ÖZEL HABER! BMC’ye sürpriz üretim teklifi!

 

 

1,5 yıla ulaşan bir süredir doğru dürüst üretim yapılamayan BMC'ye, markanın eskiden beri en çok otobüsünü satan isimden "Sadece Kirpi üretmeyin, otobüs de üretin. Eğer otobüs üretilirse, 400 (DÖRTYÜZ) adetlik sipariş veriyorum" teklifi geldi.

Önce TMSF yetkililerine iletilen teklif, burada kabul görünce, fabrikadaki yönetimle buluşturuldu.

Başta Turgut Cankılıç olmak üzere BMC'nin eskiden beri varolan yöneticileriyle ve TMSF Sorumlusuyla geçtiğimiz perşembe günü İzmir'de toplanan teklif sahibi üretime başlama koşullarını konuşmaya başladılar.

TEKLİF SAHİBİ KİM?

Sürpriz teklifin sahibi BMC'nin Türkiye'deki belediye otobüslerinin satışını yapan bayii FSM Mustafa Demirbaş.

Hatırlanacağı gibi BMC'den 85 milyon lira ile en büyük alacaklı olarak öne çıkan Demirbaş, daha sonra bu alacaklarının yüzde 50'ye yakınını bertaraf edebilmişti.

Halen fabrikada natamam 60 adetin üzerinde otobüsü bulunan Demirbaş, kendisiyle görüştüğümüzde "Ben her türlü yıpranmaya karşın yeniden BMC otobüsleri satabilirim. Yeter ki yarım otobüsler tamamlansın., Sonra da yenileri üretilebilsin. Böylece BMC'de çarklar yeniden dönmeye başlasın" dedi.

YAN SANAYİ BMC'YE PARÇA VERECEK Mİ?

Demirbaş'a, BMC'de üretimi durduran nakit sorunu ve eski ödemeler yüzünden yan sanayi ve çalışanlarla sorunlar yaşandığını hatırlattığımızda ise bunların aşılabilir sorunlar olduğunu söyledi.

Motor için Cummins, şanzıman için ZF ile görüştüğünü, lastik gibi ürünlerin alımında ise borçların ödenmediği şirketler yerine diğerleriyle çalışılabileceğini ifade eden Demirbaş, "Bu işin formulünü bulduk. Önerimi yaptım. Yan sanayiciler yüksek maliyetli motor, şanzıman, fren sistemleri gibi ana parçaları BMC'ye değil, benim şirketime satacaklar ve paralarını da ben ödeyeceğim. Yan sanayicilerle görüşmelerimde bu teklifi yaptım, kabul ettiler. Benim için üretilecek bu araçlar, BMC'nin hesaplarına karışmayacak. Eğer bu yöntem hayat bulursa BMC'nin bacası yeniden tütecek. Yaptığımız toplantıda BMC yönetimine bunu anlattım. Şimdi son koşulları oluşturmaya ve BMC yönetiminden gelecek cevabın TMSF tarafından onayına ihtiyaç var. Bu formül tutarsa BMC Türk sanayiine yeniden kazandırılır. 400 otobüs alırım. Bu da 18 aya yakın bir üretim demek. Bu süre içinde BMC'nin ihale yasağı kalkar. Yeni ihalelere girebilir. Kazanırsa üretimini de artırarak, yaşama daha sıkı sarılabilir" şeklinde konuştu. 

MUSTAFA DEMİRBAŞ KİMDİR? 

Demirbaş, Ankara ve İstanbul"daki tesislerinde 1991 yılından bu yana BMC ve 1 Mart 2013 tarihinden bu yana da Temsa temsilciliklerini yürütüyor.

FSM Demirbaş, İzmirli şirketin ürettiği toplu taşıma araçlarının İstanbul'daki satıyında ana bayii olarak rol alıyordu. 3 bin belediye otobüsünün bulunduğu İstanbul'da ana firmalarla rekabet edebilen etkili bir bayiydi.

Demirbaş'ın teklifinin kabulüyle, başta İstanbul olmak üzere toplu taşıma ihalelerinde dengeler yeninden değişebilir. Demirbaş'ın en büyük müşterileri özel halk otobüsü sahiplerinden oluşuyor. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz