Otomobil fiyatları artacak

Yakın zamanda mecliste kabul edilen kanunun ardından gözler yeni ÖTV düzenlemesine çevrildi.

Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanan ancak Resmi Gazete’de yayımlanmadığı için henüz resmi olarak yürürlüğe girmeyen kanunun, yürürlüğe girmesinin ardından otomotiv sektöründe deyim yerindeyse taşlar yerinden oynayacak.

Konu ile ilgili otoriteler otomobil fiyatları artacak derken, bir açıklama da KPMG Türkiye Vergi Ortağı Emrah Akın’dan geldi. Otomobil almak isteyenler için olumlu bir tablo çizmenin zor olduğuna değinen Akın, “Yeni düzenlemede fiyatı düşük otomobillerde vergi indirimi yapılmayacağı anlaşılıyor” dedi.

Yeni kanunun ardından otomotiv ÖTV’sinin her kademesinde belli oranda artış olacak. Bunun yanı sıra ÖTV, KDV’nin de matrahına giriyor. Yani artan ÖTV tutarının yüzde 18’i kadar da bir KDV artışı yaşanacak. Ayrıca artan döviz kurları sonucunda otomobil zamları da kapıda…

Yeni düzenlemeye göre motor silindir hacmi daha önce olduğu gibi yine göz önünde tutulmaya devam edecek. Ayrıca buna ek olarak otomobil fiyatı da ÖTV vergilendirilmesine dahil edilecek.

Yeni ÖTV düzenlemesinde şu noktalar ön plana çıkıyor:

  • Şu anda 1500cc motor hacmindeki bir otomobil fiyatı ne olursa olsun yüzde 45 ÖTV’ye tabi tutuluyor. Yeni düzenlemede ise fiyatı 100 bin TL üzerinde olan 1500cc’lik bir otomobil için örneğin yüzde 60’lık oran belirlenebilir. Yani eskiden sadece motor hacmi büyüdükçe artan ÖTV, artık fiyat yükseldikçe de artabilecek.
  • Mevcut sistemde de ucuz otomobilden alınan vergi ile pahalı otomobilden alınan vergi aynı değil. Çünkü şu anda da otomobillere oransal bir ÖTV uygulanıyor. Bugün de otomobil fiyatı arttıkça, hesaplanan ÖTV tutarı da otomatik olarak artıyor. Bu sistemde amaçlanan, aynı motor hacminde olan ancak fiyatları farklı olan otomobillerde vergi makasının daha da açılması…
  • Bakanlar Kurulu silindir hacmi aynı; ancak fiyatları farklı otomobiller için yeni bir ÖTV oranı belirleyebilecek. Örneğin yeni sistemde 1500cc motor hacmindeki 50 bin TL’lik bir otomobil satın alanlar yüzde 45 öderken, 1500cc motor hacminde 100 bin TL’ye otomobil alanlar yüzde 70 ÖTV ödemek zorunda kalabilir.

Otomobiller şu anda motor silindir hacmine göre ÖTV’ye ve yüzde 18 de KDV’ye tabi tutuluyorlar. Hybrit otomobiller için de özel ÖTV oranları uygulanıyor.

Mevcut ÖTV oranları

  • Motor silindir hacmi 1600 cm³’ü geçmeyenler ile elektrik motor gücü 50 KW’ı geçip silindir hacmi 1800 cm³’ü geçmeyen araçlardan yüzde 45 ÖTV alınıyor.
  • Silindir hacmi 1600-2000 cm³ arasındaki diğer araçlar ile elektrik gücü 100 KW’ı geçip, silindir hacmi 2500 cm³’ü geçmeyen elektrikli motorlardan yüzde 90 oranında ÖTV tahsil ediliyor.
  • Motor silindir hacmi 2000 cm³’ü geçen araç sahipleri ise yüzde 145 oranında ÖTV ödüyor.
  • Elektrikli motorlarda ise 85 KW’ı geçmeyenler yüzde 3, 85-120 KW arasındakiler yüzde 7, 120 KW’tan güçlü motora sahip olanlardan yüzde 15 ÖTV alınıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz