Otomotivde Türk Metal ile Mess arasında anlaşma sağlandı

İçinde otomotiv sektörünün de olduğu 130 bin işçiyi kapsayan toplu iş görüşmelerinde anlaşma sağlandı. İşçi sendika haberleri arasında yerini alacak son bilgiler biraz sonra detaylanacak. Üç gündür çalışanlar adına Türk Metal ve işveren adına MESS arasında yürütülen görüşmelerde grev ve lokavt hakları kullanılmıştı. Üç gündür iki yetkili grup arasında masaya oturulmuştu. Alınan son bilgiye göre iki taraf el sıkıştı. Buna göre çalışan ücret ve haklarında yüzde 18.45 ile değişen oranlarda zam sağlanacak.

Masaya oturum öncesi sendika yüzde 26 zam isterken, işveren yüzde 8 zam teklif etmişti.

Anlaşma 2 yıllık dönemi kapsıyor

Otomotiv sanayi çalışanlarının ağırlıkta olduğu Türk Metal Sendikası ile işverenleri temsil eden MESS arasında sağlanan uzlaşmaya göre 2019-2021 dönemini kapsayan MESS Grup Toplu İş Sözleşmesiyle; çalışan ücretlerine ilk 6 ay yüzde 18,49, ilk yıl toplamında ise yüzde 25,50 oranında zam yapıldı.

Türk Metal Sendikası Başkanı Pervul Kavlak, üç gündür devam eden MESS ile Türk Metal Sendikası arasında devam eden görüşmelerden sonra bu sabah Twiter hesabından bir duyuru yaptı.

Kavlak duyurusunda “Türk Metalli metal işçisi dostlarım ilmek ilmek dokuduğumuz uzun bir mücadele dönemini daha zaferle  sonuçlandırdık” sözcüklerine yer verdi.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz