Otomotiv sektörü devrim yapmaya hazırlanıyor

Kuş Serisi'nden sonra ilk kez yüzde 100 yerli otomobil

 

Otomotiv sektörü devrim yapmaya hazırlanıyor. Türk mühendisler tarafından tasarlanan ve fikri mülkiyet hakları tamamen ülkemize ait olan ilk yerli otomobil için düğmeye basıldı.

 

Albea ve Palio modellerinin üretimi sona erdikten sonra Bursa'da sadece Linea ile binek otomobilde yer alan Tofaş, 2 yeni modeli Bursa fabrikasında üretmeye hazırlanıyor. Tofaş mühendisleri tarafından Ar-Ge merkezinde geliştirilen araçlardan biri B sınıfında sedan, diğeri B ve C segmentleri arasında bir model olacak.

 

Tofaş böylece 1981-2003 yılları arasında ürettiği Kuş Serisi'nden (Şahin-Doğan-Kartal-Serçe) sonra ilk kez fikri mülkiyet hakları kendine ait binek oto projesi üstlenecek. 

Yeni ürünler, 2015 yılından itibaren yollara çıkacak. Şirket, Doblo, Minicargo (Fiat Fiorino-Citroen Bipper-Peugeot Nemo) ve Linea modelleriyle 255 bin adetler seviyesinde olan üretimini iki yeni modelle birlikte 400 bin adede yükseltecek. Yeni otomobiller ağırlıklı olarak dünya pazarlarına ihraç edilecek. İki yeni modelin Fiat dışında Fiat-Chrysler Grubu'nun markaları için de üretilebileceği belirtiliyor. Sır gibi saklanan projenin detayları Temmuz ayında açıklanacak.

 

Tofaş CEO'su Kamil Başaran, iki yeni projenin nihai onay süreçlerinin yakın bir zamanda tamamlanmasını beklediklerini kaydederek, "Projelerin tüm fikri ve sınai mülkiyet hakları Tofaş'a ait olacak. "Tofaş'ın binek otomobilde Linea ile gerek iç ve gerekse dış pazarda etkin bir oyuncu olarak yoluna devam etmesini istiyoruz. Bu hedef doğrultusunda iki binek otomobilin tasarım ve modelleme çalışmalarına Ar-Ge merkezimiz başladı. İki modelin üretimiyle binek otoda iddiamızı artarak sürdüreceğiz. Yeni üretilecek araçlar hem içi pazar hem ihracat odaklı olacak " açıklamasını yaptı.

 

2013-2015 döneminin Tofaş'ın için atılım yılları olacağını ifade eden Başaran, 2015 sonunda 400 bin adetlik üretimin kapasitelerinin tamamını kullanacaklarınıa söyledi. Yerli otomobil konusuna da atıfta bulunan Kamil Başaran, "Biz projeleri markasız ortaya çıkaracağız. İster Fiat Grubu ister kamu yani devlet istediği markayı belirlesin" dedi.  

 

 

Bursalı Doblo 2014 sonunda Amerika'da

 

Kamil Başaran, Doblo'nun ABD'ye ihracatı projesinde teknik sürecin tamamlandığını belirterek, "Yeni yatırım ve iyileştirme süreci bikmiş durumda. Aracın Amerika normlarına uyumlu hale gelmesi için 160 milyon dolarlık yatırıma imza atılmış olacak. 2014 yılı sonunda Doblo'yu Kuzey Amerika pazarına sunmayı planlıyoruz" dedi. Başaran, ABD pazarının ihtiyacının giderek arttığını, ihracata başladıklarında 20 bin adetli rakamların üzerine çıkabileceklerini kaydetti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz