Otomobil mühendisleri İstanbul’da buluştu

 

Dizel motorların sonu mu geldi? Benzinli motorlar daha ne kadar az yakıt tüketebilir? Elektrikli otomobillerin şarj sorunu… gibi otomobil mühendisliğine dair pek çok soru sorulabilir. Bu soruların yanıtlarını tartışmak için otomobil mühendisleri İstanbul’da buluştu. Adeta Otomobilde 35 yıllık plan yapıldı, otomobilin 35 yılda 111 yılda katettiği yoldan çok daha fazlasını katedeceği konuşuldu.

 

Otomobil mühendisleri İstanbul’da buluştu

İstanbul, pek çok uluslararası etkinlik ve buluşmaya ev sahipliği yapıyor. Bunlardan sonuncusu da otomotiv mühendislerinin buluştuğu ve otomobilin geleceğinin konuşulduğu bir konferans oldu.

Kendi kendine giden otomobil teknolojisinden, araçların ağırlığının hafifletilmesine kadar gelecekte neler olacağı üzerinde duruldu.

Başta “Otomotivde Hafifleştirme” olmak üzere 2050 yılına kadar otomotiv ve ulaşımda yaşanacak değişimlerin araç gövde parçalarına yansımasının görüşüldüğü konferansın açılış konuşmasını SAE (Society of Automotive Engineers-Otomotiv Mühendisleri Birliği) Başkanı Cüneyt L. Öge yaptı.
OSD, TAYSAD, OTEP ve OİB gibi sektörün önemli kuruluşlarının işbirliğiyle düzenlenen konferansta otomotivde ve mobilitide 11 yılda yapılanlardan çok daha fazlasının önümüzdeki 35 yılda gerçekleşeceği belirtildi.

Yeni otomobiller nasıl olacak?

Mobilite kavramının değiştiği bir dönem yaşanıyor. Bir yerden başka bir yere nasıl olursa olsun gitmenin yerini, doğal kaynakları koruyan, çevreyi kirletmeyen, en hızlı, en güvenli, en konforlu ve dünyadan kopmamış yolculukların alması olağan tanım haline geliyor.

Artık araçlarımızı nasıl bir kaynakla çalıştırdığımız, nasıl sürdüğümüz, nasıl sahip olduğumuz ve hatta nasıl uçtuğumuz tartışılıyor.

Benzinli ve dizel motorlu araçlar üretilmeyecek mi?

2017_opel-mokka-x_03
Araçlar daha az çelik kullanımıyla hafiflerken, otonom sürüş teknolojileriyle kendi kendilerine de yol alacaklar.

Konferansa katılan otomotiv mühendislerine göre konvansiyonel motorlar olarak tanımlanan içten yanmalı motorlar ömürlerinin sonuna henüz gelmediler: “Şunu söylemeliyiz ki geleneksel içten yanmalı fosil yakıtlı motorlar kullanılmaya devam edecek, zira hala emisyon ve tüketim düşürülme noktasında potansiyel var.”

“Buna ilave olarak otomotivde hafifleştirmenin de tüketimi düşürme ve emisyon azaltma noktasında önemli avantajlar sağladığını söylemek gerekiyor. Geleneksel çelik kullanımı son 37 yılda yüzde 75 seviyesinden yüzde 60’lara düşse de 2035 yılında bu oranın yüzde 20’lere düşeceğini tahmin ediyoruz” görüşü öne sürüldü.

mercedes-pick-up_16
5 yıl öncenin fısıltıları, gerçek olmaya başladı.

KENDİ KENDİNE GİDEN OTOMOBİLLER

Konferansın açılış konuşmasını da yapan SAE (Society of Automotive Engineers-Otomotiv Mühendisleri Birliği) Başkanı Cüneyt L. Öge, gelecek hakkında şu görüylerini dile getirdi:
“Otonom sürüş sistemleri gün geçtikçe daha da gelişiyor. Daha 5 yıl önce sektörde fısıldayarak konuştuğumuz konu bugün kamuoyunda tartışılır hale geldi.

Birçok otomotiv üreticisi konuyla ilgili çalışmalar yürütse de, Google gibi sektör dışı kuruluşların da ciddi testler gerçekleştirmesi, mobilitenin geleceğini gösteriyor aslında.”

Paylaşımlı araç kullanımı

Günümüz tüketicilerinin tercihleri dikkate alındığında otomotiv sanayiinin dikkatle takip ettiği bir başka konu da paylaşımlı kullanım. Günümüzde yavaş yavaş otomobil sahip olma oranı düşüyor ve Uber gibi bir platformun bugün pazar büyüklüğünde ABD’nin en büyük otomotiv şirketi GM’i geride bırakması şaşırtıcı ve izlenmesi gereken bir gelişme.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz