Otomobile zam geliyor

 

Döviz kurlarındaki yükseliş, otomobil fiyatlarına zam olarak yansıyacak. Euronun 2.70 liraya dayandığını gören markalar, önümüzdeki dönemde ithal oto fiyatlarında artışa gitmeye hazırlanıyor. Tofaş CEO'su Kamil Başaran, kurdaki yükselişin mutlaka pazarda fiyatlanacağını açıkladı. Başaran, kur ile faizdeki gelişmelerin yılın geri kalanında otomotiv pazarını şekillendireceğini ve rekabetin önem kazanacağını belirterek, "Toplam pazar bu yıl 820 bin adetle 2012'nin hafif üzerinde gerçekleşir" dedi.

 

Ağustos ayında tüketicilerin kredi faiz artışlarından etkilenmemek için taleplerini öne çektiğini kaydeden Başaran, şöyle devam etti; "Ağustos'ta pazar Ramazan'a ve Bayram tatiline rağmen büyüdü. 65 bin adede yakın bir pazar var. Kredi faizleri henüz piyasadaki maliyetleri kadar fiyatlanmadı. Eylül ve Ekim aylarında bunlar tedricen de olsa maliyetlere binecektir. Kur zammı da mutlaka fiyatlanacak. Euro ve dolar baskısı altındaki ithal markalar nispeten daha fazla zamlanacaktır."  

 

 

 

Yeni yerli model çalışması tam gaz

Kamil Başaran, Tofaş'ın pazardaki değişime paralel olarak yeni ürün geliştirmeye devam ettiğini belirterek, Türkiye ve İtalya'da çalışmaların yapıldığını kaydetti. Başaran, "Doğru güzergah üzerinde ilerlediğimizi söyleyebilirim. Ürünlerin devreye alınması için belli bir fizibilite çalışması ve karar süreci söz konusu. Yakın zamanda gelişmeleri paylaşabileceğimi umuyorum" dedi. 

 

 

 

Amerikalı Doblo için geri sayım

ABD'ye gelecek yıldan itibaren ihraç edilecek yeni Doblo'nun daha rekabetçi olması ve NAFTA standartlarına uygun olması için yatırım programları olduğunu ifade eden Kamil Başaran, ilk yıl için 20 bin adetlik ihracat gerçekleştirebileceklerini bildirdi. Hafif ticari aracı yeni Doblo modelinden ABD ve Kanada pazarlarına 2014'ün ikinci yarısı ile 2021 yılları arasında 175 bin adet ihraç etmeyi öngören Tofaş, bu model için 268 milyon euro yatırım planlıyor. 

 

 

 

Avrupa toparlanıyor ihracat 2014'te artar

Tofaş CEO'su Kamil Başaran, 2013 yılı için üretim ve ihracat hedeflerini değiştirmediklerini belirtti. Başaran, "Önümüzdeki üç ayı da bu paralelde yeniden değerlendirerek hedeflerimizi 2012 yılı ile benzer bir seviyede gerçekleştirmeyi planlıyoruz" dedi. Tofaş bu yıl 255 bin  adetlik üretime ve 160 bin adetlik ihracata ulaşmayı planlıyor. Başaran 2014'teki ihracat görünümüne ilişkin olarak, "Amerika'daki pazar hızlı gidiyor. İhraç pazarlarımızı çeşitlendirdik. İngiltere'ye Almanya'ya ağırlık verdik. Pazar çeşitlendirmemizde Avrupa beklenenden iyi toparlanırsa, ihracat rakamlarımız beklentilerden iyi olabilir. Güney Avrupa hızlıca toparlanırsa, ihracatımızı 2014'te daha fazla ileri taşıyabiliriz" dedi. Başaran, Türk üreticilerin ağırlıklı olarak ihracat gerçekleştirdiği Avrupa pazarında toparlanmanın 2015'ten itibaren daha net gerçekleşebileceğini sözlerine ekledi.

 

 

Kaynak: Reuters

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz