Otomotivde 13,1 milyar dolarlık evlilik

Türkiye otomotiv tedarik sektörünün çatı örgütü TAYSAD, düzenlediği bir topla  ntı ile otootivde şirket evliliklerine dikkat çekti.

Küresel krizle yaşanan sıkıntılardan en fazla etkilenen sektörler arasında yer alan otomotiv endüstrisinde birçok alanda birleşmeler ve satın almalar yaşanırken, özellikle 2013 yılının ilk yarısında bu evliliklerle 13,1 milyar dolarlık 222 işlem yapılması dikkat çekti. Bu işlemlerin 6,8 milyar dolarlık kısmı finansal ortaklık olarak gerçekleşirken, geri kalanı da 176 işlemle 6,3 milyar dolarlık stratejik ortaklık şeklinde oldu.

 

Başta Avrupa olmak üzere dünyada bu sektörde 4 bin nitelikli firmanın olması ortaklık ve satın alma anlamında daha fazla hareket olacağını gösterirken, TAYSAD’ın organize ettiği toplantıya da 30’u aşkın üst düzey yöneticinin katılması konunun hassasiyetini ortaya koydu.

 

 

 

 

KATMA DEĞER YARATMAYI AMAÇLIYOR

 

TSKB’de Kurumsal Finansman Grup Müdürü Hakan Aygen, şirket evliliklerinin ana amacının katma değer yaratmak olduğunu; ancak 2+2 = 5 denkleminin gerçekleşebilmesi için hazırlık, planlama, strateji tespiti ve ortak iş planı geliştirme aşamalarının objektif, profesyonel bir üslupta ve uzman desteğinde gerçekleşmesi gerektiğini söyledi. Aygen, “Birleşme ve satın alma işlemlerinde ortağın niteliğini ihtiyaca göre saptamak gerekmektedir. Stratejik ortaklar sizinle aynı işi yapan, aynı sektörden gelen, temel karakteri itibariyle işi sizin kadar bilen kurumlar olup, bu ortaklarla gerçekleştirilen evlilikler daha uzun ömürlü birlikteliklerdir. Buna karşılık, özellikle kısa sürede firmanın ölçeğini değiştirecek yüksek ivmeli projelerin finansmanı için, göreceli olarak daha kısa ömürlü olan finansal ortaklıkların kullanılması uygun olabilir” diye konuştu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz