Otomobiller yemek ısıtacak

Teknolojinin geldiği son nokta her yıl düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı (CES) ile gözler önüne seriliyor. Fuarda, otomotiv devleri de boy göstererek yeni teknolojilerini tüketicilerle paylaşıyor.

Bu şirketlerden biri olan Bosch da Las Vegas’ta düzenlenen CES 2016’da ev, şehir, otomobil ve işyerine yönelik inovasyonlarla Yaşam İçin Teknolojiyi sergiliyor.

Bosch, şirketin akıllı evler, akıllı şehirler, ağa bağlı mobilite ve Endüstri 4.0’a yönelik çözümlerini sergilediği CES’te bu yaklaşımı vurgulamak için “Simply.Connected” sloganını kullanıyor.

Fuarda düzenlenen basın toplantısında konuşan Bosch CEO’su Volkmar Denner, “Diğer tüm şirketlerin yapamadığı bir şey olarak Bosch, etki alanları arası çözümler sunmak üzere mobiliteyi enerji, bina ve endüstriyel teknolojiye bağlıyor.” dedi. Denner, buna örnek olarak ağa bağlı otomobilleri gösterdi. Ağa bağlı otomobiller, navigasyon sistemi aracılığıyla akıllı ev ile iletişim kurabiliyor ve böylece sürücüler, eve varmadan önce akşam yemeğini bile ısıtabiliyor.

Bosch, ağa bağlı mobilite alanında dünyada bir ilke imza atıyor: Retrofit eCall. 2012 yılında sunulan eCall otomatik acil durum bildirim sistemi, önceleri sadece yeni araçlarda standart bir ekipmandı, ancak artık bir iyileştirme çözümü olarak da sunuluyor. Otomobilin çakmağına takılan sensör ünitesi, çarpmaları algılıyor ve konuyla ilgili bilgileri bir servis merkezine iletiyor. Kazanın şiddetine bağlı olarak servis merkezi, ya doğrudan sürücü ile iletişime geçiyor ya da en yakın acil servislere bilgi veriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz