Tesla, Türkiye’ye gelsin diye ABD’ye gidecek

Türkiye’nin en büyük ihracatçı gücü otomotivde gelecek için tehlike çanları çalıyor. Türkiye’nin 7 Haziran seçimleri sonrasında içine girdiği “yeni dönemin” “Türkiye algısını” değiştirdiğini söyleyen TAYSAD-Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği Başkanı Alper Kanca, “Bu algıyı değiştirmemiz lazım. Şu anda çalıştıracak adam bulamıyoruz, kapasite yetiştiremiyoruz ama bu iki yıl daha devam eder. Şimdiden 2020 yılı projelerini konuşmamız almamız lazımdı. Henüz yeni proje konuşulmuyor” bilgisini verdi.

TAYSAD Başkanı Kanca, otomotivin gelecek tehlikesi başladığını söyledi.

Politika otomotivi etkiliyor

“Eskiden iş ortaklarımızla kısa bir iş toplantısı ardından Türkiye’de ne yapacaklarını konuşurduk. Şimdi ise Türkiye’nin ne olacağını konuşuyoruz. İş ortaklarımız, onların üst düzey satın alma yöneticileri tatil için bile Türkiye’ye gelmiyor, gelmeyi düşünmüyorlar. ” diyen Kanca, bunu değiştirmek için “algı atağı” başlattıklarını dile getirdi.

Toyota Avrupa Satın Alma Başkanını getiriyor

Bunun için önümüzdeki kasım ayında gerçekleşecek bir ziyaret organize ettiklerini dile getiren Kanca, “Toyota Avrupa Satın Almadan Sorumlu Başkanı davet ettik. Kalabalık ekibiyle Türkiye’ye gelecek.

Tesla, ABD’de kurmakta olduğu bu tesisten sonra Avrupa’da da yer arıyor.

Yine Amerikan Westinghouse WAPCO Grubu Satın Alma Direktörü ciddi bir ekiple temmuzda Türkiye’ye gelecek. Şu anda 20 olan çalıştıkları tedarikçi sayısını 50’ye çıkartacak görüşmeler yapacağız.” dedi.

TESLA ile masaya oturuyorlar

Bu arada TAYSAD’ın bir başka önemli hamlesi ise Türkiye’Ye yeni yatırım kazandırma yönünde oldu. Geçen yıl Elektrikli Araç üreticisi ABD’li TESLA ile temaslara başladıklarını açıklayan TAYSAD Yönetimi, şirketin Türk vatandayı üst düzey ismiyle bağlantı kurmuş. Karşılıklı görüşmeler sonrası eylül ayında TAYSAD yöneticileri, TESLA’nın kurucusu ABD’nin 57. zengin işadamı Elon Mask ile olmasa da TESLA’nın üst düzey yönetimiyle Silikon Vadisi’nde bir görüşme yapacak.

Avrupa’da lojistik üsler kuracaklar

TAYSAD Başkanı Alper Kanca, “Tedarik sanayine has lojistik merkezlerinin özellikle Avrupa’nın bazı ülkelerinde kurulması gerekior. Müşterilerimiz tedariğin aksamamısı için bunu istiyorlar. Tek bayımıza yapamayız. Devlet desteği lazım. Yasal altyapı lazım. TİM’İn Türkiye Ticaret Merkezleri iyimizi görmüyor. ” diyerek, yeni bir çalışma içine daha girdiklerini söyledi.

Bu tarz bir merkezin ABD’de bir Türk yatırımcı tarafından gerçekleştirildiğine dikkat çeken Kanca, “Avrupa için de buna ihtiyaç var” dedi.

Türkiye’nin ihracatını otomotiv omuzladı

Yılın ilk dört ayında ihracata en yüksek katkı otomotivden geldi. Başkan Kanca, toplantıda otomotiv ihracatına dair istatistiksel verileri de hatırlattı:

“Yılın ilk 4 ayına bakıldığında, son yıllarda sürekli olarak görüldüğü üzere otomotiv sektörü, yine ihracata en yüksek katkıyı sunan sektör oldu. Bu dönemde Türkiye 11,8 milyar dolar ihracat yaptı. Bu ihracatın yüzde 19,4’ü otomotiv sektöründen. Otomotiv sektörümüz, Ekim 2016’dan bu yana üst üste 7 aydır 2 milyar doları geçen ihracat gerçekleştiriyor. Nisan 2017’de bir önceki yıla göre yüzde 12,4’lük artış ile 2,3 milyar dolar ihracat rakamına ulaşan otomotiv sektörü, son dönemdeki başarılı performansını artırarak devam ettiriyor. Bunun en büyük nedeni, binek otomobildeki yüzde 61’lik ihracat artışıdır. İlk 4 aylık gerçekleşmeleri incelediğimizde ise, geçen yılın aynı döneminde 7,5 milyar dolar olan ihracatımız, yüzde 23’lük artış ile 9,3 milyar dolara ulaştı. Bu rakamın içinde tedarik sanayimizin payı ise 3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti”.

Sürücüsüz araçların yasal altyapısı için çalışmalar bayladı. Türkiye şimdilik dışında kaldı.

Sürücüsüz Avrupa’nın dışında kaldık

TAYSAD Genel Koordinatörü Süheyl Baybalı da, toplantıda Nisan ayında katıldığı “Connected and Automated Driving Konferansı” izlenimlerini aktardı.

Baybalı, sürücüsüz otomobillerden önce sürücüsüz kamyon ve büyük taşıtların hayatımıza gireceğini ve hızla yaygınlaşacağını söyledi.

Özellikle TIR diye adlandırılan büyük taşıtlarda sürücüsüz sistemlerin Avrupa’da çok hızlı geliştiğine dikkat çeken Baybalı, Türkiye’nin bu konuda geride kalmasının yaratacağı büyük sıkıntılara dikkat çekti:

“Dünyadaki otomotiv gündemi; sürücüsüz araçların elde ettiği datanın sahiplenilmesi, birbirleriyle ve çevreyle ilgili elde ettiği datanın paylaşımı, obje tanımanın ötesinde birbirinden farklı çevresel görüntüyü tanıyabilmesi, elde ettiği datayı işlemesi ve geri çağırması süreci ekseninde şekilleniyor.

Avrupa’da 29 ülke bu konuda anlaşma yaptı.

Bu anlaşma ile AB üyesi ülkelerle birlikte İsviçre ve Norveç arasında otonom araçlar ile ilgili bir görüş ve uygulama birliğine varıldı.

Gerekli teknolojik altyapının sağlanmasının ardından araçlar sürücüsüz olarak yola çıkarak lojistik alanında büyük bir verim artışı sağlanacak.

Araçlar hem birbirleri ile hem de yol ile bağlantı kurabilecek ve bilgi aktarabilecekler.

Böylece 24 saat boyunca araçlar yolda ilerleyebilecek ve ürünlerin ülkeler arası aktarım süreleri kısalacak.

Bu da özellikle ticaret için büyük bir avantaj sağlayacak. Tüm bunların yanı sıra, Türkiye’nin bu anlaşma içinde yer almaması da yine Avrupa ile olan ticari ilişkinin dışına itilmemize yol açabilir. Yani yine burada AB ülkeleri ile olan politik gerginliğin etkilerini görüyoruz.

Bu yatırımı yapmayan ülkeler kaybeden tarafta yer alacak.

Biz de bu sisteme entegre olmak zorundayız.

Öyle ki, Türkiye olarak otonom araç anlaşması içine giremediğimiz takdirde AB ile yapılan ticaretin dışına itilmiş olacağız.

Bulgaristan ve Doğu Avrupa ülkeleri otonom araçlar ile ticarete dahil olacak ama Türkiye hiçbir girişimde bulunamayarak ticarette kısıtlı kalacak. Bu sadece otomotiv yan sanayi ile ilgili bir durum değil. Bu aşamaya gelindiğinde sebze, meyve dahil hiçbir ihracat ürünü gönderilemeyecek.”

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz