Otomobil fiyatları rafa kalktı

Bir süredir konuşulan “Otomobilde ÖTV Düzenlemesi” bugün itibariyle Resmi Gazete’de yayınlandı.

Bir gecede gelen düzenlemenin ardından 1.6 litrelik motora sahip araçların Özel Tüketim Vergisi yüzde 60’a çıkarıldı.

Ucuz modellere ise istisna sağlandı. Artık otomobil alacaklar için ÖTV oranları matraha göre belirlenecek.

Buna göre, motor silindir hacmi 1600 CC’yi geçmeyip, değeri 40 bin lirayı aşmayanlar için yüzde 45, 40 bin-70 bin lira arasındakilere ise yüzde 50 ÖTV uygulanacak.

Motor silindir hacmi 1600- 2000 CC olan, değeri ise 100 bin lirayı aşmayan araçların ÖTV’si yüzde 100 olarak belirlendi.

Bakan ne dedi?

Konu ile ilgili açıklama yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal; yeni bir sisteme geçtiklerini ve söz konusu sistemin aracın sadece motor silindir hacmini değil, fiyatı ve diğer özellikleri de dikkate aldığını dile getirdi. 

Ağbal, vergisiz fiyatı 40 ile 70 bin lira arasında olan otomobillerin toplam satışlar içindeki payının yüzde 40 yani 240 bin adetlerde olduğunu açıklayarak, “Bunlardaki vergi artıyı 2.360 lira ile 4.130 TL arasında olacak” dedi.

Hal böyle olunca Audi ve BMW gibi lükslerin yanında Opel’den Volkswagen’e, Honda’dan Toyota’ya kadar çoğu otomobil markası internet sitelerindeki fiyat listeleri bölümünü şimdilik askıya aldı.

Mercedes ise fiyatlarını hızlıca güncelleyip yayına aldı. Yeni ÖTV düzenlemesiyle birlikte fiyatlarını güncelleyen markalar ilerleyen saatlerde yeni fiyatlarını resmen duyuracak.

ÖTV DÜZENLEMESİNİN TÜM DETAYLARI

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz