Otomotivi THY uçurdu

Başta Avrupa Birliği (AB) olmak üzere dünyada yaşanan ekonomik krize rağmen, Türk otomotiv sektörü yılın ilk yarısında gösterdiği performansla adete rakiplerini kıskandırdı. Ocak-Haziran döneminde yaşanan tempo, lokomotif sektörü umutlandırdı.

Otomotiv Sanayi Derneği(OSD) Başkanı Kudret Önen, "Aman nazar değmesin. Dünyada bu kadar yaşanan krize rağmen, otomotiv sanayi iyi gidiyor. Bu pembe tabloyu devam ettirmek istiyoruz" dedi.

Ocak-Haziran döneminde toplam üretimin yüzde 0.9, ihracatın yüzde 7.1 ve toplam pazarını yüzde 11.4 arttığını dile getiren Önen, şunları kaydetti: "Bu tablo sanayinin başarısını gösteriyor. En büyük pazarımız Avrupa Birliği'nde (AB) hatta Almanya'daki daralmaya karşın ihracat artış gösterdi. Otomotivciler alternatif pazarlar buldu. Burada Türk Hava Yolları'nın (THY) çok önemli katkısı var. THY'nin uçtuğu her yeni yer, açtığı her yeni hat alternatif pazarların keşfedilmesini sağlıyor. Özellikle yan sanayi bu sayede birçok pazar keşfetti. Direkt uçuşla dünyanın farklı bölgelerine giden işadamları 'İşimiz büyüyor' diyor."

"2010'a göre daha iyi noktadayız" diyen OSD Başkanı Önen, 2013 yılı hedeflerini şöyle aktardı:

* Otomotiv ihracatı genel toplamda birinci sırada. Bu böyle devam eder. Yüksesen kuru etkisiyle ihracat 20 milyar doları geçecek.

* Üretim 2012'nin bir miktar üzerinde olacak. Yaklaşık 1 milyon 100 bin adetlik rakam yakalanır.

* Ağır kamyon dahil toplam otomotiv pazarı 800-850 bin adet seviyesinde çıkar.

 

Hafif ticaride kırmızı alarm

OSD Başkanı Kudret Önen, otomotiv pazarında hafif ticariden binek otomobile doğru bir yöneliş olduğunu belirterek, "Bu nedenle binek otoda ithalatın payı yüzde 80'lere dayandı ve tehlikeli boyutlara geldi. Türkiye'nin hafif ticari ürüç üretim üssü olduğunu unutmamak gerekir. Stratejiler buna göre yapıldı. Eğer hafif ticari araç iç pazarda başarılı değilse, ihracat da tehlikeye girer. Dikkat etmek gerekiyor" dedi. Kombi olarak adlandırılan hafif ticari araçların toplam pazardaki payının yüzde 22'ler seğviyesinden yüzde 13'lere kadar gerilediğine dikkat çeken Önen, daralmanın gerekçelerini şöyle anlattı: "Hafif ticari araç kullanımı yıllık araç başına maliyeti en az 2 bin TL’ye çıkan K2 belgesi, SRC Belgesi, aşırı denetimler gibi engellerle cazip olmaktan çıktı. Vergi artışını artık zaten tartışmıyoruz. Böyle yüzde 70'i yerli üretim hafif ticari araç satışı gerilemeye devam ederse, binek otodaki ithalat artacak ve otomotiv dış ticaret dengesi açık verecek. O zaman bindiğimiz dalı kesmiş oluruz."

 

Volkswagen gelirse büyük yatırım yapar

Kudret Önen, hükümetin ince ayar çektiği kapsamlı ve başarılı Teşvik Paketi'nin ardından Türkiye'nin yeni otomotiv yatırımları çekmesi gerektiğini söyledi. Önen, "Otomotiv sektörünün hedeflerini tutturabilmesi için Türkiye'ye sıfırdan 2 büyük binek otomobil yatırımının gelmesi şart" dedi. 'Türkiye'ye yatırım için yeşil ışık yakan Volkswagen'le ilgili soruları ise OSD Başkanı, "Eğer Volkswagen gelirse, öyle ufak yatırımla kalmaz. Ciddi, büyük ölçekli yatırım yapar. Sadece Volkswagen değil bundan sonra ülkemize gelecek yatırımcılar önemli yatırımlara imza atar" dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz