Otomobilde in ve out’lar değişiyor

 

 

 

Gelir düzeyi arttıkça, şehir hayatı yaygınlaş tıkça ve çekirdek aileler küçüldükçe, Türk tüketicilerin otomobil tercihleri de değişiyor. 'Sedan cenneti Türkiye' yerini, hatchback (HB) ve 4×4'lere yani SUV'lara bırakıyor. Son 3 yılda HB pazarı o kadar büyüdü ki sedanın tahtını sallar hale geldi. Bir dönem yüzde 54.5'e kadar yükselen sedan otomobillerin pazar payı, bu yıl yüzde 43.5'e kadar geriledi. Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) raporu, daha sportif hatlara ve daha küçük boyutlara sahip hatchback'lerin çıkışını gözleri önüne serdi.

ODD'nin verilerine göre, geçen yılın ilk 3 ayında yüzde 47.9 olan sedanların pazar payı, 2013'in aynı döneminde yüzde 43.5'e geriledi. HB otomobillerin payı yüzde 35.4'ten yüzde 40.1'e yükseldi. Çok değil, 2009 yılında sedanların payı yüzde 54.52, HB araçların payı yüzde 32 seviyesindeydi.

SUV'lar 3'e katlandı

SUV'ların son dönemde gösterdiği performansa bakıldığında; 2004'te yüzde 3.5 olan pazar payının bu yıl yüzde 11.1'e çıktığı görüldü. SUV'ların pazar payının 3'e katlanmasında düşük motor hacimli ve daha ufak ebatlı SUV'lar yani kompakt crossover modellerin piyasaya sürülmesi etkili oldu. Özellikle de 2.0 litre üzerindeki araçlarda ÖTV'nin yüzde 130'lara kadar çıkması, küçük SUV'ların popüler olmasını sağladı, bu da pazar payına yansıdı. Örneğin Ocak-Mart döneminde 1.248 adet lüks SUV satılırken, crossoverların satışları 11 bin 491 adedi buldu. Böylece onbinlerce euroluk fiyat etiketine sahip lüks 4×4'ler toplam SUV satışlarından sadece yüzde 10 pay alabildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz