Otomobil tedarik sorunu ne zaman sona erecek

Koronavirüs salgını sonrası başlayan kontrollü normalleşme ile birlikte otomotiv pazarı hareketlendi. Yeni otomobilde tedarik sorunu ise kısmen devam ediyor. Ancak, normallaşme ile birlikte showroom trafiğinde yüzde 100’lük bir artış yaşanıyor.

Haziran sonunda pazarın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30-40 oranında büyüyerek 55-60 bin adet seviyesinde çıkması bekleniyor. Erdemirler Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Erdemir, Haziran’da otomotiv pazarının beklentilerin üzerinde hareketli geçtiğini söyledi. Peki otomobilde tedarik sorunu ne zaman sona erecek?

Özellikle tatil mevsiminin başlaması, toplu ulaşımdan uzak durulması nedeniyle bireysel otomobile ilginin arttığının altını çizen Yüksel Erdemir; faiz kampanyalarının talebi tetiklediğini, tüketicilerin otomobili yeniden yatırım aracı olarak görmeye başladığını kaydetti.

Bazı modellerde Ağustos ayına sıra verildiğini ifade eden Erdemir; “Eylül’den itibaren tedarik sorunun azalacağını düşünüyorum. Ancak 2 yıldır ertelenen bir talep var. Haziran’daki tempo devam ederse, talebe cevap vermekte zorlanılacak” dedi.

Erdemir, her şeyin yolunda gitmesi ve araç tedariği sorununun çözülmesi halinde toplam pazarın 600 bin adedin üzerine çıkabileceği öngörüsünde bulundu.

Yüksel Erdemir, Erdemirler Otomotiv YKB

İkinci elde suni fiyatlara dikkat

Bayilerde yeni araç bulamayan tüketicilerin ikinci ele yöneldiğini hatırlatan Yüksel Erdemir, piyasada özellikle online ilanlar üzerinden suni bir fiyat yaratılmaya çalışıldığına dikkat çekti.

Kurumsal ikinci el sistemini kuran bayilerin bu dönemde öne çıktığını söyleyen Erdemir; “Erdemirler Otomotiv olarak düşük kilometreli ve kusursuza yakın ikinci el araçlarla bu alanda da en iyi olmaya çalışıyoruz. Kurumsal ikinci el operasyonu bayileri ayakta tutmak için büyük önem taşıyor” dedi.

Piyasadaki harekete karşılık bayilerin ekonomiyi sürdürme konusunda zorlandığını hatırlatan Erdemirler Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Erdemir şunları söyledi; “Birçok yetkili satıcı sıkıntıda. Hükümet KDV ödemelerini 27 Kasım’a erteledi.

Ancak bir tehlikeye dikkat çekmek istiyorum. Yetkili satıcılar aracı aldı-sattı derken, yüzde 18’lik KDV’yi şirketi döndürmek için kullanıyor. Bayiler şu an devletin KDV’si ile ayakta duruyor. Bir de buna ek ertelenen sigorta primleri var. Ödeme zamanı gelince ne olacak?”

Opel satışlarının yüzde 4’ü Erdemir’den

Opel yetkili satıcıları içinde Müşteri Memnuniyeti’nde yüzde 98.6 puan ile Türkiye birincisi olduklarını söyleyen Yüksel Erdemir; “Müşteri kral. Bunu hiçbir zaman unutmamak gerekiyor.

Rekabetin bu kadar arttığı bir ortamda müşteri memnuniyeti daha fazla öne çıkıyor. Bayilerin sattığı ürün sonuçta aynı. İşte burada hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti fark yaratıyor. Bizzat işimin başında duran birisi olarak hemen hemen her hafta sonu Erzurum’daki Opel bayime giderim.

Müşteri otomobil satın alırken beni de görmek istiyor. İşte bu verdiğimiz güvenin bir göstergesi” dedi. Yüksel Erdemir, Erdemirler Otomotiv’in Hyundai ve Opel bayileri arasında öne çıkmasında servisin de öneminin büyük olduğunu belirtti.

Opel satışlarının yüzde 4’ünü Erdemirler Otomotiv gerçekleştiriyor.   

Erdemirler Otomotiv Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Caner Eren, günlük 80 araçlık kapasitelerinin olduğunun altını çizerek; Türkiye’nin en iyi ve en kapsamlı hizmet veren bayilerinden biri olduklarını kaydetti. Salgın döneminde müşterilerine kesintisiz hizmet vermeye devam ettiklerini aktaran Eren, kontrollü normalleşme ile servise girişlerin arttığını, kapasitelerinin yüzde 80’ine ulaştıklarını ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz