Otomobil fiyatlarına sınırlama

Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden olan Venezuela'da yeni devlet başkanı Nicolas Maduro yönetimi otomobil pazarını düzenleyen yeni bir kanuna imza attı. Maduro'nun imzaladığı kararname, yeni ve  ikinci el otomobil fiyatlarını kontrol ediyor. Buna göre ülkede adeta karaborsası oluşan otomobil satışlarına eni düzenleme geliyor.

Venezuela'da ikinci el otomobil fiyatları, ithalatın çok sınırlı olması nedeniyle yeni otomobil fiyatlarından daha yüksek fiyatlarla el değiştiriyordu.

Güney Amerika'nın bu değişik ülkesinde benzeri kararlar daha önce elektronik, oyuncak ve giysi fiyatları için de fiyat düzenlemesi şeklinde alınmıştı. Venezuela Devlet Başkanı Maduro, ikinci el araç fiyatlarını aşırı yükselten suç çeteleri olduğunu belirterek, yasanın bunun önüne geçeceğini söyledi.

Yeni yasal düzenleme, kullanılmış otomobil fiyatlarının yeni otomobil fiyatlarından daha yüksek olamayacağını düzenliyor.

Yeni düzenlemeye göre ikinci el otomobil satanlar için özel lisanslar verilirken, yeni otomobil ithal edeceklere de özel ithalat izni çıkarılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz