Otomobillere alkol kilidi geliyor: Avrupa’dan sonra Rusya da

Sürüş güvenliği konusunda hassasiyeti giderek artan yasa ve düzenlemelere bir yenisi ekleniyor. Sürüş yardımcısı sistemler, kendi kendine sürüş gibi ileri teknolojik özelliklere kazanan otomobillere yeni bir sistem daha geliyor.

Alkol kilidi olarak adlandırılan sistem araç içindeki sensörler yardımıyla çalışıyor. Sensörler sürücünün nefesinde alkol belirtisi algıladığında aracın motorunun kilitliyor.

Aracın alkollü sürücüyle trafiğe katılmasını önleyen sistem 2022 yılında Avrupa Birliği ülkelerinin tamamında zorunlu olacak. Şimdi sırada Rusya var. Kuzey komşumuzda araçlarda “alkol kilidi” kullanımını zorunlu hale getirme hazırlığı yapılıyor.

Rusya’da yayınlanan Kommersant gazetesine göre konuştukları Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri, yıl sonuna kadar konuyla ilgili bir takvim hazırlanacağını dile getirdiler.

2020 yılı trafik cezaları içinde alkollü araç kullanma başta olmak üzere hangi suça ne kadar ceza yazıldığını hatırlamak isterseniz linke bakabilirsiniz.

Kararın araç fiyatlarında bir artışı kaçınılmaz kılacağı ortada. Yeni sistemin Rusya’da araç fiyatlarına 120 bin rubleye kadar artış getirmesi bekleniyor.

Sistemin hataları da var

Uygulamaya karşı çıkanlar da var. Onların iddiasına göre sistem her zaman sürücünün alkol durumuna göre çalışmayabiliyor. Araçta alkollü başka birinin olması da sistemi devreye alabiliyor.

Türkiye’de 2019 yılında araç kullanırken sigara içmekten dolayı bir defada kaç sürücüye ceza kesildiğini bilmek isterseniz haberimize göz atabilirsiniz.

İlginç protesto: 1002 liralık trafik cezasını bozuk para ile ödedi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz