Otomotiv patronları “pazar normalleşiyor” dedi, yeni vergilerle talep kısıtlamasına gidilmemesini istedi

0

 

OSD: “Otomotiv Pazarı normalleşiyor”

 

Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) raporuna göre, 2011 yılında rekor taleple karşılaşan otomotiv pazarı, 2010 yılı düzeyinde seyrederek, normalleşiyor. Ancak toplam üretim, azalan iç talep ve ihracat nedeniyle yüzde 11 oranında azaldı. Son dönemde normalleşme trendine giren pazardaki talebi kısıtlayacak yeni vergi tedbirlerinin alınmamasını istediler.

Otomotiv Sanayii Derneği tarafından hazırlanan “Üretim – İhracat – Pazar Raporu” verilerine göre; otomotiv sanayii, ihracat, iç pazar ve bunlara bağlı olarak üretim açısından Ağustos ayında da düşüşünü sürdürdü.

2012 yılı Ocak-Ağustos döneminde toplam pazar, 2011 yılı aynı dönemine göre yüzde 15 daralarak 486 bin adede geriledi.

İHRACAT GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 10 AZALDI

İhracat açısından yılın ilk sekiz aylık döneminde bir önceki yıla göre, toplam otomotiv sanayi ve otomobil ihracatı yüzde 10 oranında azalarak toplam ihracat 476 bin adet, otomobil ihracatı ise 265 bin adet düzeyinde gerçekleşti.

 

ÜRETİMDEKİ AZALMA YÜZDE 10 OLDU

Üretimde ise; iç ve dış pazarlardaki talep azalması üretime de yansıdı ve 2012 Ocak-Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam üretim yüzde 11, otomobil üretimi ise yüzde 18 oranında azaldı. Bu dönemde, toplam üretim 694 bin adede, otomobil üretimi ise 344 bin adede geriledi.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Otomotiv Sanayii Derneği Başkanı Kudret Önen, “2011 yılında otomotiv sanayiinde makroekonomik koşullar sebebiyle rekor bir taleple karşılaştık. 2012 yılının ilk 8 aylık döneminde ise 2011 yılında yaşanan bu yüksek talebin aksine pazar normalleşmeye başladı. Ekonomiyi yavaşlatmayı öngören politikalar ile pazarda beklendiği şekilde talep daralmaya devam ediyor. Bu durumda da talep 2011 yılının aksine bu yıl daha dengeli bir biçimde seyrediyor. Yılın sonuna doğru üretimin artarak 2012 yılında pazarın 2010 yılı toplam talebinin üzerinde kapanacağını tahmin ediyoruz” dedi.

AĞUSTOSTAKİ GERİLEME, ÜRETİME ARA VERİLMESİNDEN KAYNAKLANIYOR

Ağustos ayında ihracatta meydana gelen gerilemenin asıl nedeninin tesislerdeki genel bakım çalışması sebebiyle üretime ara verilmesi olduğunu belirten Önen “Ağustos ayında üretim azalmasının bir diğer sebebi de temel ihracat pazarımız Avrupa Birliği’nin talebinin de yüzde 8 civarında azalmasıdır” dedi.

Kudret Önen, ekonomide yavaşlamayı öngören önlemlerin de yeniden değerlendirilmesi gerektiğini ve içinde bulunulan bu ortamda talebi daha fazla sınırlayacak herhangi bir vergi artışından da mutlaka kaçınılmasını gerektiğini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here