ÖTV matrahı değişti: Renault Hibrit Clio Türkiye’de satılabilir

13 Ağustos 2021 itibariyle Resmi Gazete’de yayınlanarak, yürürlüğe giren yeni ÖTV matrahları kararının etkileri sürüyor. Türkiye’nen en köklü markalarından Renault da yeni dönem için neler yapacağını Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş ile açıkladı.

Renault Mais genel Müdürü Çağdaş, düzenleme kapsamına giren Renault ve Dacia modellerinde yüzde 17’lere varan indirim yapıldığını belirtti. Çağdaş, ayrıca, yeni düzenleme sonrasında Renault Hibrit Clio modelinin Türkiye’de satışa çıkması hakkında da bilgi verdi.

Türkiye’de satılan en ekonomik hibrit otomobiller :

Berk Çağdaş, Renault Mais Türkiye Genel Müdürü
Renault Mais Türkiye Genel Müdürü Dr. Berk Çağdaş

Mais Genel Müdürü Dr. Berk Çağdaş, konuyla ilgili bir açıklama yayınladı: Açıklamada ÖTV matrahlarının günün koşullarına adapte edilmesinin gerekliliğine vurgu yapıldığı gözden kaçmadı. Açıklamada şu görüşlere yer verilerek, Renault ve Dacia yeni fiyatları hakkında bilgiler verildi:

  • “Son dönemde artan üretim maliyetleri, hem tüketiciler için erişebilir modellerde bir daralma hem de fiyat enflasyonu yaratmıştı.
  • Matrah güncellemesi, ivmenin azalmaya başladığı sektöre nefes aldırırken, yüzde 45 ve 50’lik ÖTV diliminde daha fazla modelin yer almasıyla tüketiciler için seçenekler artacak.
  • Yılın son çeyreği öncesinde yapılan bu revizyonun, esasen pazar dinamikleri açısından zamanlamasının da yerinde olduğunu söyleyebiliriz.
  • Fiyatların bir miktar aşağıya çekilmesiyle birlikte daha sakin geçen yaz aylarının ardından pazarda pozitif bir rüzgâr bekliyoruz.
  • MAİS olarak özellikle Clio ve Megane Sedan gibi yerli üretim Renault modellerimizi hem de Dacia modellerimizi bir alt ÖTV bareminde daha uygun fiyatla tüketicilerimizle buluşturabilecek olmanın mutluluğu içerisindeyiz.
  • Yeni matrah düzenlemesinin baremler arasındaki geçişlerde %5 – %17 oranlarında indirim olarak yansıyacağını söyleyebiliriz.”

    Hibrit-Clio
    Türkiye’de üretilen Hibrit Clio, Türkiye’de ne zaman satılacak?

Renault Hibrit Clio Türkiye’de satışa çıkacak:

MAİS Genel Müdürü Çağdaş, Türkiye’de üretilen hibrit Clio’nun Türkiye’de de satışa çıkabilmesi için yeniden yön belirleyeceklerini de söyledi. Çağdaş, Hibrit Clio’nun Türkiye satış takvimi için net tarih vermedi ama yeni dönem için masaya oturduklarını şöyle anlattı:

“Hibrit modellerindeki güncellemenin de özellikle çevreci ve yeni teknolojilere uyum sağlamak açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu noktada motoru da dahil Türkiye’de üretilen ve Avrupa’ya ihraç edilen Clio Hibrit modelimizin iç pazarda satışa sunulmasını da ana hissedarımızla birlikte değerlendireceğiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz