Otomobilden elde edilecek ek gelir, üst yöneticilerin yıl sonu primlerini etkiler…

0

ÖTV artışı Maliye'ye ne getirecek?

Hükümet'in 21 Eylül Cuma toplantısından akaryakıt ve alköllü içecekler ile otomobilin ÖTV oranlarını artırma kararı çıktı. 22 Eylül Resmi Gazete'sine yetiştirilen vergi artışlarından elde edilecek kaynakların, bütçe açığının yamanmasında kullanılacağı söyleniyordu. Son dönemde duble yolların yapımı gibi kamu yatırımlarında frene basan Hükümet'in otomobilde ve diğer bazı ürünlerde ÖTV artışına gitmesi sürpriz olmadı.

Peki temmuz sonu itibariyle 8.5 milyar TL'ye ulaşmış olan Türkiye'nin bütçe açığı için 3 puanlık ÖTV artışı ne sağlayacak?

Hükümet'in yılbaşındaki öngörülerinde bütçe açığı miktarı 21 .1 milyar TL olarak tahmin ediliyordu. Ama bunun tutturulması konusunda tereddütler doğmaya başlamıştı.

TÜRKİYE'NİN BÜTÇE AÇIĞINI TEMMUZ VE AĞUSTOS AYLARINDAKİ ARTIŞ BESLEDİ

Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı 7. ve 8. aylar bütçe raporuna baktığımızda, temmuz ayında bütçe açığı geçen yılın aynı ayına göre düşüş gösterdi. 2011 yılı temmuz ayında 3.5 milyar lira açık veren bütçe, bu yılın temmuz ayında 246 milyon lira açık verdi. Geçen yıl temmuz ayında 114 milyon lira faiz dışı fazla verilirken, 2012 yılı temmuz ayında 4 milyar lira faiz dışı fazla gerçekleşti.

Ağustos ayında ise bütçe 1 milyar 572 milyon lira açık verdi. Geçen yılın aynı ayında ise bütçe 2 milyar 761 milyon lira fazla vermişti. 2011 yılı Ağustos ayında 8 milyar 443 milyon lira düzeyinde olan faiz dışı fazla, bu yılın aynı ayında 4 milyar 217 milyon lira oldu. Temmuz ve ağustos aylarındaki bütçe açıkları yılın 8 aylık bütçe açığının da artmasına neden oldu.

Haziran ayı itibariyle 6.7 milyar lira olan bütçe açığı, ocak-ağustos döneminde 8 milyar 520 milyon lira oldu. Yılın tamamında rakamın 21.1 milyar TL'ye yükselmesi bekleniyor.

HÜKÜMET, MALİYE BAKANLIĞI'NI DİNLEDİ, ÖTV SİLAHINI ÇEKTİ

Maliye Bakanlığı'nın uyarıları da dikkate alınarak, bütçe açığı hedefinin tutturulabilmesi için ek kaynak teminine yönelindi.

İşte otomobil bu konuda ilk akla gelen çarelerden biri oldu yine. Peki otomobilden ne kadarlık bir kaynak gelecek?

OTOMOBİLDEN ÖTV ARTIŞIYLA NE KADARLIK BİR YAMA YAPILABİLECEK?

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) 'nin son tahminlerine göre bu yıl 800-850 bin adetlik bir otomotiv pazarı öngörülüyordu.

Bunun 550 bin adetini otomobil, 300 bin adetini de ticari araçların oluşturması bekleniyordu.

ODD'nin merkezi görüşünün yanı sıra markalar da 750-825 bin adetlik pazar tahminlerini dile getiriyorlardı.

Otokoç gibi pazarlama şirketleri de pazarın 800 bin adete gideceği öngörüsünü dile getirmişti. Bu durumda 461 bin adetlik satışla bu rakamın yüzde 50'nin üzerindeki bir kısmının gerçekleştiğini kabul edebiliriz. Ama hedeflerin yakalanabilmesi için neredeyse 350-400 bin adetlik bir satışın daha yapalması için yaklaşık 4 aylık bir süre vardı.

PAZARIN SON DURUMUNU HATIRLARSAK

Yılın ilk 8 ayı toplamında Türkiye otomotiv pazarında 461 bin adetin biraz üzerinde otomıbil ve hafif ticari araç satıldı. Bir önceki yılın 543 bin adetlik satışlarına göre küçülen pazarın 330 bin adetini otomobil satışları oluşturdu. Hafif ticari araç satışları ise 130 bin adetin biraz üzerinde gerçekleşti.

Ağustos ayında 58 bin adetlik bir pazargerçekleşmiş ve bunun 30 bini otomobil olmuştu.

Eyşlül ayında beklenti 65 bin adetlik bir pazar ve 40 bin adetlik bir otomobil satışı anlamına geliyordu.

Şimdi fiyatlar artacak diye öne çekilen bir talepten de söz edebiliriz..

Yıl sonuna 3 ay 10 gün kala alınan bu karar ile yılın bu dönemi için 150-200 bin adetlik otomobil satışı realize olabilir. özellikle 25-30 bin TL bandında çok sayıda aracın firma stoklarında yer aldığı belirtiliyor.

Bu araçlardan gelecek 180 bin adetlik bir satış devlete ne getirecek?

 

Otomobil fiyatlandırmasında nasıl hesap yapıldığına göz atalım.

Aracın net fiyatına önce ÖTV ekleniyor, sonra çıkan fiyata KDV ekleniyor.

Örneğin 25 bin TL net fiyatlı bir otomobile yüzde 40 ÖTV hesaplıyoruz. 10 bin TL'lik ÖTV rakamına ulaşıyoruz ve aracın fiyatı 35 bin TL'ye yükseliyor. Bu rakama da yüzde 18 KDV uyguluyoruz. O da 6.300 TL ediyor. Ulaştığımız rakam 41 bin 300 TL'ye çıkıyor. Plaka ve devir masrafları bu sınıf araçlarda standart olduğu için ÖTv artışı o rakamı etkilemiyor.

Bu durumda devlet yıl sonuna kadar satışı beklenen 180 bin otomobilden yaklaşık 170 milyon TL ek gelir elde edecek.

Bu ödemenin önemli kısmının otomotiv firmalarının kârından gideceğini söylemek yanlış olmayacak. Çünkü rekabet nediniyle firmalar stoklarını boşaltabilmek için şimdiden başladıkları ÖTv farkı bizden kampanyalarını ekim ayında da uzatacaklar.

ÖTV artışı kaynaklı fiyat zammının piyasaya yansıması 2013 yılını bulacağını söyleyebiliriz. Geçen yıl ekim ayında yapılan 1.6 litre üzeri araçlara yönelik ÖTV artışının etkiside yaklaşık 4-5 ay sonra görülmeye başlanmıştı.

SON SÖZ

Maliye, bu karar ile önümüzdeki yılın satışlarını gözden çıkarmışa benziyor. ama seneye seçim var. Seçim demek, diğer yıllara göre daha serbest bir para politikası demek. Yerel seçimlerde olsa, daha rahat bir para politikası izlenmesi beklentisi var. Paranın bollaşacağı bir ortamda yüksek vergiler, negatif rol oynar. Ama seçim arefesinde vergilerde yapılacak indirimler seçim zaferlerinde de kullanılabilir.

Vergiler geri alınmadığında da bu yıl itibariyle elde edilecek ek vergi geliri 160-170 milyon lira olacak ama seneye yıl geneli düşünüldüğünde 500 bin araç satışı ve 400 – 500 milyon TL'lik ek gelir elde etme imkanı doğacak.

Bu tür "salma"lar, daha önceki ÖTV artışlarında ve Rekabet Kurulu cezalarında olduğu gibi yine şirket kârlılıklarını etkileyecek. O da üst yöneticilerin alacakları primlere nefati folarak yansıyacaktır.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here