Otomotivdeki durgunluk Bosch rakamlarına da yansıdı

30Bosch Grubu, 2019 yılında 77,9 milyar Euro’luk satış gerçekleştirdi. Grubun geliri otomotiv pazarındaki durgunluğa rağmen 2018 yılındaki düzeyinde kalırken, kur etkisiyle yüzde 1,1 oranında azaldı. 2019 yılında grubun, Faiz ve Vergi Öncesi Kazançları (FVÖK) yaklaşık 3 milyar Euro’ya yaklaştı. Çin ve Hindistan gibi önemli pazarlar başta olmak üzere otomotiv üretimindeki gerileme; otomobillerde dizel motorların payında azalmanın devam etmesi; mobilite segmentindeki yüksek yeniden yapılanma maliyetleri ve gelecek açısından önem arz eden projelere yapılan ön yatırımlardaki artış gibi etkenlere rağmen FVÖK marjı beklentilerin sadece yüzde 4 altında kaldı.

Bosch, üst üste üçüncü yıl olmak üzere global otomotiv üretiminin 2020’de daralmasını ve 2017 yılına oranla neredeyse; 10 milyon adet daha az olarak dünya genelinde yüzde 2,6’lık gerilemeyle 89 milyon araca düşmesini bekliyor. Bosch, bu seviyenin önümüzdeki birkaç yıl sabit kalmasını bekliyor ve global otomotiv üretiminde 2025’ten önce herhangi bir artış olacağını öngörmüyor.

Şirket, yazılım yoğun elektronik sistemler pazarının 2030’a kadar her yıl yüzde 20 büyüyeceğini tahmin ediyor. Bosch, yazılım geliştirmeye yıllık yaklaşık 3,7 milyar Euro yatırım yapıyor ve şu anda 30.000 yazılım mühendisi istihdam ediyor.

Bosch Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Denner, ön finansal sonuçlara ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Zayıf ekonomi ve otomotiv üretimindeki keskin düşüş, Bosch’u da etkiledi. Mevcut zorluklar dikkate alındığında, geniş portföyümüzün dengeleyici bir etkisi var. Bu durum, mevcut işlerin genişletilmesine ve yeni işlerin geliştirilmesine yardımcı oluyor. Zorlu ekonomik duruma rağmen, önemli büyüme alanlarına yatırım yapmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Yıllık 1 milyar Euro yatırım

Bosch, geleceğin elektrikli, otonom ve ağa bağlı mobilitesine bu yıl 1 milyar Euro’nun üzerinde harcama yapmayı planlıyor.

TOGG tarafından üretilecek olan yerli otomobil için de elektrik motoru sağlayacağı açıklanan Bosch; bu yıl yakıt hücreleri dahil olmak üzere sadece elektromobiliteye 500 milyon Euro harcayacak. Otonom sürüşe 600 milyon Euro’dan fazla ve ağa bağlı mobilite çözümlerine ise 100 milyon Euro yatırım yapacak. Ayrıca Bosch, 2015 yılından beri Nesnelerin İnterneti ile ilişkili faaliyetlerini genişletmek için 600 milyon Euro yatırım gerçekleştirdi. Bunların arasında, Berlin’deki yeni Bosch IoT Kampüsü ve şirketin ağa bağlı endüstri işinin genişletilmesi yer alıyor.

Bosch Grubu, 31 Aralık 2019 tarihi itibarıyla dünya genelinde yaklaşık 403.000 çalışana sahip bulunuyor. Çin ve Almanya’da meydana gelen önemli değişikliklerle birlikte çalışan sayısı 6.800 kişi veya yüzde 1,7 oranında azaldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz