Oyak Renault işçilerine 12 maaşlık sendikal tazminat

Yeni Megane Sedan, Oyak Renault Bursa tesislerinde Türk işgücü tarafından üretiliyor.

Geçtiğimiz yıl başlayan otomotivdeki işçi hareketlenmesinin etkileri sürüyor. Bosch çalışanlarının yeni sözleşmelerinin duyulmasıyla başlayan ve önce Oyak Renault fabrikalarında ses getiren hareketliliğin ilk kurbanları tazminata hak kazandı. Oyak Renault işçilerine 12 maaşlık sendikal tazminat. Önümüzdeki aşlarda başlayacak yeni dönem toplu sözleşmeleri öncesi Bursa İş mahkemeleri çalışanların sendikal nedenlerle işten çıkarılmalarına cezai kararlar aldı. İşten çıkarılanlar 12-14 maaş tazminat daha kazandı.

Oyak Renault, halen Clio, Clio 

Birleşik  Metal-İş Sendikası Bursa Şubesi Başkanı Ekinci yaptığı açıklama ile konuya açıklık getirdi. Anadolu Ajansı’nın haberine göre Ekinci şunlar söyledi:

“Bursa 10. İş Mahkemesi işten  çıkarılan 21 işçi hakkında işe iade ve toplam 16 ay sendikal tazminat ödenmesi  yönünde karar verdi”

21 dava daha sonuçlandı

Birleşik Metal-İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Ayhan Ekinci, Oyak Renault fabrikasında işten çıkarılan 21 işçinin açtığı davada, mahkemenin işe iade ve toplam 16 ay sendikal tazminat ödenmesi yönünde karar verdiğini açıkladı.

İşçiler adına basın açıklaması yapan Ekinci, mart ayında 75’i  tazminatsız olmak üzere 400’e yakın kişinin işten çıkarıldığını söyledi.

İşe iade davasını kazananların sayısının 67’ye ulaştığını söyleyen sendikacı, “Davaları kazanan üyelerimiz içinde tazminatsız olarak işten atılanlar da var. Tazminatını alarak işten ayrılmaya zorlananlar da var. Yasaya  aykırı şekilde sözleşmeli olarak çalıştırılıp ‘sözleşmesi bitti’ diye işten  çıkarılan işçiler de var.” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Sendikal tazminat 12-14 maaş

Ekinci, işten çıkarmaların sendikal hareketlere yönelik gerçekleştirildiğini ifade ederek, şunları dile getirdi:
“Mahkemeler, sendikal tazminata hükmediyor. Davalarını kazanan  işçiler, ihbar ve kıdem tazminatlarının yanında 4 ay boşta geçen sürenin ücreti ile kıdemine göre 12, 13 veya 14 aylık sendikal tazminat hak etmiş durumdalar. Bugünkü karar, bu dönemde verilmiş mahkeme kararlarından en önemlilerinden bir tanesi. Bazı işçilerin duruşmaları devam ediyor. Sendikal tazminat kararı,  önümüzdeki yılda da diğer mahkemelere emsal teşkil edecek.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz