ABD’ye ihracatın zirvesine Toyota Türkiye çıktı

0
Türkiye'de üretilen C-HR'ler 2017 başında ABD'de satılmaya başlanacak.

ABD’nin yeni şampiyonu

Türkiye’nin ilk SUV ve hibrit modeli Toyota C-HR, otomotivin anavatanı ABD’de ‘trend’ olmayı başardı.

350 milyon euro yatırımla Toyota Türkiye’nin bantlarından inmeye başlayan C-HR, Kuzey Amerika kıtasından beklentilerin üzerinde taleple karşılaştı. Kompakt boyutları ve hibrit teknolojisiyle ABD’li tüketicileri tavlayan Sakaryalı C-HR, Avrupa’dan sonra en fazla Kuzey Amerika kıtasına ihraç edilmeye başlandı.

[yuzo_related]

C-HR’ın ABD’ye ihracatına Şubat’ta star verilirken, bugüne kadar 13 bin 748 araç gönderildi. Aylık yaklaşık 4 bin 500 araçlık tempo yakalandı.

Toyota Türkiye, bu performansıyla 2017’de Amerika kıtasına en fazla araç gönderen şirket unvanını alacak.

Yeni Toyota C-HR ABD’ye de Türkiye’den gidiyor

Toyota Türkiye’nin verdiği bilgilere göre, ABD ile Kanada’ya bu yıl 56 bin 500 C-HR ihraç edecek. Sakaryalı C-HR böylece ilk yılında ABD’de en çok satılan Türk malı araç oldu.

Toyota C-HR’ın sayesinde Nisan’da Türkiye’nin ABD’ye toplam ihracatı yüzde 50 gibi yüksek oranda artış gösterdi.

Kuzey Amerika’yı ilk olarak Transit Connect’le Ford Otosan keşfederken, Tofaş Ram ProMaster City ile Dodge Neon, Temsa da Adana fabrikasında ürettiği otobüsleri ihraç ediyor. Bugüne kadar ABD’ye en fazla ihracatı Ford Otosan, 2012’de 49 bin adet Transit Connect’le gerçekleştirmişti.

Toyota Türkiye’nin rekor yılı başladı

Toyota Türkiye bu yıl C-HR’ın rüzgarıyla performansını neredeyse ikiye katlayacak.

Fabrikada üretim yüzde 90 artışla 150 bin adetten 280 bine çıkarılacak. C-HR siparişlerine yetişmekte zorlanan şirket esas sıçramayı ihracat tarafında gerçekleştirecek.

Toyota Türkiye’nin ihracatı yüzde 116 artışla 235 bin adede yükselecek.

2016’da 1.8 milyar dolar olan ihracat geliri, ikiye katlanarak 3.6 milyar dolar olacak. Şirket üretim ve ihracatta tüm zamanların en yüksek seviyesini elde edecek.

Sakaryalı üretici 2015’te 81 bin 962 adet, 2016’da 109 bin 184 adet aracı dünya pazarlarına göndermişti. Toyota Türkiye’nin kompakt SUV modeliyle 52 olan ihracat pazarları sayısını 97’ye çıkardığını ekleyelim.

C-HR üretiminin 2017’da tam randımana geçmesiyle fabrikanın üretim programı da değişti. 2016’da 155 bin adetlik üretimin yüzde 49’unu Corolla, yüzde 28’ini C-HR ve yüzde 23’ünü Verso modelleri oluşturdu. Bu yıl bantlardan inecek araçların yüzde 63’ünün C-HR, yüzde 28’inin Corolla, yüzde 9’unun Verso olması planlanıyor.

2 milyonuncu yerli Toyota

Toyota Türkiye, 280 binlik kapasitesiyle Avrupa’nın en büyük Toyota tesisi unvanını eline geçirdi.

2017’de üretim ve ihracat kırmaya hazırlanan şirketin bir başka heyecanı da 2 milyonuncu aracın bantlardan indirmesi olacak.

23 yıldır ülkemizde üretim yapan Toyota Türkiye, 2009’da 1 milyonuncu aracı üretmişti. Ekim’de 2 milyonuncu yerli Toyota törenle banttan çıkacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here