyle ilgili hassasiyetini ortaya koyan önemli bulgular dikkat çekti. Rapora göre, Türkiye’deki katılımcıların yüzde 81’i; “Hava kalitesini sürdürmeye yardım etmek için artık sıfır emisyonlu bir araç tercih etme ihtimalim daha yüksek” ifadelerine katılarak bu konuda diğer ülkeler arasında en yüksek tercihi yaptı.

Yine Türkiye’deki sürücüler “Artık elektrikli bir araca geçiş yaparak kendi karbon ayak izimi azaltma ihtimalim daha yüksek” diyen; ülkeler arasında yüzde 77 ile birinci sırada yer aldı.

Araştırmada en çok “Artık iklim değişikliğini bir tehlike ve küresel tehdit olarak ciddiye alma ihtimalim daha yüksek” diyen ülke ise yüzde 78’le Portekiz oldu.

Covid-19 sonrasında en çok “Kendi aracıma sahip olmanın konforunu daha iyi fark ettim” diyen ülke yüzde 92 ile Lüksemburg olurken; en çok “Artık diğer ulaşım yöntemlerine kıyasla kendi aracımı kullanmayı daha rahat buluyorum” diyen ülke yüzde 87 ile İtalya oldu.

“Artık toplu taşımayı kullanma ihtimalim daha düşük” sözlerine en çok katılan ülke de yüzde 78’le Yunanistanlı sürücüler olarak dikkat çekti. LeasePlan’in araştırmasına katılan ülkeler arasında “Araç kullanımımla ilişkili maliyetlerden tasarruf etme yöntemleri bulmakla daha çok ilgileniyorum” sözlerine en çok katılan ülke ise yüzde 78’le Türkiye oldu.

Akdeniz’de otomobil tutkusu devam ediyor

Araştırma kapsamında dünyanın 22 farklı ülkesindeki sürücülere gelecek 5 yıl içerisinde bir araç satın alma veya kiralama niyetinde olup olmadıkları da soruldu. Sürücülerin yüzde 57’si bu soruya “Evet” yanıtını verdi. Yüzde 28’i “Hayır” derken, yüzde 18’i ise “Bilmiyorum” dedi.

Raporda, gelecek 5 yıl içerisinde yeni araç alma veya kiralama ihtimali en yüksek kişilerin başında açık ara Türkiye geldi. Yüzde 84 orana sahip Türkiye’yi yüzde 67 ile Yunanistan, yüzde 64’le İspanya takip etti.

Raporda, Türkiye ve Yunanistan’da yaşayan vatandaşların Covid-19 salgını nedeniyle yaşanan küresel ekonomik krizin ortasında bile yeni bir araç satın almayı düşünmesi özellikle vurgulandı.

Raporda, katılımcıların yüzde 47’si pandeminin başlangıcından bu yana online alışveriş yapmayı ve günlük ihtiyaçları için eve teslimatı tercih ettiklerini belirtti. Bu sonucun, Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de artış gösteren Hafif Ticari Araç (LCV) talebini destekler nitelikte olduğu gözlerden kaçmadı.

Katılımcıların yüzde 47’si söz konusu teslimat araçlarının neden olduğu trafik ve kirliliğin Covid-19 sonrasında da devam edeceğiendişelerini dile getirirken, ticari araç sürücülerinin yüzde 61’ikirliliği azaltmak için sıfır emisyonlu araçlara geçiş yapılabileceğini bildirdi.

Taşımacıların yüzde 75’i bu geçişin Elektrikli Hafif Ticari Araçlar (eLCV) ile yapılabileceğini belirtti. Ayrıca, ticari araç sürücüleritrafik sıkışıklığını azaltmak için gerektiğinde hafif ticari araçlarını diğer işletmelerle paylaşmaya sıcak baktıklarını da belirtti.

Elektrikli araca geçişe destek veriyor

LeasePlan Türkiye Genel Müdürü Türkay Oktay, “Türkiye’nin de dahil olduğu 22 ülkede gerçekleşen Mobilite İçgörü Raporu’nun sonuçları gösteriyor ki; hava kalitesini koruma farkındalığı ve bu farkındalık ile doğa dostu enerjilerle çalışan bir araç edinme isteği ülkemizde çok yüksek.

LeasePlan olarak sıfır emisyona geçişi hızlandırmak adına çalışmalarımıza birkaç sene önce global olarak başladık; ve birçok ülkede aldığımız inisiyatiflerin olumlu sonuçlarını görüyoruz.

Türkiye pazarında özellikle sıfır emisyonlu araçlarda seçenekler Avrupa’daki kadar çok olmasa da; buradaki hızlanma ve artan bilinç düzeyi umut verici. Tabii bu seçeneklerin daha ulaşılabilir olması adına vergi ve altyapı desteği çok önemli” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz