Otomobilde ÖTV tasarısı kabul edildi

Son dakika! TBMM, akşam saatlerinde Motorlu Taşıtlarda ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) Tasarısının da içinde bulunduğu düzenlemeleri kabul etti.

AA’nın son dakika geçtiği haberde Motorlu taşıtların ÖTV oranlarını değiştirmeye, artırmaya yönelik yetkinin Bakanlar Kurulu’na verilmesini de içeren, alacakların yapılandırılmasında başvuru süresinin uzatılması düzenlemelerini de içeren “Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik YapılmasıHakkında Kanun Tasarısı”, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi denildi.

Kanun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da onaylanırsa, Resmi Gazete’de yayınlanarak, yürürlüğe girecek. Bu durumda Bakanlar Kurulu istediği zaman ÖTV oranlarını artırabilecek.

Küçük motor hacimli lüks araçların ÖTV'sini artıracak Bakanlar Kurulu yetkisine TBMM onayı çıktı.
Küçük motor hacimli lüks araçların ÖTV’sini artıracak Bakanlar Kurulu yetkisine TBMM onayı çıktı.

ÖTV oranları konusundaki spekülasyonlara göre otomobil fiyatları nasıl artacak?

http://otoajanda.com/2017de-otv-yuzde-45ten-74e-cikacak/

 

 

Kanun ne diyor?

Düzenleme ile (ÖTV) Özel Tüketim Vergisi matrahını esas alarak fiyat grupları oluşturmaya, bu fiyat grupları ve malların cinsi, sınıfı, üst yapı gövde tanımı, emisyon türü ve değeri istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibarıyla farklı oranlar belirleyebilme; uygulanmakta olan oranları AB standartlarına (Euro normları) uygun katalitik konvertör sistemine sahip taşıtlarda yarısına kadar indirme ve kanuni oranına kadar çıkarma hususunda Bakanlar Kuruluna yetki veriliyor.

ÖTV için ‘geçiş süreci’ istendi

Otomobillerin ÖTV değişikliği üzerine tartışmalar devam ediyor. ODD Genel Koordinatörü Hayri Erce, “Eğer vergi sisteminde ÖTV yapısını değiştirmekle ilgili bir irade söz konusuysa, bizim beklentimiz; buna bir geçiş süreci konulması.” dedi.

Bursa 9. Otomobil, Ticari Araçlar, Motosiklet, Bisiklet ve Aksesuarları Fuarı’na (Bursa OtoShow 2016) katılan Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Genel Koordinatörü Hayri Erce, AA muhabirine yaptığı açıklamada, taşıtlardan bugüne kadar motor silindir hacmine bağlı olarak alınan ÖTV’de değişiklik öngörüldüğünü söyledi.

Otomotiv sektörünün, iç tüketime, büyümeye ve ihracata önemli katkılar sağladığını vurgulayan Erce, şöyle devam etti:

“Eğer vergi sisteminde ÖTV yapısını değiştirmekle ilgili bir irade söz konusuysa, bizim beklentimiz; Maliye Bakanı’mız ve Gelir İdaresindeki bürokratlarla beraber sektörün yan yana gelmesi, beraberce çalışarak bu parametreleri belirlemek, sonra da eğer yapılacak ise buna bir geçiş süreci konulması. Çünkü otomotiv sektöründeki süreçlere baktığınız zaman, planlama süreçlerinin oldukça uzun vadeli olduğunu görüyoruz. Gerek araç gerekse parça ithalatında üretici firmalar için 3 ila 5 aylık süreler söz konusu. Dolayısıyla planlamalar çok uzun vadeli, bunlara da dikkat ederek geçiş süreçlerinin hassasiyetle belirlenmesi gerekiyor. Yoksa gerek ithalatçıların gerek üreticilerin bu belirsizlik içerisinde mağduriyeti söz konusu olabilir.”

“2017 şubat, mart nisan siparişleri şimdiden veriliyor”

Erce, sektördeki planlama süreçlerinin 3 ila 5 ay olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Şu anda gerek parça siparişleri gerekse araç siparişleri önümüzdeki senenin şubatı, martı, nisanı için veriliyor ve bugünkü konjonktür, vergi yapısı dikkate alınarak bunlar veriliyor. Tüketiciler de bugünkü ÖTV yapısına bakarak şimdiden sipariş veriyorlar. Siz bu zaman dilimi içerisinde hemen bu değişikliğe giderseniz, hem tüketicinin kafası karışacaktır ve mağduriyeti olma ihtimali artacaktır hem de ithalatçı ve üretim yapan firmaların da planlama süreçlerinin karışmasından dolayı yeni oluşacak vergi sistemini bilmeden verdikleri siparişlerden dolayı mağdur durumda kalmaları söz konusu olacaktır.”

“Türkiye’de hala bin kişiye 183 otomobil düşüyor”

Türkiye’de otomotiv sektörünün çok önemli bir potansiyelinin bulunduğuna da değinen Erce, şu bilgileri verdi:

“Türkiye’de hala bin kişiye 183 otomobil düşüyor. Avrupa’daki eski doğu bloku ülkelerinde bu 300 adetlerde. Batı Avrupa ülkelerinde ise bin kişiye 600 otomobil düşüyor. Demek ki bizim gidecek çok uzun bir mesafemiz var, potansiyelimiz var, bunu realize etmemiz gerekiyor.”

 

Lexus Türkiye Direktörü Selim Okutur da Türkiye’de taşıtlardaki vergi sisteminin, bugüne kadar motor hacmine dayalı olduğunu hatırlattı.

Okutur, şunları söyledi:

“Geçenlerde, 1-1,5 ay önce hibritler için ayrı bir tanım getirildi, bu bize büyük bir heyecan verdi ama motor hacmine dayalı bir vergi sistemi neredeyse dünyada bizden başka hiçbir yerde kalmadı. Bunun gündeme geldiğini biliyoruz. Umarız, kanunlaştıktan sonra hükümetimiz bu konuda hem ülke menfaatlerini koruyan hem insan sağlığına ve çevreye daha az zarar veren otomobilleri teşvik edecek bir vergi sistemini yapacaktır. Örneğin emisyonun bu kanunda yer alması bizleri ayrıca umutlandırmaktadır. Çünkü çevre ve insan sağlığı çok önemli.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz