Otomobil üretimi yüzde 16 arttı

Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) verilerine göre yılın ilk 8 ayında toplam üretim 727 ve otomobil üretimi ise 398 bine yükseldi. Söz konusu dönemde otomotiv sanayi ihracatı yüzde 14 artarak 541 bine, otomobil ihracatı ise yüzde 16 artarak 308 bine, toplam pazar ise yüzde 12 artarak 543 bine ulaştı. Aynı dönemde otomobil pazarındaki artış ise yüzde 21 düzeyinde gerçekleşti ve pazar 399 bine yükseldi.

Artışın ağustosta daha da ivmelendiği gözlendi. Ağustosta geçen yılın aynı ayına göre otomotiv sanayi üretimi yüzde 23.9, otomotiv üretimi yüzde 34.5 artış kaydetti. Ağustosta ihracat artışı ise sektör geneli için yüzde 50.8, otomotiv özelinde de yüzde 70.4 oldu.

 

Ağustos ayı içersinde tüketicilerin otomobil taleplerini öne çektiğini vurgulayan OSD Başkanı Kudret Önen, "Diğer taraftan sanayi üretimi ve ihracatı ki rekabet gücü bakımından önem taşıyan hafif ticari araçlar ve kamyonda ekonominin yavaşlamasından kaynaklanan talep gerilemesi olduğunu görüyoruz. Özellikle ÖTV ile birlikte K2 belgesi bedellerinin beklentilerin üzerinde artış göstermesi iç pazar talebindeki durgunluğun artarak devam etmesine sebep oldu. Hafif ticari araç pazarının geçtiğimiz yıla göre yüzde 9 oranında azalması, Türkiye ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde yakaladığı büyüme rakamlarını rağmen üreticileri endişelendiriyor" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak – Dünya

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz