Otomotiv 2014’de gaz kesecek

 

 

 

Son gelişmelerin etkisi

 

Otokoç Genel Müdürü Görgün Özdemir 2014’e ilişkin projeksiyonlarını yaparken özellikle faiz ve kur artışını hesaba kattıklarını söyledi. Markaların  eski kurlarla aldığı stokları  yoğun kampanyalarla erittiğini kaydeden Özdemir, “2014’te kur artışları muhakkak fiyatlara yansıyacak. Ayrıca FED’in piyasaları  daraltmasıyla faizler de yükselecek. Bunların etkisiyle pazarın 800 binlerde oluşmasını öngördük. Yaşanan son siyasi gerginlikleri hesaba katmadık. Gelişmeler  doğrultusunda hedefler daha da değişebilir” dedi.

 

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar da gelecek yıl 800 binlik pazar öngördüklerini, global piyasalardaki gelişmelerin kötü gitmesiyle daha da aşağıya inebileceğini belirtti.

 

Otomobil % 3 daralacak

 

Toyota  Pazarlama  CEO’su Ali Haydar Bozkurt da döviz kuru, faizlerdeki artış ve taşıt kredilerine getirilecek düzenlemelerin etkisiyle, toplam pazarın 2014’te  800 bin adet seviyesine gerilemesini 

beklediğini söyledi. 2013’te  % 20’ye yakın büyüyen binek araç pazarının 2014’te %3, 2013’te düşüş yaşanan hafif ticarilerin de  2014’te % 10 küçüleceğini kaydeden Bozkurt, “Yurtdışı mali piyasalardaki gelişmeler ve Türkiye piyasasının  hassasiyeti göz önünde bulundurulduğunda 2014’ün kurlar açısından yine zorlu geçeceği belli. Faiz oranlarında  kritik eşik % 1 seviyesinin aşılması durumunda  pazarın  olumsuz etkilenmesi söz konusu olacak.”

 

Kredi sınırlaması etkili olur

 

Araç alımlarının büyük bölümünün “krediyle” gerçekleştiğine değinen Bozkurt  yılbaşında  hayata geçmesi beklenen düzenlemenin de satışları olumsuz etkileyeceğini kaydetti. Bozkurt,”Kedilendirme oranının, araç değerinin 50 bin TL ve altında olması durumunda yüzde 70, 50 bin lirayı geçmesi halinde ise bedelin 50,000 liraya kadar olan kısmı için % 70, üzerindeki kısmı için % 50 olarak sınırlanması öngörülüyor”dedi.

 

Skoda Türkiye Genel Müdürü Tolga Senyücel ,”2014’te dramatik bir düşüş beklentimiz olmasa da satışları yavaşlayacak. 2014’e ilişkin öngörülerimizi yeniden değerlendirmeye çalışıyoruz” dedi.

 

Peugeot Türkiye Genel Müdürü Marc Bergeretti son 2 yılda binek otomobillerin payının %69’dan 78’e yükseldiğine dikkat çekerek, “Özellikle B segmentine ilginin artmasının yanısıra hafif ticari araçlarla  ilgili karşılaşılan idari zorlukların sonucu buna sebep oldu.  Bu eğilim 2014’de de  devam edecek” diye konuştu

 

İkinci elde durum

DOD Perakende Müdürü Erol Gündoğan da 2012’de yaklaşık 3.2, 2013’de ise 3.4 milyon adet 2’inice araç satışı olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“2013’te yaşanan kur yükselişlerine rağmen birçok ithal markanın fiyatlarını kurla aynı oranda artırmamış olmaları fiyatlarda büyük değişiklikler yaşanmasına engel oldu. 2014’te ilk çeyrek için yeni araç pazarındaki ürünlerin  gerçek fiyatını bulacağını ve bu durumun 2’inci  el satışlarına olumlu yansıyacağını ve yıla hızlı bir giriş olacağını düşünüyoruz. Ülke büyüme verilerine bakıldığında oran olarak azalmış olsa da yine de büyüme öngörüsü var. Dolayısıyla 2’inci  el araç pazarı tıpkı 2013’te olduğu seviyelerde büyüyecek.”

 

Schiffer artık Opel kullanacak

Ünlü model ve  UNICEF elçisi Claudia Schiffer Opel’in marka elçisi oldu. Opel'in Avrupa'daki yüzü olarak yeni rolüne başlıyor. Ocak ayında "O bir Alman" konseptiyle Avrupa genelinde TV tanıtımları yapılacak. Schiffer, izleyicilere “Opel, Almanya'da Üretildi ” ve "O bir Alman".sloganlarıyla seslenecek.

 

Dizel gibi ekonomik

Citroen C-Elysee  1.2 VTi PureTech (72 Bg)   motoruyla 37.5 bin TL’den satışa  çıktı. 3 silindir benzinli motora sahip C-Elysee 100 km’de şehirdışında  4,3 lt, şehiriçinde  6,4  lt’lik yakıt harcıyor. Ortalama yakıt tüketimi ise 5.1 lt olan araçta  ESP, ABS, sürücü ve yolcu hava yastığı, USB, bluetooth vb. standart .

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz