Otomotiv ihracatı 17 milyar doları geçti

Otomotiv ihracatı, bayram tatiline rağmen hız kesmedi . Eylül ayında 1,9 milyar dolarlık otomotiv ihracatı gerçekleşti. Bu yılki 9 aylık otomotiv ihracatı 17 milyar doları geçti.

Türkiye ihracatının lider sektörü otomotiv, bayram seyran dinlemeden ihracat grafiğini sürdürüyor. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, OTOMOTİV ihracatı eylül ayında 1 milyar 942 milyon dolar oldu.

Eylül ayında da ihracat liderliğini sürdüren otomotivde, bazı ürün gruplarında ABD gibi ülkelere yüzde 100’e varan oranlarda artışlar dikkat çekti. Yine önemli pazarlardan Rusya Federasyonu’na ihracat yüzde 64, İran’a da yüzde 43 artış öne çıktı.

9 günlük bayram tatilinin olduğu Eylül ayında 2 milyar dolar sınırına çok yaklaşan otomotiv sanayinin toplam ihracattaki payı yüzde 18,6’ya çıktı.

Otomotivin bu yılki 9 aylık ihracatı 17 milyar 81 milyon dolara çıktı. Sektörün bu yılki hedefi olan 23 milyar dolara bir adım daha yaklaştı.

Otomotiv ihracatında limanlar başrolü oynuyor.
Otomotiv ihracatında limanlar başrolü oynuyor.

Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlarda ABD sürprizi

OİB verilerine göre otomotiv yan sanayi ihracatı eylül ayında yüzde 3 artarak, 733 milyon dolara yükseldi. Binek otomobil ihracatı da yüzde 12 artarak 711 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı ise yüzde 16 azalarak 344 milyon dolar olurken, otobüs-minibüs-midibüs ihracatı yüzde 1 artarak 101 milyon dolar oldu.

Otomotiv yan sanayi ürün grubunda en fazla satış yapılan ülke olan Almanya’ya ihracat eylül ayında yüzde 6 artarken, önemli pazarlardan Romanya’ya yüzde 10, İran’a yüzde 41, Polonya’ya yüzde 25 arttı.
Binek otomobiller ürün grubunda en büyük iki pazar olan İtalya’ya ihracat yüzde 115, Fransa’ya yüzde 56 artarken, diğer önemli pazarlardan Polonya’ya yüzde 55, Hollanda’ya yüzde 227 ihracat artışı kaydedildi.

Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ürün grubunda en büyük pazar olan İtalya’ya yüzde 8 ihracat düşüşü yaşanırken, önemli pazarlardan Amerika Birleşik Devletleri’ne ise yüzde 100 gibi yüksek bir oranda artış kaydedildi. Bu ürün grubunda Birleşik Krallık’a yüzde 56, Fransa’ya yüzde 32 ve Belçika’ya ise yüzde 33 düşüş görüldü. Otobüs-Minibüs-Midibüs ürün grubunda ise en önemli pazarlardan olan Fransa’ya yüzde 18, Almanya’ya yüzde 5 ihracat düşüşü görülürken, İtalya’ya yüzde 106 gibi yüksek oranlarda artış oldu.

Otoda en büyük pazarlar

Otomotivin eylül ayındaki yükselişi, ülkeler bazında da kendini gösterdi. Endüstrinin en büyük pazarı olan Almanya’ya ihracat yüzde 7 artışla 312 milyon dolar olurken, ikinci büyük pazar İtalya’ya yüzde 49 artışla 262 milyon dolar, üçüncü büyük pazar Fransa’ya ise yüzde 19 artışla 219 milyon dolar ihracat yapıldı. İtalya’ya yönelik artışta binek otomobiller ihracatının yüzde 115, Fransa’ya yönelik artışta da binek otomobiller ihracatının yüzde 56 artması etkili oldu.

Sektörün önemli pazarlarından Romanya’ya yüzde 20, Polonya’ya yüzde 51, Hollanda’ya yüzde 38, Rusya’ya yüzde 64, İran’a yüzde 43 ihracat artışı kaydedilirken, Birleşik Krallık’a yüzde 30, Belçika’ya yüzde 22, Amerika Birleşik Devletleri’ne yüzde 43 düşüş görüldü. Birleşik Krallık’a ihracat azalmasında eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatının yüzde 56 düşmesi etkili olurken, Amerika Birleşik Devletleri’ne satışların azalmasında ise binek otomobiller ihracatının yüzde 100, yan sanayi ihracatının yüzde 19 düşmesi etkili oldu.

AB’ye ihracat yüzde 8 arttı

Türkiye otomotiv endüstrisinin ülke grubu pazarında yüzde 80’lik payı ile en büyük pazarı olan AB’ye ihracatı, eylül ayında yüzde 8 artışla 1 milyar 562 milyon dolar oldu. Eylülde alternatif pazarlar arasındaki Eski Doğu Bloku Ülkeleri’ne yüzde 50 ihracat artışı yaşanırken, Orta Doğu Ülkeleri’ne yüzde 25, Amerika Ülkeleri’ne yüzde 27 düşüş oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz