Otomobil fabrikalarında artık saniyeler sayılıyor

 

Türk otomotiv sektörü üretim ve ihracatta altın yılını yaşıyor. Lokomotif sektör üretim ve ihracatta rekora koşarken, fabrikalar dünyaya otomobil yetiştirmekte zorlanıyor.

1 dakikadan kısa sürede bantlardan otomobil indiren tesislerde kapasite yüzde 100’e çıktı. 3 vardiya ve 24 saat çalışan şirketler adeta saniyeleri hesaplar hale geldi.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Kudret Önen, yılın ilk yarısında otomotiv sanayinin çok başarı bir performans sergilediğini belirterek,

Toplam üretim yüzde 20 artışla 869 bin adet olarak gerçekleşti. Yeni modellerin etkisiyle otomobil üretimi yüzde 36 büyüyerek 602 bin adede ulaştı. Toplam ihracat yüzde 29, otomobil ihracatı yüzde 49 artış gösterdi. İhracat yüzde 22 artarak 14.5 milyar dolara çıktı. 11 yıldır ülkemizin ihracat şampiyonu olan otomotiv sanayi, bu yıl da liderliğini korudu ve ülkemiz dış ticaretine pozitif katkısını sürdürdü. Türkiye’nin toplam ihracatındaki payı yüzde 20.7’ye yükseldi” açıklamasını yaptı.

Yurt dışı pazarlardan gelen yoğun talep nedeniyle otomobil fabrikalarının tam kapasiteyle çalıştığına dikkat çeken Önen, “Yarım gün duracak halimiz yok, fabrikalar 3 vardiya tüm hızıyla çalışıyor” dedi. OSD Başkanı, şöyle devam etti: “2017’ye kadar sürekli büyüyen kapasite kullanım oranımız, bu yılın ilk 6 ayında otomobilde yüzde 100’e, hafif ticari araçlarda yüzde 81’e ulaştı. Ancak ağır ticari araçlarda kapasite kullanım oranı yüzde 46 oldu. Aynı şekilde sanayimizde üretim içinde ihracatın payı da sürekli artış gösteriyor. Otomobilde ürettiğimizin yüzde 84’ünü, hafif ticari araçlarda yüzde 80’ini ve ağır ticaride de yüzde 47’sini ihraç ediyoruz.”

OSD: Ticari araç kötü gidiyor, destek gerekli

Kudret Önen, ticari araç satışlarının son 2 yılda yüzde 18 küçüldüğüne dikkat çekerek, pazarın canlandırılması için tedbir alınması gerektiğini söyledi. Maliye Bakanı Naci Ağbal ile 3 kez görüşerek sıkıntıları anlattıklarını ifade eden Önen, “Beyaz eşya ve mobilya pazarı verilen teşviklerle hareketlendi. Ticari araca da teşvik verilebilir. Özellikle ağır ticari araçlarda kapasite kullanım oranı çok fazla düştü ve pazar son 2 yılda yüzde 58 küçüldü. Tüm bu koşullara bakıldığında ticari araçlarda acil çözüm ile pazar geliştirilmezse yeni yatırımlara gidilmesi olasılığı düşüyor. OSD olarak önerimiz, öncelikle yaşlı araçların parktan çekilmesi, ticari araç satışlarının desteklenmesi ve daha önce de dile getirdiğimiz ticari araç kiralama sistemi için gerekli şartların oluşturulması” dedi.

Otomotiv bu yıl 4 alanda rekor kıracak

OSD Başkanı Kudret Önen, ilk yarıda yakaladıkları yüksek tempoyla hedeflerde yukarı yönlü revizyona gittiklerini söyledi. Önen, 2017 yılı hedefleriyle ilgili olarak şunları belirtti: “1 milyon 650 binlik üretim hedefini 1.7 milyona çıkarttık. Üretim rekor yıl 2016’ya oranla yüzde 13 artış göstermiş olacak. İhracatı 1 milyon 350 bin adetten 1.4 milyona revize ettik. Bu yüzde 2016’ya göre 18’lik artış anlamına geliyor. 27 milyar dolarlık ihracat geliri öngörümüzü de 28 milyar dolara yükselttik. Böylece tüm zamanların en yüksek rakamlarına ulaşacağız. Otomotiv sektörü 5 ayda 4 milyar dolar fazla verdi. İhracatta 28 milyar doları yakalarsak, 6-7 milyar dolarlık fazlaya ulaşırız. Bu da rekor olur. En yüksek dış ticaret fazlasına 2008’de 5.5 milyar dolarla ulaşmıştık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz