Otomobil fiyatlarına yüzde 2 zam

Otomobil fiyatlarına yüzde 2 zam. Amerika devi Ford, Alman otomobil üreticisi Opel ve Japon üretici Nissan otomobil fiyatlarına belirli oranda zam yapacağını açıkladı. İngiltere’de yapılan referandum sonucunda Avrupa Birliği’nden ayrılma kararının çıkmasının ardından Mart 2017’de ülkenin AB’de ayrılma süreci başlayacak. İki ya da üç yıl süreceği öngörülen müzakere aşamalarının ardından İngiltere resmen AB’den ayrılacak. Tabiki bu ayrılık, ticaret anlaşmalarını ve dolasıyla otomobil üreticilerini de etkileyecek. Aynı zamanda İngiliz para birimi pound da ayrılığın ardından değer kaybedecek. Bu kaybı öngören üç büyük otomobil üreticisi de ayrılık zammı yaparak alacakları zararı hafifletme peşinde.

2016 Paris Otomobil Fuarı’nda konuşma yapan General Motors Başkanı Karl-Thomas Neumann, GM kanatlarındaki Opel’in modellerinin fiyatlarını İngiltere’de en az yüzde 2 oranında artıracağına değindi. Neumann, bu zammın euro karşısında değer kaybeden pound için yeterli olmayacağının da altını çizerek, “Bazı üretimleri azaltmak gibi diğer önlemleri de alıyoruz” dedi.

Nissan Avrupa yöneticilerinden Guillaume Cartier de model fiyatlarını yüzde 2 oranında artırdıklarını açıkladı. Cartier bu zam için ‘İlk dalga’ yorumunu yaptı. Nissan ilerleyen günlerde zamlarına devam edecek gibi görünüyor.

Ford ise geçen ay yaptığı açıklamayla, İngiltere’de fiyatlarını yüzde 1.5 oranında yükselttiğini duyurmuştu.

Otomobil fiyatlarına yüzde 2 zam

Bu ay Honda ve Suzuki’nin de fiyatlarını artırması bekleniyor.

Ağustos ayında fiyat artırma fitilini ateşleyen marka ise PSA/Peugeot-Citroen olmuştu. Fransız üretici İngiltere’deki modellerinin fiyatlarına yüzde 2 zam yaptı.

Almanya’dan sonra en büyük ikinci büyük otomobil pazarı olan İngiltere bu zamlardan oldukça etkilenecek gibi görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz