Oyder: ÖTV indirimi geliyor deniyor ama “beklemiyoruz”

Son günlerin en çok sorulan sorularından biri otomobilde ÖTV inecek mi oluyor. Kdnuya ilişkin net açıklamalardan biri Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu tarafından yapıldı. Şahsuvaroğlu, otomobil ve hafif ticri araçlara yönelik yasal düzenlemelerde Ankara ile yakın temasta olan bir isim. Türkiye’deki otomotiv bayilerinin üye olduğu OYDER Başkanı olan Şahsuvaroğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada ‘ÖTV indirimi yok” dedi.

ÖTV İNDİRİMİ Olacak, ÖTV indirimi geliyor bilgileri var ama doğru değil

OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu

“Son dönemde birçok mecradan bize ÖTV indirimi olacak, ÖTV indirimi geliyor diye bir enformasyon ulaşıyor. Bu doğru bir enformasyon değil. Özellikle şu anda satışların hareketli olduğu dönemde biz yetkili satıcılar zaten ÖTV indiriminin gelmeyeceğini tüketicilerimize günlerdir söylüyoruz. Bu dedikoduları çıkaranların amaçlarını bilemiyorum ama altını çizmek istiyorum ki “ÖTV indirimi” beklemiyoruz.”

“Haziran satışları iyi

ODYDER Başkanı, açıklamasında haziran ayı otomobil satışlarının iyi gittiğini, hatta 2019 yılı satışlarını geride bırakmasını beklediğini de belirtti. Satışlardaki hareketliliği düşük faizli kredi kampanyalarına ilintilendiren Şahsuvaroğlu şunları söyledi:

“Yüzde 0,49 kredi kampanyası geçen sene 1 Ekim’den itibaren başlamış olan bir kampanya ve sıfır araçlarla ilgili. Bu kampanya özellikle yerli üretimi desteklemek adına düzenlendi; ancak diğer markalar da bu kampanyaya özel bankalar aracılığı ile eşlik ettiler. Katkı paylı bir kampanya bu; bankalar baz faiz oranını bizlere veriyor ve oradan geriye gelmek için ise markalarımız bankalara komisyon ödemesi yaparak; faiz oranını daha aşağıya çekiyorlar. Yüzde 0,49 faiz oranı 30 Haziran 2020 tarihinde bitecekti; fakat hükümetimiz 30 Haziran 2020’yi daha ileri bir tarihe alarak; bu kampanyanın devamını sağladılar. Dolayısıyla otomotiv sektörü geçmiş aylarda pandemi nedeniyle durmaya yakın olan satışlar nihayet mayıs ayıyla birlikte harekete geçti ve şu anda haziran ayında otomotiv satışları geçen seneki haziranın üstünde kapanacak gibi bir performans gösteriyor. Bulunurlukla ilgili sıkıntı ise hepimizin sıkıntısı, sonuçta bizler de tüketiciyiz.”

Yok satan yeni modellerden biri Mercedes GLB.

Araç bulunurluğu bir kaç ay daha sürebilir

“Fakat yan sanayiyle birlikte otomotiv fabrikalarının yeniden üretime başlamaları mayıs ayının son haftasına denk geldi. Bizim Türkiye’de sattığımız araçlarda her 10 otomobilin yaklaşık 6-7 tanesi ithal olduğu için Avrupa’daki pazarlar kendi pazarlarını hareketlendirmek, kendi ekonomilerini döndürmek için öncelikle kendi piyasalarına araç vereceklerdir. Türkiye’ye ise ilk aşamada araç veremeseler de hemen ardından tedariğimize yardımcı olacaklardır. Bulunurlukla ilgili birkaç ay daha bir sıkıntı yaşayacağız ama Türkiye’de üretilen araçlar için şu anda üretimin bütün çarkları dönüyor.

Bazen tüketicinin istediği model, donanım seviyesi stoklarda olmayabiliyor ve bunların tedariği bir miktar uzayabiliyor. Bugün herkesin showroomunda gösterdiği, sattığı araçlarla donanım seviyeleri, renk seçenekleri, aksesuar seviyeleri değiştiği için; 2-3 aya varan süreler oluyor. Ama daha çok bu bize yurt dışından gelen araçlarla ilgili bir durum. Yerlide ise şu anda bunu söylememiz doğru değil. Yerli ürünlerde yine bir aylık bir zaman içerisinde araç bulunabiliyor. Bu ay da geçen sene Haziran’da 42 bin 700 adet satılmıştı. Bu sene haziranda da rakamlar gösteriyor ki 50 binleri göreceğiz.

Renault Clio V Türkiye’de üretiliyor. Hibrit motor seçeneği de olacak. ÖTV indirimi gelirse fiyatı düşecek modellerden

KPMG Otomotiv Raporu: Gelecek 10 yıl, geçmiş 50 yılı geçecek

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz