Otomobil ikonu hayata veda ediyor

0

Bir dönemin sonu; etkisi dünya üzerindeki birçok ülkede hissedilen bir model VW Beettle yeniden üretilmemek üzere bantlara veda ediyor.

Volkswagen’in aldığı kararla otomobil kavramını sevimli, sempatik hale getiren ikonik modellerin başında gelen ‘böcek’ Beetle’ın üretimini tamamen bitiriyor.

[yuzo_related]

Satış rakamları oldukça azalan bir başka retro model Scirocco da yıl sonuna kadar son kez üretilecek.

 

Volkswagen Beetle, 1997 yılında modern-retro tasarımlar için pazarda niş yeni bir alan açılmasına öncülük etmiş, Ford Mustang, Chrysler PT Cruiser, Mini Cooper, Fiat 500, Ford Thunderbird ve Dodge Challenger gibi birçok modelin yeniden üretim serüvenini teşvik edici olmuştur.

1979 Volkswagen Kafer Karmann

VW Ar-Ge Şefi Frank Welsch, Beetle’ın yenilenmeyeceğini ve üretimden tamamen çıkacağını doğruladı. VW’nin bu 2 modelin üretim bantlarından Tiguan üretiminin artması için faydalanacağı dile getiriliyor.

Bir insan kadar ömrü oldu

Beetle ya da Türkiye’deki yaygın adıyla kaplumbağa (tosbağa) 1938’den bu yana otomotiv dünyasında varolan bir model. Ayırt edici rotund motoru ile 40’lı yıllarda birden patlayan ardından 60’lı ve 70’li yıllarda pop kültürünün bir parçası haline gelen ve neredeyse her ülkede herkesin almaya heves ettiği bir otomobildi.

1997 yılında 2. Nesil modern bir kimliğe kavuştu, 2003’te mola verdi, 2011’de ise son 6-7 yıllık yolculuğu için şansını tekrar denedi. Ama bu kez 2020 sonrası çok hızlanacak olan başta elektrikli motor olmak üzere artan teknoloji beklentileriyle uyuşması mümkün görünmüyor.

Elektrikli Microbus yerini doldurabilecek mi?

VW, müşterilerinden gelecek ikonik model talebini şimdilik ID Buzz konseptiyle göz kırpan ve 2021’de yola çıkması beklenen Microbus modeliyle karşılamayı hedefliyor. Bu yeni araç 2021 yılında satışa çıktığı zaman tek şarjla neredeyse 500 km menzile sahip yüksek teknoloji ürün olacak.

Son söz olarak; tarihçesi ve stilleriyle otomobil kullanıcılarına duygusal dokunuşlar yapan Beetle ve ardından Scirocco emisyon sorunlarıyla başlayan süreçte ortaya çıkan verimlilik girişimlerinin de baskısı altında hayata veda etmeye hazırlanıyor. Birçok otomobil tutkununun onunla ilgili hatıraları ise yaşamaya devam edecek…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here