Otomobil satışları kırmızı bölgeyi aşarsa cari açık alarmı devreye giriyor

 

 

Otomobil satışları kırmızı bölgeyi aşarsa cari açık alarmı devreye giriyor

 

Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız, binek otomobil satışlarında 550-600 bin bandının sektör açısından rahat hareket etme alanı haline geldiğini söyledi. Ekonomi yönetiminin cari açık, kredi kullanım hacimleri gibi birçok değişimi dikkate aldığını belirten Biryıldız, "Dış ticaret açığı yani cari açık öcü olmaktan çıkmaya yüz tuttuğu zaman belki 3 belki 4 yıl sonra binek otomobilde 600 binin üzerini görürüz." dedi. 

 

 

Türkiye ekonomisinin yumuşak karnı haline gelen cari açık, otomobil satışlarının belli bir aralıkta kalmasında etkili oluyor. Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız, binek otomobil satışlarında 550-600 bin bandının sektör açısından rahat hareket etme alanı haline geldiğini söyledi.

Ekonomi yönetiminin cari açık, kredi kullanım hacimleri gibi birçok değişimi dikkate aldığını belirten Biryıldız, "Hükümet buna bakarak 550 ile 600 bin adet arasındaki otomobil satışını normal karşılıyor. Ancak 600 bin adedin üzerini kırmızı bölge ilan ettiğini düşünüyorum. Oto satışlarında kırmızı bölgeye girildiği an, hemen üzeri çiziliyor, yeni vergi geliyor, ÖTV oranları artıyor. Dış ticaret açığı yani cari açık öcü olmaktan çıkmaya yüz tuttuğu zaman belki 3 belki 4 yıl sonra binek otomobilde 600 binin üzerini görürüz." dedi. Türkiye'de 2011'de 593 bin, geçen yıl 556 bin binek otomobil satılmıştı. 

       Otomotiv satışlarının bu yıl da geçen yıla benzer seviyede gerçekleşmesini beklediklerini belirten Eşref Biryıldız, premium olarak adlandırılan lüks sınıfın ise büyümeye devam edeceğini kaydetti. 

Lüks segmentin toplam pazardaki payının 2009 yılında yüzde 7,5'larda iken geçen yıl yüzde 9,1 seviyesine yükseldiğini söyleyen Biryıldız, "2012'de lüks araç pazarı 50 bin 26 adet olarak gerçekleşti. Bu yıl premium satışların minimum 52 bin 500 adede yükselmesini bekliyoruz. Lükslerin payı yüzde 9,5'e, 2014'te yüzde 10'a çıkacak. Bunun en önemli sebebi olarak lüks markaların B ve C segmentlerine yönelmesi, 1.6 litrelik motorların ağırlık kazanması gösterilebilir. Son 6 aylık BMW satışlarına baktığımızda 1.6 litre motorun oranı yüzde 46'ya yükselmiş. 2 litrelik dizel motor da tüm BMW satışları içinde yüzde 48 pay sahibi olmuş. İnsanlar lüks markalardan vazgeçmiyor, vergi ve tüketime dayalı olarak motor tercihlerini yeniliyor." diye konuştu.  

 

Türkiye'de 48 ülkelik BMW satıldı

 

BMW'nin geçen yıl 15 bin 247 adetle daralan pazarda büyüdüğünü anlatan Biryıldız, 2013'te yeni modellerin dopingiyle 16 bin adetlik satışı yakalayacaklarını kaydetti. Biryıldız, yeni 4 serisi, yeni X5 ile 2 serisinin yılın son çeyreğinde satışa sunulacağını belirtti. Borusan Otomotiv'in geçen yıl dünyadaki en büyük bağımsız BMW distribütörü seçildiğini kaydeden Biryıldız, şu bilgileri verdi: "Bizim dahil olduğumuz bağımsız distribütör grubundaki 48 ülkenin sattığı kadar BMW'yi tek başımıza sattık. Bunlar arasında Ukrayna, Mısır, Kazakistan, İsrail, Orta Amerika ülkeleri gibi pazarlar var." Bu gücün birçok konuda Borusan'ın önünü açtığını dile getiren Biryıldız, buna son örneklerden biri olarak BMW 3 serisinin otomatik vitesli versiyonunun pazara sunulma tarihinin Türkiye'nin talebi üzerine öne çekilmesini gösterdi: "15 bin 247 adetlik toplam satışımızın 6 bin 715 adedini 3 serisi oluşturuyor. Özellikle otomatik vitesli 3 serisi çok tuttu. Bu versiyon Türkiye'nin talebi sonucunda Almanya merkez tarafından 7 ay önce üretildi."  

 

Elektrikli BMW'ler bir yıl sonra gelecek

Borusan Otomotiv'den elektrikli otomobil müjdesi geldi. Eşref Biryıldız, elektrikli motorlu i3 ve i8 modellerinin 2014 yılı başından itibaren satışına start vereceklerini, bunun için Dolmabahçe showroomlarında özel yer ayırdıklarını belirtti.   

  

  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz