Oyak Renault, vardiya azaltmayacak, işçi çıkarmayacak

 

Oyak Renault 3 vardiyayı koruyacak

yeni model ürüteceği için işçi çıkarmayacak

 

Türkiye'nin en büyük ihraç pazarı konumundaki Avrupa'da otomotiv satışlarının son 20 yılın en kötü dönemini yaşaması, otomotiv çalışanlarını meraklandırıyor. 

Tofaş'ın üretiminin iki vardiyaya inmesi ve 800 sözleşmeli personelle yolunu ayırma kararının ardından gözler Türkiye'de üretim yapan diğer fabrikalara çevrildi.

Çalışanların içini ferahlatan ilk açıklama Bursa'daki diğer büyük üretici Oyak Renault'dan geldi. 

 

OYAK RENAULT GENEL MÜDÜRÜ TARIK TUNALIOĞLU AÇIKLADI:

Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu, bu yıl 3 vardiya üretimin devam edeceğini, bir kesinti ya da vardiya düşüşü beklemediklerini söyledi. 2012 yılını 311 bine çok yakın bir toplam üretimle kapadıklarını açıklayan Tunalıoğlu, bu yıl yeniden 2011'de ulaşılan 330 binli rakamlara çıkmayı planladıklarını dile getirdi. 

Böylece kapasite kullanımınlarını yüzde 86 ile yüzde 92 düzeyinde tutmayı hedeflediklerini anlatan Tunalıoğlu, “Fabrikada üretime aldığımız yeni Clio 4'te çok yoğun sipariş var, Fluence yenilendi ve Megane da bir makyaj geçirecek. Bu modeller ihracat pazarlarında iyi kabul görüyor. Böylece üretimde yeniden yüzde 92 kapasiteye ulaşmayı istiyoruz” dedi. 

 

TÜRKİYE İHRACAT ŞAMPİYONU

Henüz TİM (Türkiye İHracatçılar MEclisi) resmi açıklamayı yapmadı ama Tüpraş'ın birinciliğine kesin gözüyle bakılıyor. 2011 yılında Ford ikinci, Oyak Renault üçüncü ve Vestel dördüncü olmuştu. Türkiye ihracaıtının şampiyonları listesi bu yıl Oyak'ın ikinciliği alması ile değişebilir. En azından Oyak Renault yöneticileri böye düşünüyor. Kasım ayı itibariyle Ford'u geçtiklerine dikkat çeken Genel Müdür Tunalıoğlu, "Aralık ayında sürpriz bir patlama yoksa bu yıl Tüpraş'ın ardından TÜrkiye'nin en büyük ikinci ihracatçı şirketi biz olacağız" dedi.

 

TÜRKİYE'DEKİ EN BÜYÜK FRANSIZ YATIRIMI

Renault olarak Türkiye'deki en büyük Fransız ortaklığı olduklarının altını çizen Tunalıoğlu, "15 yılda 27 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiklerini ve 850 milyon lira cari fazla verdiklerini belirterek, son 4 yıldır Türkiye binek otomobil üretiminin ortalama yüzde 50'sini kendilerinin gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Geçen yıl üretilen yaklaşık 311 bin otomobilin yüzde 21'inin iç pazarda, yüzde 79'unun ihracata gittiğini kaydeden Tarık Tunalıoğlu, “2012 yılını 4,2 milyar dolar ciro, 3,1 milyar dolar ihracat geliri ve 212 milyon dolar yatırımla kapattık. Bu yıl için şimdilik planlanan 55 milyon Euro'luk yatırımımız söz konusu” şeklinde konuştu.

 

MOTOR YATIRIMINDA SON KARAR ŞUBATTA VERİLEBİLİR

Renault'nun 900 cc'lik yeni motoru için Bursa'da yatırım olup olmayacağı konusundaki son kararın ise şubat ayı sonunda verilmesi bekleniyor. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz