Otomobile yeni model yılı zammı

 

 

Otomotiv markaları 2014'te yeni model yılıyla birlikte otomobillere zam yapmaya hazırlanıyor. Yılbaşından bu yana euronun yüzde 18 artmasına karşın sınırlı oranlarda zam yapan şirketler, 2014'te fiyat artışının kaçınılmaz olduğunu belirtiyorlar. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, "2014'te 2013'e benzer bir pazarın gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Binek otomobil ve hafif ticari araç satışları 850 bin adetler seviyesinde olur. Tabii kredi faizleri yükseliyor, maliyetler artıyor, ekonomi yönetiminin tasarruf amaçlı aldığı tedbirler de var. Unutmamak gerekir ki, 2014'te yeni model yılına geçişle birlikte otomobillerin fiyatı artacaktır. Hey yıl yaşandığı gibi…. Zaten kurdaki artışlar, bugüne kadar araçlara yansıtılmadı. İlk çeyrek, yılın gidişatı için önemli gösterge olacaktır" açıklamasını yaptı.    

2013'te markalar arasında birincilik için kıyasıya bir yarışın yaşandığını belirten Aybar, pazarla ilgili tahminlerini şöyle aktardı: "İlk kez bu kadar çekişmeli bir yıl oluyor. Volkswagen, Renault, Ford ve Fiat toplam pazarda lider olmak için yarışıyor. Aralık ayı oldukça çekişmeli geçecek" dedi. Renault'nun binek otomobilde yılı lider kapatacağını kaydeden Aybar, Bursa'da üretilen yeni Clio'nun satışlara önemli katkı sağladığını kaydetti. İbrahim Aybar, "Clio satışları beklentilerimizin üzerinde. Fluence ve Symbol satışları da iyi gidiyor. Renault olarak geçen yılki satışların üzerine çıkarız." Renault 2012'de 72 bin 874 adedi binek oto olmak üzere toplam 89 bin 205 adet araç satışına ulaşmıştı.

 

Satın almanın zamanı mı?

Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, binek otomobil pazarının bu yıl rekor kıracağını belirterek, satışların 630 bin adetlere doğru gidebileceğini söyledi. Opel Türkiye'nin 2013'ü 55 bin adet civarında bir satışla kapatacağını belirten Keklik, "Opel Türkiye tarihinin en yüksek satış rakamına ulaşacağız. Avrupa'da 6'ncılık için İspanya ile yarışıyoruz" dedi. 2014'ün 2013'e oranla daha zorlu geçeceğini ifade eden Özcan Keklik, nedenlerini şöyle aktardı: "Euro yılbaşından bu yana yüzde 18 değer kazandı. Ancak otomobile en baba zam yüzde 8-9 civarında kaldı. 2014'te yeni model yılıyla birlikte otomobillere zam gelecektir. Tabii bir anda yüzde 8-10 zamlar olmaz. Şubat'ta yüzde 3'ler civarında zamlar gelebilir. Aralık'ta kampanyaların daha da hızlanacağını düşünürsek, zamlardan önce otomobil almanın tam zamanı diyebiliriz."

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz