Otomotiv satışları 800 bini geçince cari açığı tetikliyor

0

Otomotiv satışları 800 bini geçince cari açığı tetikliyor

 

Satışların artmasıyla cari açık endişesinin ortaya çıktığı otomotiv sektöründe bu yıl pazarın yüzde 10 daralması bekleniyor. Böylece yıl sonunda yaklaşık 800 binlik bir büyüklük ortaya çıkacak. Satışlardaki düşüşle birlikte otomotiv sektörü yılın ilk 4 ayında 1,3 milyar dolara yakın dış ticaret fazlası vererek rahat bir nefes aldı. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, pazarın 2011 yılında olduğu gibi 800 binlerin üzerine çıkması halinde ithalatın körüklediğini ve cari açığın ortaya çıktığını söyledi. Türkiye'de üretilen 15 model üretiminin dünyanın dört bir yanından ithal edilen 529 farklı araçla rekabet ettiğini kaydeden Aybar, “Araç çeşitliliği açısından yerli modeller yüzde 3'e, satışlar açısından ise yüzde 30'a takabül ediyor. Bu bir bakıma yerli modellerin satışta üst sınıra ulaştığını gösteriyor. Pazarın büyümesi otomatikman cari açık riskini taşıyor. Otomotivde ithalatın önüne geçmek için Türkiye'de üretilen araçların çeşitlendirilmesi gerekiyor.” dedi.              

Yenilenen Megane serisinin tanıtımında sorularımızı cevaplandıran İbrahim Aybar, bu yıl pazardaki daralmada kredi maliyetlerinin geçen yıla göre artmış olmasının etkili olduğunu kaydetti. Bu yüzden bireysel müşteride azalma yaşandığını, satışlarda şirket filo ağırlığının arttığını dile getirdi. Mayıs ayında filo payının tarihsel zirve yaparak, toplam satışların yüzde 45'ine yükseldiğini söyleyen Aybar, “Daha önce yüzde 30-35 seviyesinde olan filo satışları geçen ay tepeye ulaştı. Ancak bizler açısından filo satışları kârlılığı düşüren bir faktör. Bireysel müşteri ile filo oranı dengesinin korunması önemli.” diye konuştu.

Bir ay önce dizel modelin biraz üzerinde bir fiyatlandırma ile satışa sunulan elektrikli Fluence'ın 93 adetlik satış rakamına ulaştığını anlatan Aybar, 32 adet bireysel müşterinin bu modeli aldığını kaydetti. Bireysel satışlar içinde ilk müşterinin Gaziantep'ten çıktığını belirten Aybar, “Bazı şehirlerimizde şarj konusunda altyapı kuruldu. Gaziantep, bunlardan biri. Ancak ilk bireysel müşterimizin Gaziantep'ten ve üstelik bir kadın olması bizi daha da sevindirdi.” dedi.  

Bugüne kadar 750 bin müşteriye ulaşan Megane 3 serisi yenilendi. Yeni ön ve arka görünüme kavuşan Megane 3, sürüş keyfi, ekonomi, yeni teknolojik özelliklerin yanı sıra yeni Energy 1.6 dCi 130 bg motor seçeneğiyle daha iddialı hale geldi. Ayrıca seriye GTLine adıyla yeni bir üst donanım eklendi. Mégane HB 36 bin 950 TL, Sport Tourer 52 bin 500 TL, Coupé ise 55 bin 350 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. İbrahim Aybar, geçen yıl 10 bine yakın Megane satışına imza attıklarını, yeni seride de rakamların bu düzeyde olmasını hedeflediklerini dile getirdi.

Yeni Megane'da uzun ve kısa farların otomatik kontrolünü sağlayan Visio System, şerit takip yardımcısı, hava kalitesini sürekli koruyan Air Quality Sensor gibi yeni teknolojilerle yola çıkıyor. Stop & Start özelliği ile birlikte sunulan 130 beygir gücündeki Energy 1.6 dCi dizel motor ise sağladığı 320 Nm tork ile sınıfının en güçlü dizel motoru unvanını elde ediyor. Bu motor 100 km'deki 4 litrelik yakıt tüketimi ve kilometrede ortaya çıkan 104 gr karbondioksit salımı ile Fransa'da ekoloji ödülü almaya hak kazandı. Öte yandan Türkiye'de üretilen Megane HB'nin de içinde bulunduğu 5 kapılı modeller sınıfı yüzde 31'lerden yüzde 35 pazar paylarına çıktı. Sedan modellerin pazar payı ise yüzde 53'lerden yüzde 49'lara geriledi.

Anadolu Grubu yurtdışında araç kiralayacak

Anadolu Grubu'nun otomotivdeki amiral gemisi Çelik Motor, filo kiralama şirketinin ismini değiştirmeye ve yurtdışına açılmaya hazırlanıyor. Çelik Motor Genel Müdürü Bora Koçak, Çelik Motor Filo Kiralama'nın 2005'te kurulduğunu bu yıl 12 bin araç büyüklüğe ulaşacaklarını söyledi. 2020'de 47 bin 500 adetlik araç parkına çıkmayı hedeflediklerini belirten Koçak, “Şimdi o şirkette yeniden yapılanmaya gidiyoruz. Marka imajı üzerinde çalışıyoruz. Bu haliyle sadece Kia kiralıyoruz zannediliyor. Bu yüzden şirketin ismini değiştireceğiz. Uluslararası bir isim üzerinde çalışıyoruz. Komşu ülkeler başta olmak üzere yurtdışına açılmayı planlıyoruz. Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu ülkeleri hedef bölgeler arasında. Bu ülkelerde büyük potansiyel var." dedi. 

Kia'nın kompakt segmetindeki temsilcisi cee'd, tamamen yenilenerek Türkiye'de satışa sunuldu. Otomobil, 135 beygir güç üreten 1.6 litre benzinli DCT otomatik vites ve 128 beygir gücünde 1.6 litre dizel düz veya otomatik vites seçeneği ile satılıyor. Yeni cee'd'in fiyatı 51 bin 100 TL'den başlıyor. Bora Koçak, bu yıl yüzde 20 büyüme ile 13 bin Kia satmayı planladıklarını söyledi. 2015'te şu an yüzde 1.6 olan pazar payını Kia'nın Avrupa hedefinde olduğu gibi yüzde 3'e çıkarmaya çalışacaklarını anlatan Koçak, “3 yıl sonra 20 bin adetlik satışı yakalarız." diye konuştu. Çelik Motor, haziranda yeni cee'd'in yanı sıra D segmentinde yer alan Optima'yı tüketicilerin beğenisine sundu. Kia Optima'da 136 beygir güç üreten 1.7 litre dizel motor bulunuyor. Otomatik vitesli olarak satılan aracın fiyatı 43 bin 500 Euro. Bu yıl 2 bin 500 cee'd satacaklarını belirten Koçak, yıllık 150 adetlik Optima satışı hedeflediklerini kaydetti.

Kia'nın çok satan modellerinden biri olan cee'd, sürücüyü eve kadar eşlik eden otomatik far kapama, çift bölgeli otomatik klima, değişken direksiyon modu, elektrikli, ısıtmalı, katlanabilir yan aynalar, hız sabitleme sistemi, soğutmalı torpido gözü, yol bilgisayarı, panoramik sunroof, viraja duyarlı farlar, LED gündüz farları, yağmur sensörü, 17 inç alaşım jant, 6 hava yastığı, ESP, EBD destekli ABS fren sistemi, yokuşta kalkış destek sistemi, patinaj engelleme sistemi gibi donanımlarla yola çıkıyor.

Öte yandan Çelik Motor, kasım ayında İstanbul'da düzenlenecek Autoshow Fuarı'na ünlü model Irina Shayk'ı getirecek. Shayk, fuarda Kia modellerini tanıtacak. 

Skoda satışları yüzde 32 arttı

Skoda, daralan pazara rağmen mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre Türkiye'deki satışlarını yüzde 32 artırdı. Yüce Auto Genel Müdürü Mahmut Kadirbeyoğlu, önümüzdeki aylarda pazara sunacakları yeni modellerin yanında, satış ve satış sonrasındaki hizmet kalitesinin artırılması ile bu yükselişin süreceğini kaydetti. Skoda, yılın ilk 5 ayında toplam 3 bin 201 adetlik satış gerçekleştirdi. Kadirbeyoğlu, bu yılın başından itibaren satışlarında istikrarlı bir yükseliş içinde olduklarını belirterek, “Segmentinin en ekonomik ve en çevreci modeli Yeti Greenline'ın pazara sunulmasıyla yakalanan ivme, haziran ayında 1.6 TDI common rail teknolojisine sahip Roomster, temmuz ayında da yeni dizel motorlu Fabia modelimizin pazara sunulmasıyla devam edecek. Eylül ayında Citigo modelimizle yeni bir segmente gireceğiz. Kasım ayında Türkiye lansmanını gerçekleştireceğimiz Rapid modelimizle de birlikte yıl sonuna kadar 2 yeni motor ve 2 yeni model sunarak yükselişimize devam edeceğiz.” dedi.

Ford dünyasının üçüncü büyük Ar-Ge'si Gebze'de

Ford Otosan'ın Gebze tesisleri Ford dünyasının üçüncü büyük Ar-Ge merkezi haline geldi. Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner, otomotivde Ar-Ge ve teknoloji kullanımının geçmişe göre hızla büyüdüğünü belirterek, "Biz de bunun bilinciyle Türkiye'de yatırımlar yaptık. İki yıl önce 250-300 Ar-Ge mühendisimiz vardı, şimdi bin 100 oldu. Bunlar araçların ana kısımlar bazında motor aktarma organları iç yönetim sistemleri olsun branşlaşmış mühendis grupları." dedi. 4-5 yıl öncesine kadar Ford'un Avrupa'da iki büyük Ar-Ge merkezi bulunduğuna işaret eden Aykut Özüner, sektörün hızlı büyümesinin bu alanda oluşturduğu ihtiyacın Türkiye'ye yaradığını kaydetti. Özüner, 8 kişilik minibüs sektöründe faaliyet gösterecek Tourneo Custom'ın yılın son çeyreğinde satışa sunulacağını dile getirdi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here