Otomobilde vergi artarsa, fiyatlar 1.500 lira zamlanır

0

 

Otomobilde vergi artarsa

fiyatlar 1.500 lira zamlanır

 

Otomotivde vergi şoku yaşanıyor. Bütçe dengelerini tutturamayan hükümetin otomobil dahil olmak üzere birçok farklı kalemde vergi artışı hazırlığı içinde olması, ekonominin lokomotif sektörünün hem morallerini bozdu hem de hedeflerin şaşmasına neden oldu. Floransa’da sorularımızı yanıtlayan Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, 1.6 litre hacimli motorlara yapılacak her 1 puanlık vergi artışının otomotiv pazarının yüzde 3 daralmasına neden olacağını belirtti.

Aybar, ÖTV artışının etkilerini şöyle aktardı: “1.6 litre ve daha düşük hacimli araçların vergisi yüzde 37 seviyesinde. Pazarın yüzde 90’ını oluşturan bu motorlu otomobillerin vergisinin 3 veya 5 puan artırılması gündemde. ÖTV’nin yüzde 40’a çıkması satışların yüzde 12 daralması, yüzde 42'ye çıkması ise yüzde 15 daralması anlamına geliyor. Biz Renault Mais olarak binek oto ve hafif ticari araç pazarının 780 bin adet seviyesinde gerçekleşmesini bekliyorduk. İlk 8 ayda 461 binlik oto satışı yakalandı. Hedef son çeyrekte 300 bin adetlik satışa ulaşmak. ÖTV artışı 36-45 bin adetlik hatta 50 binlik bir kaybın yaşanmasına neden olur. Hedeflerin çok altında kalınır.”

İbrahim Aybar, binek otomobilin yanı sıra hafif ticari araçta da henüz geçen yıl yükseltilen ÖTV’de artışın gündemde olduğunu belirterek, “Kombi sınıfındaki araçlarda yüzde 15’lik vergi yüzde 18’e çıkabilir” dedi. Aybar, vergiyle ilgili son kararı Başbakan Erdoğan'ın vereceğini sözlerine ekledi. 

 

VERGİ ARTIŞININ OTOMOBİL FİYATLARINA ETKİSİ NE OLACAK?

Peki 1.6 litre seviyesindeki vergi artışı otomobillerin fiyatını nasıl etkileyecek? İbrahim Aybar’a göre, ÖTV’de yapılacak 3 puanlık artış bin 100 liraya, 5 puanlık zam tüketiciye 1.500 liraya mal olacak. Otomotiv sektöründe yaşanan vergi artışının fiyatlardan ziyade tüketicinin psikolojisini bozduğunu ifade eden Aybar, “Tüketici veya otomotiv markaları 1.000-1.500 liralık fiyatı bir şekilde yüklenir. Ama vergi lafı ne yazık ki müşterinin otomobil alımlarını olumsuz etkiliyor, bir anda ertelemeler yaşanıyor” diye konuştu.

 

Daha önce iki kez vergi artışı yapıldı

Otomotiv sektöründe 1.6 litre ve aşağısını kapsayan vergi artışı 2 Kasım 2004’te yaşanmıştı. 1.6 litre motor hacmindeki araçların vergisi yüzde 27’den 37’ye yükseltilmişti. Hükümet geçen yılın ekim ayında da ‘güncelleme’ yaparak, lüks otomobil ve ticari araçlardaki vergi oranlarını yukarı çekmişti. 

Hükümet 13 Ekim 2011'de tütünden otomobile birçok kalemde vergi oranlarını artırmıştı. ÖTV artışıyla, motor silindir hacmi 2000 cc’ye kadar olan otomobillerde ÖTV oranı yüzde 60’tan yüzde 80’e çıktı. Motor silindir hacmi 2000 cc’nin üzerindeki araçlarda ÖTV yüzde 84’ten yüzde 130’a yükseltildi. Pazarın yüzde 89'unu oluşturan 1600 cc’yi geçmeyen otomobillerde ise yüzde 37'lik ÖTV oranı aynı bırakılmıştı. Binek otomobillerin yanı sıra hem binek hem de ticari amaçlı kullanılan hafif ticari araçların vergisi yüzde 10'dan yüzde 15'e yükseltilmişti.

 

 

Yabancı yatırımları kaçırır 

Yan sanayi dahil toplam 607 milyon dolarlık yatırımla İzmit fabrikasının yıllık üretim kapasitesini 100 bin adetten 200 bin adede çıkarmaya hazırlanan Hyundai Assan'ın Genel Müdürü Ümit Karaarslan, olası vegir artışının otomotiv sektörüne büyük darbe vuracağını belirterek, "Otomotivde yabancı yatırımları Türkiye'ye çekmek için çaba gösterdiğimiz şu dönemde, ÖTV artışı olumsuz etkileyecek. Yabancılara bunu anlatamazsınız" dedi. Yılın son 3 ayının sektör için çok önemli olduğunun altını çizen Karaarslan, şöyle devam etti: "Pazar yüzde 15 zaten daralmış durumda. Vergi artışı satışların daha düşmesine neden olur. Kasım'da İstanbul Autoshow Fuarı başlayacak. Onu da olumsuz etkiler. Model yılının değişmesi nedeniyle Aralık'ta pazarın nasıl çıkacağını hala kestiremiyoruz. Markalar, krizde nedeniyle pazarları daralan Avrupa ülkelerinden ürün tedarik etti. Eğer vergi artarsa ellerinde stok kalacaktır. Bu yüzden de şirketler vergi artışını fiyatlara yansıtamayacak ve önemli zararlar ortaya çıkacak."

 

234 milyon euroya  Renault'nun en tutumlu motorunu üreteceğiz

Otomotivde 'teşvikler yeterli mi, yetersiz mi' tartışmaları yaşandığı bir dönemde Oyak Renault sessiz sedasız dev motor yatırıma hazırlanıyor. Bursalı üretici, 234 milyon euro yatırımla hem Fransa’nın hem de Renault’un en küçük motorunu üretecek. Oyak Renault, Fransız markanın büyük umutlar bağladığı 3 silindirli 898 cc’lik benzinli motoru bantlardan indirecek.  

Renault’nun dışında bu motor Fransa’nın da en küçüğü olacak. Renault’un Fransız rakibi PSA Grubu’nun (Peugeot-Citroen) en küçük motoru 1 litre. 

Oyak Renault, Bursa’da 450 bin adetlik kapasiteli motor fabrikasında 1.4 litre ve 1.6 litre benzinli ile 1.5 litre dizel motorları üretiyor. Şirket, yeni Clio'da kullanılan bu motordan yılda 200 bin adet üretmeyi hedefliyor. 90 beygir güç üreten yakıt cimrisi bu motor Clio'dan sonra diğer Renault modellerinde de kullanılacak.   

‘Energy Tce’ isimli 898 cc’lik bu küçük hacimli motor ile Renault’un benzinli motor iddiasına geri döneceğini kaydeden Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu, "Renault dünyasında ilk kez kullanılan 3 silindirli bu motor ile pazarda daha önce 1.5 dizel motor ile gerçekleştirdiği devrim gibi bir devrim yapılacak" dedi. Motor yatırımının 234 milyon euro tutacağını belirten Tunalıoğlu, şöyle devam etti: "Bu motor Türkiye’de üretilecek Renault’un en küçük motoru. Biz hem otomobil hem de motor üreten tek tesisiz. Üretilen her iki otodan biri Bursa fabrikamızdaki bantlardan iniyor. 1.4, 1.6 litre benzinli ile 1.5 dizel motordan sonra 898 cc’lik bu motor ile 4 farklı motor üretimi yapmış olacağız. Geçen yıl 291 bin motor ürettik. Yeni motorla bu sayı önemli oranda artmış olacak." 

 

İlk etapta 200 bin adet

Bursa’da üretimi başlayan Clio 4, yeni 3 silindirli turbo Energy TCe 90 motorunun sunulduğu ilk model olacak. 90 beygir güç ve 135 Nm tork üreten motor sayesinde yeni Clio 100 km'de yaklaşık 4.3 litre yakıt harcıyor. Motorda Renault’un tüketimi yüzde 10’a kadar düşüren ECO sürüş modu da var. 

 

Motor üretiyoruz ancak teşvikten yaralanamıyoruz

Tarık Tunalıoğlu, yeni teşvik paketinin hükümetin 2023 hedeflerine ters düştüğünü belirterek,  "Hükümetin 2023 stratejinde otomotiv sektörünün 4 milyon adetlik üretime, 3 milyon adetlik de ihracata ulaşması hedefleniyor. Ama yeni teşvik paketinde büyük destekler sunan ‘stratejik yatırımlar’ maddesinde ne yazık ki yararlanamıyoruz. Bu da bu hedeflere ters bir durum yaratıyor" dedi. Yeni Clio yatırımının dışında 234 milyon euroluk yatırımla Türkiye’nin en küçük motorunu üreteceklerini söyleyen Tunalıoğlu, şunları kaydetti: "Ama ne yeni Clio yatırımı için ne de motor yatırımı için teşvik paketinde yer alan ‘stratejik yatırımlar’dan yararlanamadık. Motor üretiminde motor bloğu, silindir kapağını Bursa fabrikasında dökmemize rağmen yüzde 40’lık katma değer yaratamadığımız için bu teşvikten yararlanamadık. Bu konuda hükümetin kararlarına saygılıyız ama sonuçta Oyak Renault olarak ülke ekonomisine katkımız ortada." 

 

 

240 binlik kapasiteyle yeni Clio'nun ana üretim üssü olduk

2016'ya kadar 3 milyon adetlik araç üretimine ulaşmayı hedefleyen Renault, başrollerden birini Türkiye'ye verdi. Bursalı yeni Clio, Fransız markanın lokomotif modellerinden biri haline gelecek. 1969'da kurulan Oyak Renault, tarihinde ilk kez bir modelin ana üretim fabrikası oldu. Tarık Tunalıoğlu, bantlardan çıkan yeni Clio 4'ün tüm üretim sorumluluğunun Bursa'da olduğunu belirterek, "Türkiye daha önceki projelerle kendini ispat etmişti. Clio 4'ün ana üretim üssü olarak Renault'nun 38 fabrikası içinde artık ilk 5'e girmiş olduk. Çok büyük bir sorumluluk üstlendik. Türkiye, Renault dünyasında daha önemli hale geldi" dedi. Clio 4'ün Bursa'nın yanı sıra Fransa'daki Flins tesisinde de üretilmeye başlandığını belirten Tunalıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Oyak Renault tarihinde şirketin sıçrama yapmasını sağlayan birkaç model oldu. 1971'de ilk üretmeye başladığımız Renault 12 (Toros) ve ilk ihracat ürünümüz Megane Wagon bu modellerin başında geliyor. Clio 4 de Oyak Renault'nun Bursa'nın kaderini değiştiren ürünlerden biri oldu. Bir modelin ana üretim fabrikası için aday olmak bile çok önemli. Her isteyen alamıyor, her isteyene vermiyorlar. Oyak Renault'nun üretim kalitesi, maliyet avantajı, esnek üretim başarısı Clio 4'ün ana üretim tesisi olmamızı sağladı. Clio 4'ü 1.300 euro daha ucuza üretmemiz başlı başına önemli bir unsur. Clio 3'ün üretimini akşam bitirdik, sabah Clio 4'ün üretimine başladık. Eskiden yeni üretmeye başladığımız aracın temposu yavaş olurdu. Şimdi ise tam gücümüzle, yüksek ritimle Clio 4'ü bantlardan indiriyoruz. Tabii ana üretim merkezi olmak için fedakarlık yapmak gerektiriyor. Ağustos'ta fabrikanın büyük çoğunluğu tatile çıkamadı. 3 bin araçlık ilk partiyi üretip, ihraç etmemiz gerekiyordu." 

 

Clio kapasitesi 240 bin

Oyak Renault fabrikasının üretim kapasitesinin 360 bin adet olduğunu hatırlatan Tarık Tunalıoğlu, "Fabrikanın kapasitesi saatte 60 araç. Şu an Clio 4'ten saatte 43 araç üretiyoruz. Yeni Clio üretiminde tesisin üçte iki kapatisene ulaşabiliyoruz. Bu da yılda 240 bin araç demek. Flins fabrikasında elektrikli Zoe üretildiği için üretim Bursa'da daha fazla olacak" diye konuştu. 

 

 

 

GT de Bursa'da üretilecek

Tarık Tunalıoğlu, Clio 3'teki gibi Clio 4'te de station wagon versiyonu Grand Tour'un Türkiye'de üretileceğini belirterek, "Otomobil ilk kez Paris Otomobil Fuarı'nda sergilenecek. Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde ülkemizde satışa çıkacak" dedi. Tunalıoğlu, yeni Clio'nun GT versiyonunun da Bursa'daki bantlardan çıkacağını sözlerine ekledi.   

 

Smybol 2013'te bitiyor 

yerine yeni model gelmiyor

Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu, Symbol modelinin üretiminin önümüzdeki yılın ilkbahar aylarında sona ereceğini açıkladı. Tunalıoğlu, Symbol'ün yerine o segmentte yer alan bir aracın gelmeyeceğini belirterek, "Yeni Symbol başka ülkelerde üretilecek. Bizim kapasitemiz zaten mevcut Fluence, Megane ve Clio 4'e ancak yetiyor" dedi.    

 

Bu yıl üretim 300 bin adede iner

Geçen yıl 330 bin adetlik üretime ulaşarak, rekor kırdıklarını ifade eden Tarık Tunalıoğlu, 2012'de yüzde 10'luk düşüşle 300 bin adedi yakalayacaklarını kaydetti. Tunalıoğlu, "Üretimin yüzde 30'u iç pazar, yüzde 70'i ihracat olur" dedi. 

 

15 bin farklı versiyon var

Oyak Renault’nun Bursa fabrikasında üretilmeye başlanan yeni Clio modeli, 10 Ekim’de satışa sunulacak. İtalya’nın Floransa şehrinde test ettiğimiz otomobil, Clio 3’e göre devrim niteliğinde özelliklere sahip. Eski jenerasyona göre tasaramı tepeden tırnağa yenilenen araca ilk bakışta, yuvarlak hatlar, ön farlar, ön panjurda yer alan minik LED farlar, dev Renault logosu ve coupe’yi andıran görüntü dikkati çekiyor.

Clio 4, 4 metre 62 santimetrelik uzunluğu ile Clio 3’e oranla 35 milimetre (mm) daha uzun, 45 mm daha alçak. Bugüne kadar 12 milyon adet satan Clio’nun yeni jenerasyonunun en büyük özelliği, kişiye özel tasarlanabiliyor olması. Bir başka deyişle müşterilerin istediği Clio’yu Bursa fabrikasına sipariş edebiliyor olması. Tüketiciler Clio 4’te arzu ettiği tamponu, bagaj çıtasını, ön konsolun rengini, koltuk desenini seçebiliyor. Renault Mais ‘kişiye özel Clio’ için iPad üzerinden satışa başlayacak. Renault showroomlarını ziyaret eden müşteri, araçla ilgili istediği konfigürasyonu iPad’den yapabilecek. Clio 4’te rekor sayıda farklı kombinasyon bulunuyor. Otomobilde tam 15 bin farklı seçenek var. Bu kadar seçeneği görünce, Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu'nun Bursa fabrikasını ziyaretimizde aktardığı tespitin ne kadar doğru olduğunu görüyoruz: "Bu fabrikada bantta çalışan aynı gün içinde birbirine benzeyen aracı görmez. Hep farklı versiyorlar banttan iner." Kişiye özel otomobilde en fazla 2 ay beklenildiğini ekleyelim.

 

Dokunmatik ekranı var

Clio 4’te teknolojik ve konfor anlamında birçok yenilik yer alıyor. R Link adı verilen 18 cm büyüklüğündeki, orta konsolda bulunan dokunmatik ekran, yeniliklerin başında… Bu ekran sayesinde navigasyondan müziğe, yakıt tüketiminden anlık trafik akışına kadar birçok bilgiye ulaşılabilecek. Yeni Clio’da 3’ü benzinli ve 3’ü dizel olmak üzere 6 farklı motor seçeneği olacak. Motor seçenekleri içinde en fazla dikkati çeken ise Türkiye’de de üretilecek olan 898 cc’lik ürün görülüyor. 3 silindirli bu motor 90 beygir ve 135 Nm tork üretiyor. Çevreye 94 gram karbondioksit salgılayan 898 cc’lik motor. 100 km’de ise ortalama 4.3 litre yakıt harcıyor. Diğer benzinliler de 1.2 litre 16V TCe 75 beygir, 1.2 litre Energy TCe 90 beygir olarak sunuluyor. Dizel motor seçenekleri olarak 1.5 dCi 75 beygir, Energy 90 beygir olarak sıralanıyor. Energy DCi 90 beygirlik modelin 100 kilometrede 3.4 litre yaktığını belirtelim. Start&Stop ve Eco mod da Clio 4’te yer alan önemli teknolojik yenilikler arasında… Yeni Clio, Eco’yla yüzde 10 yakıt tasarrufu sağlıyor. 

Otomobil, Renault dünyasında bir ilk olan Joy, Touch ve Icon ekipman seviyeleriyle satılacak. Araçta öne çıkanlardan biri de lansman rengi olan ateş kırmızısı. Renault’nun Bursa fabrikası bu sıradışı rengi yaratabilmek için özel vernik kullanmış. Yeni Clio, 10 Ekim tarihinden itibaren Renault Mais bayilerinde 29 bin 490 liradan başlayan fiyatlarla satılacak. Clio 4’ün en üst versiyonunun fiyatı 40 bin 490 lira olacak.

 

Yılda 15 bin adet satacak

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Clio’nun markaları için lokomotif modellerden biri olduğunu belirterek, “Clio’dan yılda 12 bin adet satıyoruz. Ancak kişiselleştirilebilen yeni ürünümüzle çok daha iddialıyız. Yeni Clio’yla yılda 15 bin adetlik satışa rahat ulaşacağımızı düşünüyorum” açıklamasını yaptı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here