Otomotivde 2019 resmi: Gökyüzü bulutlanıyor

0
108

Ocak ve şubat aylarında gerçekleşen iç pazar, üretim ve ihracat rakamları Türkiye’nin ihracat rekortmeni sektörünün gri bir 2019 yaşayacağına işaret ediyor. Otomotiv Sanayii Derneği’ne göre ihracattaki yavaşlama 2019’da daha da belirginleşecek

Geçtiğimiz hafta içinde OSD genel kurulu yapıldı. Genel Kurulda Başkan Haydar Yenigün, sanayinin içinde bulunduğu durumu özetledi. Ayrıca 2019 yılına yönelik öngörülerini de dile getirdi.

Yenigün’ün konuşmasında Brexit ve Avrupa pazarlarındaki durgunluğun yanı sıra iç pazardaki “büyük küçülmeye” dikkat çekti.

OSD Başkanı Haydar Yenigün

2019 yılında Türkiye otomotiv endüstrisinin radarında küresel rekabet, korumacı ticaret anlayışı, iç pazardaki daralma ve ihracat pazarlarındaki durağanlaşmaya paralel olarak üretimde beklenen azalma gibi önemli hususların ön plana çıkacağını söyleyen OSD Başkanı Haydar Yenigün, “İhracat pazarlarımız, AB pazarındaki gelişmeler ve Brexit’e ek olarak; SUV pazarında yaşanan artış ve dizel talebindeki ciddi daralma sebebiyle bizleri etkilemeye başladı.”

2019 Türkiye otomotiv üretimi ve ihracatı?

Yenigün, konuşmasının devamında 2019 yılına yönelik tahminlerini de dile getirdi.

Bu şartlar altında 2019 yılında sanayimizin tahmini toplam üretiminin 1,4 milyon adet civarında olmasını bekliyoruz. Toplam üretimin 1,2 milyon adetinin ise ihracat olarak gerçekleşmesini beklemekteyiz.”

2019 yılında iç pazar ve üretimde daralma sürecinin devam edeceğini öngördüklerine dikkat çeken Haydar Yenigün, iç pazar ve ihracat beklentisindeki küçülmeye vurgu yarak, şunları söyledi:

“Ayrıca, ihracatta yavaşlama sürecinin de  bu dönemde maalesef hız kazanma eğilimine girmesini bekliyoruz. Özetle 2019 iç pazarın ciddi daralmasına karşın, ihracatın kısmi yavaşlaması ile üretim seyrinin kısmen korunmaya çalışılacağı bir yıl olacak.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here