Otomobiller digital oyuncaklarla donandı

0

Otomobiller dijital oyuncaklara dönüşüyor

Dijital çağda otomobiller sadece üretimde değil, kullanımda da teknolojik oyuncaklara dönüşüyor.

Dijital çağın teknolojik oyuncakları arasında otomobillerin yeri eskiden beri önde oldu. Bilgisayarlar ve cep telefonları kadar hızlı olmasa da teknoloji otomobillerin ayrılmaz bir parçası. Artık bir otomobil satın aldığınızda, kullanabilmek için dijital çağa, teknolojik aletlere ayak uydurmak zorunda kalıyoruz.

Gerçi otomotiv sanayi teknolojiyi, kullanımı çok kolay hale getirmenin de yolunu buluyor. Çünkü, kullanıcıları hemen her yaş, eğitim düzeyi, cinsiyet karmaşasından oluşuyor.

Endüstri, teknolojiyi, herkesin kullanabileceği, adeta sesle veya tek tuşla kumanda edilebilen bir kılığa girmeye de zorluyor.

Dijital çağın otomobilleri artık yoldaki trafik bilgilerini en güncel verilerle aktaran birer araç olmaktan çıktı. Şimdi artık, otomobilinizde e-maillerinizi okuyabildiğiniz, elektrikli aracınızı hangi en yakın boş prizde şarj edebileceğinizi söyleyen ve sizi buraya en kısa yolla yönlendiren, gelen telefonlarınıza tek tuşla bakmanızı sağlayan, uzun yolculuklarda yol arkadaşlarınızın eğlenebilmesi için dijital ekranların çağı başladı.

Bununla kaymayacağını, uluslar arası fuarlardaki teknoloji showyarında da görmeye başladık. Kısa süre sonra en yeni otomobil modellerinde devreye girecek yeni teknolojiler, dijital çağın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak donanımlara sahip olacak.

Artık araçların arka camları birer ekran olurken, sinyal veren aracın ne yapacağını, aracın gövdesindeki ekrandan da okuyabileceğiz.

Bunlara biraz hayal gibi baksak da şu anda bile bir çok araç, yoldaki şeritleri tanıyan, kör noktadaki araçları işaret eden, kendi kendine park eden, öndeki araçla belli mesafeyi koruyan, yorgun sürücüyü tanıyan ve uyandıran, yollardaki hız tabelalarını okuyan, daha sorunsuz durmayı sağlayan, hızlı girilen virajlarda savrulmayı önlemek için kendi kendine gren güç dağılımı uygulayan sistemlere sahip. Belki de sürücü olarak bilmediğiniz nice teknoloji, aracın güvenli, keyifli gitmesi için kontak anahtarını çevirdiğiniz anda çalışmaya başlıyor.

Yeni dönemde araçlarınız kaza anında servis ve güvenlik görevlileriyle de de bağlantı kuracak.

Bu arada otomotiv endüstrisinin teknolojiyi en yoğun kullandığı yerlerden birini motor ve aktarma organları olduğunu belirtmeliyim. Artık çok daha az yakıt tüketen, enerji verimlilik oranını yükselten teknolojiler devreye giriyor. Güneş enerjisiyle çalışan araçlara milyonlar harcanıyor. Elektrikli çalışan araçlara ayrılan bütçe 10 milyar euroyu geçti şimdiden.

Markaların, otomobillerindeki eğlence teknolojilerini topladık.

Honda’nın hem akıllı otomobili hem robot Asimo’su var

Türkiye’de ocak ayında üretmeye başladığı yeni Civic Sedan modeliyle üç aylık satışı 1 aylda gerçekleştiren Honda, araçlarında sesli komut sistemli Bluetooth kablosuz cep telefonu arabirimi kullanıyor.  Bu teknoloji şu anda Accord ve hibrit Honda CR-Z modellerinde görev yapıyor. Ayrıca markanın tüm modellerinde Ipod  -Iphone uyumlu USB bağlantısı bulunuyor.

Japon marka, sadece otomobiller için değil ünlü robotu  Asimo ile kendini gösteren uçak ve akıllı ev teknolojilerine de yenilmiş durumda. Markanın şu anda Honda Smart Home akıllı ev sistemleriyle entegre çalışacak sesli komut sistemleri ve multimedya donanımları üzerinde geliştirme çalışmaları devam ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

Renault R-Link, ZOE ile geliyor                   

Fransız otomotiv üreticisinin araç içi eğlence sistemlerindeki son teknolojisi R-Link adını taşıyor. Geçtğimiz ay düzenlenen 82. Cenevre Otomobil Fuar’ında ilk kez gösterilen R-Link teknolojisi, 7 inçlik dokunmatik ekran, direksiyondan yönetilebilen ve gözleri yoldan ayırmadan her şeyin kumanda edilmesini sağlayan ses tanıma sistemine sahip. Aynı zamanda otomobil servis hizmetleriyle ilgili olarak entegre bağlantıları bulunuyor.

Bu arada R-Link, e-alışveriş olanaklarını içeren Store uygulamalarıyla birlikte sunuluyor. Geliştiricilerle yapılan aktif işbirliği sayesinde R-Link Store ile satışa sunulmasından itibaren otomobil kullanımı ile ilgili olarak geliştirilmiş olan 50’nin üzerinde uygulama sunulacak ki bu uygulamalar doğrudan otomobilden veya My Renault hesabından indirilebilecek.

İLK ÖNCE ELEKTRİKLİDE KULLANILACAK

Yeni teknoloji ilk 2012 Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtımı gerçekleştirilen yüzde 100 elektrikli otomobil ZOE’de kullanılmaya başlanacak.

Uyarlandığı bu yeni model ile R-Link sistemi enerji tüketimi grafik geçmişi, enerji akımlarının görüntülenmesi ve şarj programları gibi özellikle menzil kontrolü için faydalı yeni «elektrikli» ulaşım fonksiyonları içeriyor. Navigasyon sistemiyle aynı zamanda menzil kontrol göstergesi,  en ekonomik rota, şarj noktalarının lokalizasyonu ve kullanılabilirlik durumları gibi özel hizmetler de sunuluyor.  Bunların içinde ülkesine göre priz boş veya meşgul uyarı bağlantıları da bulunuyor. R-Link aynı zamanda  çevreci ve ekonomik eko-sürüş performanslarının görüntülenmesine ve (genel veya sürücüye özel) eko-skor ve eko-tavsiyeler sayesinde bu performansların iyileştirilmesine de olanak veriyor.

R-LİNK NELER YAPABİLECEK?

Aracıyla İletişim ve uzaktan kumanda için mobil bağlantılı hizmetler

R-Link sayesinde sürücüler cep telefonu veya taşınabilir bilgisayarlar üzerinden neler yapabilecek:

ZOE’de standart “My Z.E. Connect” paketi sayesinde şarj durumuna ilişkin bilgilere erişim.

“My Z.E. [email protected] paketi sayesinde

Eğer araç bir şarj noktasına bağlı haldeyse uzaktan şarj işleminin başlatılması veya durdurulması.

Elektrik tedarik kurumlarının indirimli tarifelerinden yararlanma olanağı ile uzaktan şarj programlaması (sadece PC’den itibaren).

Kabinde ön iklimlendirme işlevinin hemen veya ertelemeli olarak başlatılması.

Mazda, Bose ile işbirliği yapıyor

Her ses düzeyinde sesin net bir biçimde duyulmasını ve sesin güçlü çıkmasını sağlayan Bose® Çok Hoparlörlü Ses Sistemi Mazda6 ve Mazda MX-5 modellerinde kullanılıyor. Bu modeller, akustik düzen için özel olarak geliştirilen yüksek kaliteli ses sistemi ile birlikte sipariş edilebiliyor.  Bose Centerpoint® sinyal işleme devresi tarafından üretilen stereo kaynaklar sayesinde çok hoparlörlü ses sistemi deneyimi: eşit bir biçimde dengelenmiş sesi her bir yolcuya 360° açıyla iletiyor.

Bose® dijital amplifikatör ve AudioPilot® 2 ses dengeleme teknolojisi müziği istenmeyen dış seslerin ve aracın hızının etkilerini ortadan kaldıracak biçimde ayarlıyor. Bu otomatik olarak gerçekleşir, böylece ses sistemini ayarlamaya daha az ihtiyaç duyulur.

Mazda modellerinin standart donanımlarında MP3 çalabilen CD çalar, MP3 çalar ile entegre olmasını sağlayan MP3’ü kendinden ayarlı stereo sistemi kullanarak çalan AUX jakı bulunuyor.

Mazda6 ve MX-5 modellerinde Bose ses sisteminin yanında direksiyondan kumanda edilebilen müzik sistemi; Radyo/6CD/MP3 çalar ve sesle kontrole imkan veren Bluetooth hands-free sistemi bulunuyor.

Hyundai, Apple ile anlaştı

Teknolojik trendleri takip eden Hyundai, günümüzün en popüler iletişim ve portetif müzik çaları olarak nitelendirebileceğimiz iPod ve iPhone’lar ile çok kolay bağlantı kurabiliyor. Apple markasıyla gerçekleştirilen ortaklık sonucu Hyundai’nin güncel modellerinin tamamında iPod ve iPhone bağlantısı bulunuyor. Bu bağlantı iPod veya iPhone’unuzdaki müzik arşivinizi aracın orijinal müzik sistemi üzerinden dinlemenize olanak sunuyor. Aynı zamanda iPod ve iPhone’unuza Hyundai marka aracınızın müzik sisteminin kumanda butonları ile hükmetmeniz mümkün. Sistem tüm bunlarla birlikte iPod ve iPhone cihazlarını şarj etme yeteneğine de sahip. Hyundai modelleri kişisel müzik arşivinizle uyumluluğunu sadece iPod ve iPhone ile sınırlamamış. Tüm modellerinde Aux ve USB girişleri standart olarak sunuluyor. Bu sayede her marka MP3 çalar ve USB bellek üzerinden müzik dinleyebiliyorsunuz.

Daha önce Hyundai modellerinde özel bir kablo ile sunulan iPod bağlantısı, markanın en güncel modeli i30 ile artık orijinal iPod veya iPhone kablosu ile gerçekleştirilebiliyor. Bu sayede kullanıcılar farklı kablolarla değil tek kablo üzerinden iPod’larını araçlarının müzik sistemine bağlayabilecekler.

 

Volvo Premium Sound Multimedia Sistemi

Volvo marka otomobillerin araç içi eğlence sistemleri, bu alandaki teknolojinin son ürünlerini kullanıcılarına aktarıyor. Ana sistemin Premium Sound Multimedia adı altında toplandığını ve buna bağlı gerek bluetooth ve gerekse arka koltuk eğelnce sisteminin şekillendiğini söyleyebiliriz.

İşte Volvo araç içi teknolojisinin detayları.

Premium Sound Multimedia Müzik Sistemi

5 x 130 Watt'lık bu sistemde 12  hi-fi hoparlör ve Audyssey Laboratories'in ses üretimini iç  akustiğe göre en iyi duruma getiren MultEQ ses işlem teknolojisi bulunuyor. Gelişmiş araç eğlence, iletişim ve yön bulma (navigasyon) teknolojisine erişim sağlamak için bu sistem ayrıca çeşitli dosya türleri ve cihazlarla uyumlu ve entegre bir 7 inçlik multimedya ekranına da sahip. Örneğin, otomobil dururken DVD film ya da karasal TV yayınlarını izleyebiliyorsunuz.

Premium Sound MultiMedia içeriği:

 

• Bluetooth® teknolojisi, hem cep telefonundan müzik yayınını hem de cep telefonu araç kitini destekliyor

• DVD oynatıcı, DVD video, CD müzik ve video/müzik dosyaları

• Ön orta kol dayama yerinde USB girişi, iPod® bağlantısı ve AUX girişi

• 5×130 W dijital D sınıfı amfi

• Dolby® Pro Logic® II surround sound, merkezi hoparlör ve dijital ses işlemcisi

• Dolby® Dijital Sinema surround movie sound

Sistem bunlara ek olarak uzaktan kumanda, Dijital Müzik Yayını, dijital TV, arka koltuk müzik konsolu, 260 W bas hoparlör, Park Yardım Kamerası (ön ve arka), RTI yön bulma sistemi, Volvo On Call ile takviye edilebiliyor.

RSE – Arka Koltuk Eğlence Sistemi

Uzun yolculuklarda daha da eğlenceli vakit geçirmek için, uzaktan kumandalı RSE sistemi saatler boyunca sizi eğlendirecek. Çift 8 inç (20 cm) ekran akıllı bir şekilde ön koltuk başlıklarına entegre edildi ve sistem araç Multi Medya teknolojisiyle bütünüyle entegre. Yolcular her iki ekranda aynı filmi izleyebilir ya da aynı oyunu oynayabilir, ya da bir ekranda film izleyip diğerinde oyun oynayabilir. Ses ise otomobilin müzik sistemi ya da kulaklıklar yoluyla sağlanıyor. RSE sistemi hem arka hem de ön koltuklardan kontrol edilebiliyor. Dış müzik çalarlar, USB cihazları ve oyun konsolları ön orta kol dayama yerindeki girişler yoluyla kolayca bağlanabiliyor. Dijital TV eklerseniz, arka koltuktaki yolcular hareket halindeyken karasal TV yayınlarını da izleyebilir. RSE çift ekran sistemi sadece High Performance Multi Medya ya da Premium Sound Multi Medya ile birlikte sunuluyor. Aksesuar olarak sunulan, iki DVD oynatıcıya ve ön koltuk başlıklarına akıllıca entegre edilmiş iki 7 inçlik (18 cm) ekrana sahip bir RSE sistemi de var. Her bir DVD oynatıcı arka koltuktaki yolcu tarafından rahatça kullanılıyor.

 Bluetooth ile Müzik Aktarımı

Entegre Bluetooth® teknolojisi kablosuz bağlantıya ve müzik dosyalarının yayınlanmasına olanak tanıyor. Bluetooth® uyumlu telefonunuzla müzik sistemine bağlanın ve telefonunuzdaki müzik dosyalarını dinleyin. Şarkılar ve sanatçılar entegre renkli ekranda gösteriliyor. High Performance, High Performance Multi Media ve Premium Sound Multi Media müzik sistemlerinde sunuluyor.

 

Chevrolet MyLink’i

tüketicilere sorarak geliştirdi

Modern hayatın vazgeçilmezi akıllı telefonlarla otomobiliniz arasındaki entegrasyonu sağlamak için geliştirilen Chevrolet MyLink bilgi-eğlence sistemi, Türkiye’deki satışa sunulacak Chevrolet modellerinde de yer alacak.

Chevrolet’nin araç içi infotainment sisteminde akıllı telefon ile kolay bağlantı imkânı, kişisel müzik listelerine, telefon rehberlerine ve diğer medya içeriğine erişim, 7 inçlik, yüksek çözünürlüklü tam renkli dokunmatik ekran bulunuyor.

INTERNET ARACINIZDA

MyLink, akıllı telefonun sahip olduğu içeriğin 7 inçlik renkli dokunmatik ekranda görüntülenmesini sağlıyor. Chevrolet MyLink ile MP3 çalar, iPod, iPad, vs gibi cihazlar için internet bağlantısı USB veya Bluetooth üzerinden sağlanabilirken, USB veya Bluetooth üzerinden internete bağlanmayan kişisel müzik cihazları veya akıllı telefonlar için de özel bir priz çıkışı bulunacak.

Telefon aramaları numara tuşlamaksızın yapılabilecek…

Sistem, telefon aramaları dahil pek çok işlemi gerçekleştirebiliyor. Örneğin, sürücü telefon hafızasından bir isim seçtikten sonra, arama fonksiyonuna dokunarak aramayı aracın hoparlörleri aracılığıyla gerçekleştirebilecek. Ayrıca, kişisel müzik listelerine, fotoğraf galerilerine, telefon rehberine ve diğer depolanmış medya içeriği ve verilere de kolayca ulaşılabilecek.

Otomobil hareket halinde olmadığı sürece, otomobilin içinde bulunanlar aynı zamanda video veya kişisel slayt gösterilerini de izleyebiliyor. Bir yandan en son teknolojileri kullanırken, bir yandan da sezgisel bir kullanım imkânı sunan sistem, günümüz sürücülerinin hayatını gerçek anlamda kolaylaştıran avantajlar sunuyor. Ayrıca, bu yıl içerisinde, Chevrolet MyLink’i kişisel ihtiyaçlara göre geliştirme olanağı sağlayacak özel uygulama seçeneklerini internetten indirme imkânı da sunulacak.

Chevrolet MyLink ‘in yedi inçlik renkli dokunmatik ekranı; kolaylıkla değiştirilebilecek beş ayrı seçenek listesine (Ses, Resimler ve Filmler, Telefon, Akıllı Telefon Bağlantısı ve Ayarlar) sahip olacak.

Bu sene 2 yarıyıldan itibaren,  tüm Chevrolet modellerinin bazı versiyonlarında satışa sunulacak olan Chevrolet MyLink donanımına sahip modeller aynı zamanda birer arka görüş kamerası ile birlikte satılacak.

Opel, araç içi teknolojiyi

modele göre zenginleştiriyor

Opel’in kullandığı iletişim ve eğlence sistemleri bütünü infotainment teknolojisi çeşitlilik gösteriyor. Corsa modelinden Insignia’ya kadar tüm modellerinde giderek zenginleşerek kullanılan sistemler, navigasyon haritalarından, ileri ses sistemlerine, iphone bağlantılarından aux girişlerine, ana ekrandan grafik bilgilerin düzenlenmesine kadar pek çok işlevi yerine getirebiliyor. İşte Opel modellerindeki teknolojiler…

Navi 600-Renkli Bilgi Ekranı: SD kart üzerinden navigasyon harita verileri ve ilgi noktası bilgilerine (POI) sahip. En hızlı ve en kısa güzergahın yanında, tavan yükü ve ekli römork gibi araç parametreleri de dikkate alınarak en ekonomik güzergah da seçilebiliyor. 7 inçlik renkli ekranda haritalar sunuluyor. USB veya Aux-in üzerinden harici cihazlar bağlanabiliyor.

Üçlü Bilgi Ekranı ile CD 300: 3X6 istasyon için ön seçim, 4X20 W, 4 hoparlör, MP3 ve aux-in özelliklerini sunar.

CD 400 Ses Sitemi-Grafik Bilgi Ekranı: 7 hoparlör, 7 bantlı ekolayzır, dijital ses işlemcisi, 4X20 W çıkış, bir radyo, USB portlu bir aux-in girişi bulunuyor. Ses işlemcinin ayarları Grafik Bilgi Ekranı üzerinden yapılabiliyor. Bluetooth özellikli bir cep telefonu yuvası ve ses kumandası için uzaktan kumanda ile doğrudan direksiyon simidi üzerinden kullanılabilen diğer anahtar işlevlerle birlikte sunuluyor.

Infinity Ses Sistemi: 7 adet 45 W kanalı, 8 adet hoparlör ve bir dijital ses işlemcisine sahip. Cep Telefonu Portalı:  Bir Bluetooth bağlantısı veya bataryayı şarj eden, telefona tam uyumlu bir sistem. Doğrudan direksiyon simidi üzerinden veya ses kontrolüyle kullanılabiliyor.

Tak ve Çalıştır USB: Bir USB arayüzüyle, çoğu MP3 çaları, akıllı telefonu veya USB flash belleği ses sistemine bağlamaya ve konsol veya direksiyondan kumanda ile içindekilere erişebilmeye olanak tanır.

FlexDock: Akıllı telefonlar ve taşınabilir navigasyon sistemleri gibi mobil cihazlar için amaca uygun tasarlanmış bir şarj edici ve konektör. Ön göğse monte edilen evrensel bir altlığa sahip.

Peugeot SMEG geliyor

Peugeot modellerinin birçoğunda AUX, USB girişi ve Bluetooth telefon kiti standart veya opsiyonel olarak bulunuyor. Bluetooth sistemi sadece telefon kiti olarak değil müzik aktarımı görevini de üstleniyor.  Bazı 508 modellerinde navigasyon sistemi standart .

Peugeot 5008’de ise Video Paketi bulunuyor. Bu paket ön kafalıklara yerleştirilmiş iki adet 7 inçlik renkli ekran, bütün portatif ses/video donanımlarını (video oynatıcı, oyun konsolları, DVD okuyucu) kabul eden bir bağlantı konsolu ve iki adet Bluetooth kablosuz kulaklıktan oluşuyor.

Peugeot modellerinde kullanılan araç içi sistemler ise şöyle:

107 AUX

207 AUX – USB – Bluetooth

308 AUX – USB – Bluetooth – JBL

3008 AUX – USB – Bluetooth –JBL – Navigasyon (deneme aşaması)

5008  AUX – USB – Bluetooth –JBL – Navigasyon (deneme aşaması)

508 AUX – USB – Bluetooth –JBL – Navigasyon

RCZ AUX – USB – Bluetooth – JBL

SMEG 208 İLE YOLA ÇIKACAK

Yeni 208 modelinde geçen ay tanıtılan SMEG sistemi dokunmatik ekran sunuluyor.  Bu yeni sistemde araç içi bilgilerin ekranda gösterilmesi, Bluetooth-media arayüzü ve tüm fonksiyonlar tek noktada birleşiyor.  SMEG sistemine GPS/Navigasyon da ekleniyor.  Bir sonraki adımda internet bağlantısı sağlanacak ve aplikasyonlar yüklenebilecek.  Aplikasyonlar, internet ve GPS sayesinde birçok farklı deneyim yaşanabilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here