Otomobil Fuarı başardı mı?

belma-toprakSiz gelmediniz, ama biz çalıştık ve başardık

16 Ekim’de sona eren Paris Motor Show sonrası fuar organizatörü tarafından yapılan açıklamanın özü bu.

Biraz da zevahiri kurtarma çabası gibi görünüyor…

Fransızlar; Ford, Mazda, Volvo, Roll-Royce, Aston Martin, Lamborghini ve Bentley markalarının yokluğunda gerçekleşen Paris Motor Show’un ziyaretçi sayısındaki düşüşe rağmen verimli olduğunu düşünüyor. Salonda yapılan bağlantılarda yaşanan yükseliş bu kanıyı oluşturan başlıca sebep olarak öne çıkıyor.

İki hafta süren fuarla ilgili rakamsal sonuçlar geçen hafta içinde otoajanda.com’da yer almıştı.

Paris Otomobil Fuarı bu yıl tartışmalara konu oluyor
Paris Otomobil Fuarı bu yıl tartışmalara konu oluyor

Fuarı 1 milyon 66 bin kişini ziyaret ederken, bu sonuç iki yıl önceki fuara göre yüzde 14’lük bir düşüşü ifade ediyor. 2014 yılında bu sayı 1 milyon 250 bin kişiydi.

Fuarda yansıyan genel hava ve açıklananan yenilik sayısının azlığı göz önüne alındığında pek de şaşırtıcı olmayan bir düşüş bu. Ancak yine de organizatörler Paris Motor Show’un dünyanın en fazla ziyaretçi çeken fuar olmasını övünme vesilesi olarak görüyor.

Zira geçen yılki Frankfurt Otomobil Fuarı’nı 932 bin kişi, Şangay Otomobil Fuarı’nı 928 bin kişi ziyaret etmişti. Yıl genelindeki diğer önemli fuarlar arasındaki Pekin’in ve Detroit’in 815 biner, Cenevre’nin 690 bin ziyaretçisi olmuştu.

Bu arada İstanbul Otomobil Fuarı 2015’in 600 bin ziyaretçisi olduğunu hatırlatalım. Yani İstanbul’un, Avrupa otomobil prömiyerleri açısından pek etkin olmasa da ziyaretçi sayısı açısından dünyanın en büyükleri arasında yer aldığını söyleyebiliriz.

Paris’te ziyaretçi sayısındaki düşüşe ve bazı markaların yokluğuna karşın kurulan bağlantıların sayısında yüzde 50 artış meydana gelmiş. Hatta Peugeot detaylı rakam veriyor. 3008 modeline aldığı siparişler diğer modellerini arasında yüzde 40 pay alıyor. 1.360 adet sipariş almış Peugeot 3008.

Fuarın medyada yer alma oranı yüzde 25 artmış. Aynı şekilde sosyal medyada görünme oranında da önemli bir artış söz konusu.

Her 3 ziyaretçiden 1’i gelecek 12 ay içinde otomobil satın alma niyetinde olduğunu belirtmiş.

Gidişat:

Tıpkı bizim İstanbul gibi Paris de tanıtım odaklı değil, satış odaklı olma yolunda gibi…
Şimdi gelelim hayatın gerçeklerine…

Paris Otomobil Fuarı’nın kimine göre ‘başarılı’ kimine göre ‘başarısız’ sonuçları tartışılırken, iki yıl sonrasının dedikoduları başladı bile. Peugeot, Citroen ve DS markalarının üreticisi PSA’nın bile kendi anavatanındaki fuara katılmayabileceği konuşuluyor. Tabii Fransa’nın o ‘light’ devletçi yapısının ısrarı devreye girmezse…

Japon Toyota’nın da 2018 yılında 120. yıldönümünü kutlayacak olan Paris Motor Show’a katılmayabileceği söylentiler arasında. Her iki şirketinde de katılım konusunda pek de hevesli olamadığı dile getiriliyor. Bunun birinci nedeni iki hafta süren şovun maliyetlerinin çok yüksek olması.

Fuar yetkilileri ile markalar arasındaki pazarlıklar şimdiden başlamış durumda.
Bu gerçek bir niyet mi yoksa markalar blöf mü yapıyor?
Önümüzdeki aylarda göreceğiz…

Hislerinizi harekete geçirecek‎ SUV

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz