Otomotivde yol haritası belirlendi

0

 

Otomotivde yol  haritası belirlendi..

 

ODD’nin hazırlattığı  rapora göre 2016’da pazar 1.2 milyon adete çıkacak.  ÖTV düşürülürse rakam 1.4 milyon adete yükselecek..

 

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD), akademisyenler işbirliğiyle  hazırlattığı ''Otomotiv Ticaretinde Yol Haritası-Talep Tahminleri 2012-16'' raporunu açıkladı. Yüksek oranlı vergilerin, özellikle de ÖTV oranlarının, talep artışını  engellediği belirtilen raporda, mevcut şartlar değişmeden yüzde 5,5  gelir artışı  durumunda 2016’da  otomobil satışlarının yıllık 850 bin  adet, toplam otomotiv satışlarının da 1 milyon 246 bin  seviyesine ulaşacağı tahmininde bulunuldu. Bazı modellerde yüzde 100’ü aşan   ÖTV’nin yüzde 18’e sabitlenmesi  halinde oto satışlarının 2016’da  1 milyon 16 bin , toplam otomotiv satışlarının ise 1 milyon 412 binlere çıkacağı  tahmin edildi.  ÖTV’nin yüzde 27'ye düşürülmesi durumunda ise otomobil satışlarının 930 bin adet, toplam otomotiv satışlarının ise 1 milyon 326 bin adetler olacağı öngörülüyor.

Talebinin yüzde 81'i  üst gelir grubundan 

Raporda  gelir düzeyi olarak en üstte yer alan yüzde 20'lik kesimin, toplam araç alımının yüzde 55,6'sını gerçekleştirdiği de vurgulandı.  Bu grup ikinci sıradaki yüksek gelirli   yüzde 20'lik grupla birleştirildiğinde  toplam araç talebinin yüzde 81,5'i bu kesimden oluşuyor.   1000 kişiye düşen otomobil sayısının ABD'de 965,  Avrupa ülkelerinde 641, Kore'de 340 iken Türkiye'de bu oranın son yıllardaki artışlarla birlikte ancak 141'e ulaştığı da belirtilmekte.

Araçlar yaşlı

Raporda  Türkiye’deki araç parkının yüksek yaş ortalamasına  dikkat çekiliyor. 2011  sonu itibariyle  toplam araç parkının 12 milyon üzerine çıktığı, bu sayının da yarısını 12 ve üzeri yaştaki araçların oluşturduğu da vurgulanmakta. Raporda, geçmişteki hurda teşviğine benzer bir uygulamanın  gündeme gelmesi gerektiği  belirtilirken böylece  hem trafikte can ve mal güvenliğini tehdit eden hem de karbon emisyonunda artışa yol açan araçların pazardan çekilmesinin sağlanacağı  öngörüldü. ODD’nın  hesabına göre hurda için teslim edilen araç sahiplerine kilogram başına 3, 4 ve 5 liralık  tutar ödenmesi durumunda  satış artışıyla birlikte  devletin net gelirleri 350-600 milyon liraya ulaşacak. 

ODD Başkanı Mustafa Bayraktar ”Ortalama yaşı 12, yüzde 20’si 20 yaş ve üzeri, yüzde 35’i ise 16 yaş ve üzeri olan bir araç parkının yarattığı yakıt israfını benim söylememe gerek yok. Otomotiv sektörü maalesef ülkemizin cari açığının sorumlusuymuş gibi görülse de asıl israf yaşlı araç parkına ödenen kullanım ve bakım bedelleridir. Bunların acilen önüne geçilmeli ”diye konuştu. ODD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce de  raporu Maliye Bakanı Şimşek’e de sunduklarını özellikle önümüzdeki dönemde yeni araç almak kaydıyla yapılacak hurda teşviğine ılımlı baktıklarını söyledi.   

Rakamlarla otomotiv sektörü

Türkiye, otomotiv satış adedinde dünyada 18'inci, otomotiv üretim adedinde 17'nci sıradayken, Avrupa genelinde satışta 6'ncı, üretimde ise 5'inci sırada bulunuyor. Otomotiv yılda 20,4 milyar dolar ile Türkiye'deki ihracatçı sektörler arasında ilk sırada yer alıyor. Türkiye'de toplam araç üretiminin 3'te 2'si Avrupa'ya ihraç edilirken, sektörde toplam 400 bin kişi istihdam ediliyor. Otomotiv raporu  Yıldız Teknik,  Balıkesir Ünv.  ve İstanbul Üniversitesinde e görevli akademisyenlerce hazırlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here