Otomobilde satışlar iyi, kazançlar düşük!

Otomotiv sektörü istikrarlı bir pazar büyüklüğüne ulaştı; yılda 750-900 bin arasında otomobil ve ticari araç satışı gerçekleşiyor. Mart ayında pazarın 60 binin biraz üzerine çıkacağı belirtiliyor. Ocak ayında 35, Şubat’ta 48 bin adet araç satıldığı hesaba katıldığında 60 binlik pazarın yüzleri güldürmesi bekleniyor. Ancak, birçok yönetici global krizle başlayan düşük karlı satışlardan oldukça rahatsız. Bu yüzden pazarın büyüklüğü, pazar payı rekabetinden çok kara odaklanmaya çalışıyorlar. Ancak, müşterilerin de otomobil fiyatlarını çok uygun bulmadığını hemen hatırlatalım.

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin 27. Genel Kurulu’nda da sektör yöneticilerinin ana gündem maddesini ‘karlılık’ oluşturdu.

 

ODD BAşkanı Mustafa Bayraktar, Genel Kurul'da yapıtğı konuşmada şunları söyledi:

 

"Bu yıl için tahminimize gelince, 2013 yılı otomotiv sektörü toplam pazarının 790-840 bin adet aralığında gerçekleşeceğini öngörüyoruz.

Sektörümüzün geleceğine baktığımızda ise, bildiğiniz gibi önümüzde bir 2023 vizyonu var. Bu noktada, 15 Şubat’ta Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan tarafından açıklanan ve sektörümüzü yakından ilgilendiren, Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar’ın da önemli bir gelişme olduğunu düşünüyor, sektörümüze olumlu yansımaları olacağına inanıyoruz.

Bununla beraber, sektörümüze verilen teşviklerin, değer zincirinin tümü dikkate alınarak geliştirilmesinin daha etkin sonuçlar yaratacağı düşüncesindeyiz." 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz