OYAK Renault yine kaynıyor

2016 ekim ayından itibaren 4. nesil MEgane Sedan modeli de Bursa Oyak Renault tesislerinde üretiliyor.

2017 yılı ile birlikte otomotivde yeni bir toplu sözleşme dönemine de giriliyor. Önümüzdeki nisan-mayıs aylarında 3 yıllık maaş ve diğer çalışan gelirlerini belirleyecek büyük toplu sözleşmeler hazırlanıyor. 

Otomobil fabrikalarında patronu temsil eden MESS ile sendikalar masaya oturacak. Önümüzdeki 3 yılın işçilik maliyetlerini oluşturacak anlaşmalara imza atılacak. İşverenler ve çalışanlar yeni döneme hazırlanıyor Ama bir yer var ki …

2015 hareketliliğinin de çıkış noktası… OYAK Renault yine kaynıyor .

Nasıl sonuçlanır bilinmiyor. 

2015 yılında Bursa’daki otomotiv şirketlerinde yaşanan “korsan” grevleri tetikleyen Bosch anlaşması gibi anlaşmalara imkan verilmemesi yönlü MESS açıklamaları aklımızda.

Çalışanlarsa son aylarda zirve yapan devalüasyonun etkilerinden korunmak istedikleri gibi, haklarını da artırmak istiyorlar.

Otomotiv üreticileri karlılıklarını koruyarak, yeni yatırımlarda avantajlı konumlarını korumak ve rakip ülkelere kaçırmamak istiyorlar.

Geçen yılki büyük hareketlilikte bedel ödeyenler de vardı. Şirketler bunların işten çıkarma işlemlerini yapmıştı. Onlar da mahkemelere başvurarak, haklarını arama yoluna gitmişlerdi.

Özellikle Oyak Renault işçileri bu konuda öne çıktılar. Mahkemeler ise Oyak-Renault çalışanlarının davalarıyla doldu. OYAK Renault yine kaynıyor

Bursa'da 1969 yılından bu yana Renault modelleri üretiliyor. Renault 12 bu modellerden biriydi.
Bursa’da 1969 yılından bu yana Renault modelleri üretiliyor. Renault 12 bu modellerden biriydi.

İşte mahkemelerdeki davaların son durumunu gazeteci Apaslan Savaş aktarıyor:

“Oyak Renault’tan atılan işçiler için açılan davalar Nisan ayından bu yana devam ediyor. Bursa’nın 7 ayrı iş mahkemesine 10’arlı 15’erli dağılmış davalarda karar duruşmaları yapılıyor artık. İçlerinde tazminatsız işten atılanlar da var, tazminatını alarak işten ayrılmaya zorlananlar da.

Davalarda ilk karar geçtiğimiz pazartesi günü Üçüncü İş Mahkemesi’nden geldi.
Mahkeme, duruşması süren 15 işçi için işe iade kararı verdi. Üstelik haksız fesihin sendikal neden olduğuna hükmederek.

Bursa’daki çoğu metal fabrikasında yetkili olan Türk Metal’in müdahalesiyle uzunca süre iş bulamayan bu işçilerin kararla birlikte kendilerini daha güvende hissettiğini söyleyebiliriz. Diğer yandan karar, fabrikada aylardır devam eden baskıya direnmeye çalışan işçilere de büyük moral oldu. İçerisi dışarısından daha iyi değil şu sıralar çünkü. Yer değiştirme, işini ağırlaştırma, işten çıkarma tehdidi, hepsi var fabrikanın içinde. Departman müdürleri hatta kimi zaman direktörler, yani fabrikanın “A takımı” sahaya inmiş durumda. Mayıs ayında yapılacak yetki başvurusunda sarı sendikanın bir kez daha çoğunluk sağlaması için patronun adamları canhıraş çalışıyorlar.

OYAK Renault yine kaynıyor

Oyak Renault geçtiğimiz aşlarda yeni MEgane Sedan modelini törenle banttan indirmişti
Oyak Renault geçtiğimiz aşlarda yeni MEgane Sedan modelini törenle banttan indirmişti

Çünkü büyük bir işe kalkıştı Oyak Renault işçileri. 12 Eylül sonrası metal işçilerinin önüne örülen sarı sendika-patron-devlet duvarını sarstılar ve şimdi örgütlenme özgürlüğünü kazanmak için son düzlükteler.

Patronlar da boş durmuyor.

Yöneticiler, öncü işçilere saatlerce sorgu odalarında baskı uyguluyor. Bir müdür diyor ki, “Fransa’nın kararı kesin, senin istediğin bu sendikayla çalışmayacaklar” Sanki doğal olan sendikayı işçinin değil, patronun seçmesiymiş gibi öyle üstten üstten konuşuyorlar.

Bir başka müdür diğer işçiye “Aslında Fransızların ne dediği önemli değil, burada Oyak var” diyor. “Aklın kesiyor mu senin koca ordunun izin vereceğine DİSK’in fabrikaya girmesine?” “Canım” diyor bir diğer müdür “elbette sendika seçme hakkın var, kimse de karışmıyor buna ama bak çember daralıyor. Daralan yerde kalma!”

Kendilerinin karşısında küçücük olduklarını hissettirmeye çalışıyorlar. Koca müdür, koca direktör, koca şirket, koca MESS, koca Fransa, devlet, ordu… Sense küçücük bir işçisin. İsteyebilirsin, kabul etmeyebilirsin ama değiştiremezsin. Biz çok büyüğüz ve sen küçücüksün! Mesaj bu. Şayet bu mesajı alırsa, işçinin gerçekten küçüleceğini biliyorlar. Eminler… Umudunu kaybeden teslim olur. Teslim olan küçülür.

***

Galiba memleket de Oyak Renault gibi şu sıralar. Ülkenin halinden memnun olmayan geniş kesimlerin umudunu tüketmek için tüm burjuva siyasi aktörleri söz birliği yapmışçasına “değiştiremezsin” mesajı veriyor. Değiştiremeyeceğine ikna olan toplum, kötünün iyisini aramaya başlıyor.

Kötünün iyisi, teslim olmaktır. Teslim olan toplum ise sadece küçülmez, aynı zamanda çürür.

***

Pazartesi günkü duruşmada işe iade davasını kazanan ilk 15 işçinin içindeydi. Davanın sonucunu işçilere duyurduğumuz sms ile öğrenmişti. Aradı. “Hocam, mesajı sonuna kadar okuyamadım, gerçekten kazandık mı davayı…” diye başladığı sözün sonunu getiremedi. Önce sesi titredi, sonra hıçkıra hıçkıra ağlamaya başladı. Biraz durdu sonra “Kusura bakma hocam” dedi “gururdan ağlıyorum ben…”

O, diğer arkadaşları gibi patronun karşısında küçülmeden durmayı başardı. Gurur duymayı sonuna kadar hak ediyor. Şimdi sıra fabrikanın içindekilerde.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz