Otomotivde rüzgar dönüyor mu? ODD: 2019 Türkiye otomotiv pazarı 400 bini geçecek

Türkiye’deki otomobil ve hafif ticari araç markalarını temsil eden ODD (Otomotiv Distribütörleri Derneği), yıl sonu pazar hedeflerini pozitif yönde revize etti. Son olarak faizlerin 325 puan indirilmesinin ardından; bankaların taşıt kredileri için faiz oranlarını düşürme beklentisi de arttı. Türkiye otomotiv pazarı için eylül ayının ilk yarısındaki bayi trafiği ve düşen faizler kötü giden pazarda bir nebze de olsa nefes aldıracak rüzgarı estirdi.

Buna bağlı olarak yılın son 4 ayı için beklenenden daha iyi bir otomotiv pazarının oluşacağı beklentisi ortaya çıkmaya başladı. ODD Başkanı Ali Bilaloğlu, Eylül ayı beklediğimizden iyi gidiyor, beklenenden daha iyi sonuçlar çıkacak gibi. Meltemi hissetmeye başladık şeklinde ifade ederek, yılın son dört ayına yönelik pozitif beklentinin işaretini verdi. 2019 Türkiye otomotiv pazarı 400 bini geçer diyen Bilaloğlu, eylül ayı rakamlarının bunu desteklediğini, faizlerdeki indirimin piyasaya yansımasıyla yıl sonu için tatlı bir rüzgar yakalanacağını dile getirdi.

Türkiye’de bu yılın ilk 8 ayında 240 bin adete yakın araç satılmıştı. Hangi markanın 2019 yılında ne kadar araç sattığını görmek için linkte bakabilirsiniz.

Otomobil kredileri için kritik faiz oranı

Otomobil müşterisi açısından birikmiş bir talep oluştuğunu ve bu talebin kredilerde iyileşmeler olduğunda harekete geçtiğini kaydeden Bilaloğlu, şunları ifade etti:

Ali Bilaloğlu, ODD Başkanı
Hayri Erce, ODD Genel Koordinatörü

Taşıt kredi faiz oranları yüzde 1 oranının altına indiğinde otomotiv pazarı büyümeye başlıyor. Daha önce ODD olarak yıl sonu pazar hedefini 350-400 bin olarak değerlendirmiştik. Son 4 ayda yıllık toplam satışın yüzde 40’ı gerçekleşir. Şimdi bu oranın 40’ın üzerine de çıkabileceğini düşünüyoruz.

Yılın ilk 8 ayında Türkiye otomotiv pazarı yaklaşık 240 bin adet civarında gerçekleşti.

ODD Başkanı Ali Bilaloğlu’nun dile getirdiği şekilde, “Son 4 ayda yıllık satışların yüzde 40’dan fazlası gerçekleşirse” 2019 Türkiye otomotiv pazarı 400 bin adeti aşmış olacak.

Bu da temmuz gibi son 20 yılın en kötü ikinci satışlarından sonra biraz daha yüreklere su serpici geliyor. BAyilerin düşük satışlar nedeniyle işten çıkarmalar ve kapanmalar yaşaması; bazı üreticilerin ihracattan da gelen kötü haberler yüzünden üretimi askıya almaları veya vardiya düşürmeleri 2019 beklentilerini zora sokmuştu. 300 bin adetlerin dile getirilmeye başladığı bir ortamda 400 bin adetlik Türkiye otomotiv pazarı daha kabul edilebilir görüntü veriyor.

Kendi giden otomobil için bir Alman veya Amerikalıdan daha istekliyiz ama

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz