Otomobil alacaklara kötü haber: kredi maliyetleri artıyor

 

Merkez Bankası'nın yeni aldığı bir karar tüketici finansman şirketlerini de zorunlu karşılık kapsamına aldı. Reuters'ın haberine göre "Merkez Bankası, finansman şirketlerinin kredilerindeki artışı dikkate alarak, haksız rekabetin önlenmesi ve bankacılık dışı kredi kanallarının takibinin finansal istikrar açısından taşıdığı önem nedeniyle finansman şirketlerini zorunlu karşılık uygulaması kapsamına " aldı.

Uzmanlar yapılan bu düzenlemenin tüketici finansman şirketlerinin maliyetlerini artırması ve bunun da faiz oranlarına etki olarak piyasaya yansıyacağını tahmin ediyorlar.

 

OTOMOTİV KREDİLERİ TUTARI 32.6 MİLYAR LİRAYI BULDU

Toplam otomotiv kredisi stoku Ağustos sonu itibariyle 32.6 milyar lira düzeyinde olup, finansman şirketlerinin buradaki payı 12 milyar lira ile yaklaşık yüzde 40 seviyesinde bulunuyor.

   

TCMB AÇIKLADI

TCMB'den yapılan açıklamaya göre, finansman şirketlerinin Haziran 2013 tarihli verilerine göre zorunlu karşılığa tabi yükümlülükleri Türk lirasında 7.1 milyar lira, yabancı parada 3 milyar lira düzeyinde bulunuyor. Tesis edilecek zorunlu karşılık tutarının yaklaşık 900 milyon lira olması bekleniyor.

Finansman şirketleri, yükümlülükleri çerçevesinde halen bankalar için geçerli olan oranlar üzerinden TCMB nezdinde zorunlu karşılık bulunduracak.

 

FAİZLERİ, 0.6 PUAN ARTIRABİLİR

Uzmanlar bu uygulamanın aylık bazda 5-6 baz puanlık artışa yol açabileceğini belirtiyorlar. İş Yatırım'ın konuya ilişkin notunda, "Böylece tüketicilerin de yıllık finansman maliyetleri yüzde 0.6-0.7 artmış olacak. Mevcut durumda yıllık toplam maliyetleri yüzde 14.5 düzeyinde. Bu faiz artışı yurtiçi otomotiv talebi için olumsuz olabilir" denildi.

 

13 ŞİRKETİ KAPSIYOR

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) listesine göre tüketici finansmanı alanda 13 şirket faaliyet gösteriyor. ALJ Finansman, DD Konut Finansman, Koç Fiat Kredi Finansman, Koç Finansman, Man Financial Services, Mercedes Benz Finansman, Orfin Finansman, PSA Finansman, Scania Finansman, Şeker Mortgage Finansman, TEB Finansman, VFS Finansman ve Volkswagen Doğuş Tüketici Finansman.

Düzenleme, 6 Aralık 2013 tarihli yükümlülük cetvelinden itibaren geçerli olacak ve tesis dönemi 20 Aralık 2013 tarihinde başlayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz