Otomobilin elektriğine kapıldılar

 

 

 

 

İki yıl önce vergi avantajı sağlanmasına rağmen hızlı büyüme sergileyemeyen elektrikli otomobiller son dönemde yollara çıkmaya başladı. Kamu kurumlarının yanısıra ünlü isimler de elektrikli otomobillerle tanışıyor. Elektrikli otomobil kullanan ünlüler arasında Ali Sabancı, Temel Kotil ve Fatih Terim gibi isimler var.  

 

Otomotiv üreticilerinin elektrikli otomobil üretimine olan ilgisi global kriz sebebiyle biraz yavaşladı. Ancak bu durum kısa süre içinde üretim bantlarında daha fazla sayıda elektrikli araç olacağının da ön habercisi. Çünkü, 2015 yılı ve sonrası için planlar şimdiden devreye alınmış vaziyette.  Türkiye’de ise durumun özeti şöyle; 2011 yılı şubat ayında hükümet elektrikli otomobile özel ÖTV oranları ilan etti ve önemli oranda destek sağladı. Ancak alt yapı yani şarj istasyon yetersizliği ve genel ‘algı’ elektrikli otomobilin yaygınlaşmamasında önemli bir etken. Bugün birkaç elektrikli otomobil Türkiye yollarında seyrediyor; Renault Fluence Z.E., Fisker Karma, Opel Ampera ve Fiat ile Renault’nun bazı hafif ticari araçları bunlar arasında sayılabilir. Bir de ‘golf aracı’ türünden olanlar var onlar konumunuz dışında!

            ABD’de birçok ünlü hem farlı olmak hem de çevreci görünmek adına elektrikli ya da hibrit otomobilleri tercih ediyor. Bu otomobillerle PR yani tanıtım yapmayı da ihmal etmiyorlar. Türkiye’de bir dönem Tarkan’ın devasa 6 litre motora sahip pikap modelinin hibrit (!) olmasının reklamı ve bir dönem Toyota’nın hibrit Prius için yaptığı etkinliklerin dışında bu yönde kişiye dayalı önemli bir aktivite yapılmadı. Bursa’da üretilen Fluence Z.E. için Renault kamu kurumları ağırlıklı pazarlamaya yöneldi. Sonuçta Başbakanlık, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Konya Valiliği, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Kayseri Melikgazi Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Kadıköy Belediyesi elektrik Fluence’ı satın aldı, kullanıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bu otomobili kullanmıştı.

            Fluence’in bireysel kullanıcıları arasında yine daha çok şirket yöneticileri yer alıyor; örneğin THY Teknik adına alınan iki elektrikli otomobilin birini THY Genel Müdürü Temel Kotil kullanıyor. Elektrikli otomobilin düşük yakıt maliyetini çok beğenen Kotil’in çevresine de aracı tavsiye ettiğini hatırlatalım. İstanbul trafiğinde çokça yol alıyorsanız elektrikli otomobilleri kullanan diğer isimlere de zaman zaman rastlama ihtimaliniz var. Eski Çevre Bakanı Ali Talip Özdemir, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali elektrikli Fluence kullanan isimlerden bazıları. Renault Fluence Z.E.’in standart bataryası ile 185 km yol alınabiliyor. Bir başka ifade ile İstanbul’dan Ankara’ya 10 TL elektrik bedeli ile gidilebiliyor. FluenceZ.E.’nin fiyatı 48,3 bin liradan başlıyor. Aylık 83 Euro da batarya kira bedeli alınıyor.

            Amerikan spor elektrikli otomobili Fisker Karma, Türkiye’de Osman Boyner’e ait bd otomotiv tarafından temsil ediliyor. Bd otomotiv aynı zamanda bazı şirketler tarafından kullanılan elektrikli ticari araç dönüşümleri de yapıyor. Fisker Karma’yı Türkiye’deki ilk satın alan isimlerden biri Pegasus Hava Yolları Başkanı Ali Sabancı oldu. İşadamı Murat Ülker’in de bu otomobille yakından ilgilendiği gelen bilgiler arasında. Karma’da elektrikli motor ve şarj dinamosu görevi gören motor toplamda araca 403 beygirlik güç sunuyor. Tek şarjla araç 80 km menzile ulaşırken 2,5 litre yakıtla 400 km’lik menzile ulaşılması mümkün. Karma, elektrikli araca özel vergi avantajından faydalanamadığı için 195 bin Euro’ya ulaşan fiyat etiketine sahip.

            Elektrikli otomobilin koltuğuna geçen isimlerden biri de Fatih Terim. Opel’in Galatasaray takımına olan sponsorluğu kapsamında hediye ettiği iki elektrikli Ampera’dan birini Terim diğerini GS A.Ş. Genel Müdürü kullanacak.  Elektrikli motoruyla 80 km menzile ulaşan Ampera, şarjı  bittiğinde tıpkı Karma’da olduğu gibi durmasına gerek kalmadan düşük yakıt tüketimine sahip 1.2 litrelik benzinli motorunun devreye girmesiyle 500 km’ye kadar yol alabiliyor.

            Son birkaç ayda artan elektrikli otomobil merakı bakalım önümüzdeki aylarda hangi ünlü isimleri de kokpitiyle tanıştıracak.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz