Otomotiv baskı altında

0

 

 

OTOMOTİV BASKI ALTINDA

Yılın ilk yarısında tartışmasız gerileyen Türkiye otomotiv pazarında umutlar yılın son aylarına kalmıştı. Fakat eylül ayından itibaren pazarda canlanma bekleyen şirketler şimdi de vergi artışı baskısıyla karşı karşıya kaldı.

Hedeflerini yakalamak için yılın ikinci yarısını bekleyen otomotiv sektörü, vergi artışlarıyla hem hedef hem de kâr revizyonu yaşayacak.

Vergi artışının bu yıldan daha çok 2013 yılı satışlarını etkileyeceğini söyleyen Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner, yılın kalan aylarında hedeflerinde bir değişiklik olmayacağını belirterek, şunları söyledi:

"Vergi artışı bu yılın satışlarını etkilemeyecek diye tahmin ediyorum. Çünkü bizler siparişlerimizi fabrikalara aylar öncesinden bildiriyoruz. Bu siparişlerin satışı da sorumluluklarımız altında. Bunları bir şekilde eriteceğiz. Ama asıl revizyon 2013 planlarnıda yaşanacak. Hedeflerde revizyon yapılır."

ÖTV artışının Türkiye pazarındaki asıl etkisinin 2013 yılında yaşanacağına dikkat çeken Özüner, "Yılın en hızlı dönemine girmiştik. Siparişlerimizi de ona göre bildirmiştik. Bu yıl vergi artışlarına rağmen 780 bin adet civarında bir binek ve hafif ticari araç pazarı oluşur diye tahmin ediyoruz. Bunun 550 bin civarı binek, 230 bin adet civarı da hafif ticari araç satışlarından gelir. Biz Ford olarak toplam pazarndaki liderliğimizi 11. kez sürdürürüz. Yaklaşık 50 bin otomobil, 60 bin adeti de hafif ticari araç olmak üzere 110 bin adeti buluruz."

YENİ MODEL ATAĞINA KALKTI

Ford'un tüm dünyada yeni model atağına kaltığına değişen Özüner, Paris Otomobil Fuarı'nda 6 yeni modelin sergilendiğini, bunların 1,5 yıl içerisinde TÜrikye'de de satışa çıkacaklarını belirtti. İlk planda B-Max adlı modeli piyasaya dün sunduklarını belirten Özüner, yeni model takvimini de şöyle anlattı:

"B-Max modeli 38 bin TL'den başlayan fiuyatlarla ve yeni 1.5 litrelik 90 beygirgücündeki yeni motor gibi özelliklerle satışa çıktı. 2013 yılı ocak-şubat ayında yeni Fiestave Kuga modellerimiz piyasada olacak. Yeni dizel motor Fiesta'da da kullanılacak. Yılda 22 bin adetlerde Fiesta satışımız olduğuf için yeni model bizim için önemli. Yeni Kuga ise 180 beygir gücündeki 1.6 litrelik benzinli otomatik vites kombinasyonuyla ve çok rekabetçi bir fiyatla satışa çıkacak. Yeni Mondeo ile Kuga'nın bir küçüğü yeni SUV Ecosport ise 2014 yılı başında piyasada olacak."

Orta direksiz B-Max

38 bin TL'den başlıyor

Ford'un yeni dizel motorunun kullanıldığı ilk model olan B-Max, satışa çıktı. Yeni B-Max, yüksek yapısı, ön ve arka kapılar arasındaki B sütununun görünmemesi sayesinde geniş iç hacim sunmasıyla dikkat çekiyor. Fiesta platformunda geliştirilen yeni otomobil Türkiye'de 38 bin TL'den başlayan fiyatlarla satılmaya başlandı. B-Max ailesinde 105 beygirlik 1.6 litre benzinli Powershift, 90 beygirgücündeki 1.4 litre benzinli, 125 beygirlik 1.0 lt benzinli ve 75 beygir gücündeki 1.5 lt dizel motorların sunulduğu yeni modelde markanın SYNC adlı araç içi iletişim sistemi de ilk kez piyasada olacak.

B-Max’de Trend donanım seviyesinden itibaren ESP, TCS, dinamik tork kontrolü, lastik basıncı izleme sistemi gibi güvenlik özellikleri standart ekipmanlar içinde yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here